Sigaranın zararları ve sigaradan kurtulmak

Sigara içermiş olduğu 4000’i aşkın kimyasal madde sebebi ile insan sağlığı açısından doğrudan büyük risk ve tehlikelere gebe olan zararlı bir maddedir.

Sigaranın zararları ve sigaradan kurtulmak

Sigaranın zararları insan vücudunda yalnızca bir noktaya odaklanmamakta, insan vücudundaki birçok farklı organ, doku ve sistem sigara sebebi ile doğrudan zarar görebilmektedir. Bu sebep ile sigara içen insanların sağlığı oldukça kısa bir süre içerisinde bozulmaya başlamakta ve sürekli bu alışkanlığın devam ettirilmesi durumunda geri dönülemez zararlar sigara kullanan birey üzerinde görülebilmektedir. Sigara hastalık yapma etkisinin yanı sıra sahip olduğu bağımlık yapıcı özelliğe sahip maddeler sayesinde de bireylerin sürekli sigara kullanmak istemelerine sebep olmaktadır. Bu sebep ile sigara bağımlılığından kurtulmak oldukça zor bir iştir. Ancak oldukça farklı ve fazla yöntem ile bu zorlu işlem gerçekleştirilebilir. İnternet sitemizde bulunan uzman hekimlerin tavsiyelerini izleyerek siz de zorlu bir süreçten sonra bu bağımlılığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Sigara Bağımlılığından Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Sigara bağımlılığından kurtulmak için birçok farklı yöntem izlenebilir. Ancak bu yöntemlerin tamamında bireyin iradesini koruması ve istikrarlı olmaya devam etmesi kilit taşı olarak karşımıza çıkar. Sigarayı bırakabilmek için kimi bireyler daha az çaba sarf edebilmekte kimi bireyler ise daha fazla çaba sarf ederek bu bağımlılıktan kurtulabilmektedir. Ancak genel manada sigara bağımlılığını terk edebilmek oldukça zor olacaktır. Bu bağımlılıktan vazgeçebilmek için nikotin sakızı, nikotin bandı ya da birtakım farklı ilaçlar denenebilir. Ancak tüm bu çözümler bir doktor gözetimi altında gerçekleştirilir ise sonuç daha etkili olacaktır. Aynı zamanda bu süreç bir bağımlılıktan arınma süreci olduğu için kişi üzerinde birtakım yan etkiler olabilir. Bu yan etkiler de doktor kontrolü sayesinde idare edilebilir.

Sigara Bağımlılığından Kurtulmak İçin Uzman Hekimlerimizin Yardımını Alın

Sigara bağımlılığından kurtulmak genellikle bireylerin kendi başlarına gerçekleştirebilecekleri basit bir eylem değildir. Bu iş için bir uzman yardımı talep etmek her zaman daha akıllıca olacaktır. Kliniğimizde bulunan uzman hekimlerimiz sizlere sigara bağımlılığınızı terk edebilmek için gereken tüm tavsiyelerde bulunacak ve bu sürecin daha kolay geçebilmesini sağlayacaktır.

Sigara Bağımlılığı ve Zararları

Günümüzde insanların sağlığını tehdit eden pek çok farklı bağımlılık bulunur. İnsanlar çeşitli nedenler ile kendilerini bu bağımlılık sebebi olan şeylere alıştırır. Alışkanlık ve bağımlılık sonrasında vazgeçilemeyen bu şeyler sağlık sorunlarının oluşmasına neden olur. Bağımlılık yapan şeylerin başında sigara bulunur. Sigara her gün dünya genelinde binlerce insanın ölmesine neden olabilecek kadar olumsuz etkiye sahip olan maddeler arasında yer alır. Bu etkiler nedeni ile sigara bağımlılığı ve zararları ile ilgili olarak yüzlerce çalışma ve araştırma yapılmaktadır. Bu çalışmalar etkileri ortaya koymakla birlikte zararlarının engellenmesi ve bağımlılığının azaltılması temeline dayanır.

Sigaranın Etkileri, Sigara Bağımlılığı ve Zararları

Sigara bağımlılığı ve zararları ile ilgili olarak yapılan çalışmalar sonucunda insan bedenine olan etkileri görülmektedir. Sigaranın en önemli etkisi kalp ve damar sağlığı üzerinde görülür. İçerisinde bulunan onlarca farklı kimyasal madde sebebi ile kalp ve damar sağlığı ile ilgili olarak pek çok hastalığın kaynağı olarak bilinir. Damar tıkanıklığı, tansiyon ve benzeri hastalıklara neden olabilir. Akciğer ve solunum yolları ile ilgili olarak görülen etkiler de en az kalp ve damar sağlığı kadar yüksektir. Koah ve benzeri hastalıkların temel kaynağı olarak sigara görülür. Mide ile ilgili olarak görülen hastalıkların sebepleri arasında nikotin yani sigara bulunur. Cilt kırışıklıkları, ağız kokusu, gelişim bozuklukları ve anne sütünde eksilme gibi etkileri de görülür. Kanserin en önemli nedenleri arasında sigara gösterilir.

Sigara Bağımlılığı ve Zararları, Bıraktıktan Sonra Olanlar

Sigara bağımlılığı ve zararları sigaranın bırakılmaya başladığı anda azalmaya başlarken yaklaşık olarak on yılda tamamen biter. Yaklaşık olarak iki saat sonra nikotin vücuttan atılmaya başlar. Altı saat sonra kan basıncı ile kalp atış hızı normal seyrine inmeye başlar. Yarım gün sonrasında akciğer içerisinde bulunan sigara dumanı atılarak akciğerlerin temizlenme süreci görülür. Nikotinden kaynaklanan tat ve koku alma duyularındaki azalma iki gün içerisinde düzelir. On haftaya kadar olan süreçte bedenin normal seyrinde çalışması ve aktiviteleri yerine getirmesi sağlanır. Nefes darlığı, öksürme ve benzeri etkilerin geçmesi dokuz hafta kadar sürer. Beş yıl içerisinde kalp krizi, on yıl içerisinde de kanser riskinde azalma görülür.Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: