Sigaralarda tek tip pakete geçiliyor

Sigara ve diğer tütün mamullerinde tek tip pakete geçiliyor: Uygulama etkili olur mu?

Sigaralarda tek tip pakete geçiliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle "tütün mamullerinde düz ve standart paket" uygulamasına 5 Aralık itibarıyla geçiliyor. Bu tarihten itibaren artık eski paketlerle tütün mamulleri üretilmeyecek.

Düz ve standart paket uygulaması ile paketlerin çeşitli renklerden ve grafik tasarımlardan kaynaklanan çekiciliğinin ve yanıltıcı özelliğinin ortadan kaldırılması, sağlık uyarıları mesajlarının caydırıcı etkisinin artırılması hedefleniyor.

Paketlerde, "Sigara içmek öldürür-hemen bırakın" genel uyarısı ile "Tütün dumanı, kansere yol açtığı bilinen 70'ten fazla madde içerir" bilgi mesajı bulunacak. Paketlerde caydırıcı fotoğraflarla birlikte 14 yeni resimli uyarı mesajı da yer alacak.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli konuyla ilgili olarak, "Özellikle gençlerimizin bu konuda cazibeli paketlere ulaşmaması için tek tip paket uygulamasına geçtik" açıklamasında bulundu.

Böylece Fransa, İngiltere, Kanada, Avustralya gibi ülkelerden sonra Türkiye de düz ve standart paket uygulamasına geçiyor. Peki halihazırda tütün mamullerinde standart pakette satış yapan ülkelerde bu uygulamanın bir faydası görüldü mü?

Uyarılara daha çok dikkat ediliyor

Bu konuyla ilgili İngiltere'de Stirling Üniversitesi'nin bu yılın başında sonuçlarını açıkladığı bir araştırması var.

İngiltere, Mayıs 2017'de Avustralya ve Fransa'dan sonra bu uygulamaya geçen üçüncü ülke olmuştu.

Stirling Üniversitesi'nin Sosyal Pazarlama Enstitüsü, 2017 yılında iki tip paket de piyasadayken sigara tüketicileriyle bir araştırma yaptı. Araştırmada standart paket kullanan tüketicilerin, markaların yer aldığı sigara paketlerini satın alan tüketicilere göre uyarıların daha çok farkına vardığı ortaya çıktı.

Yine standart paket alan kişilerin, diğer tüketicilere göre sigarayı bırakmayı daha sık düşündüğü ya da paket üzerinde yer alan sigarayı bırakmak için nereden yardım alabileceklerine dair uyarılara ve internet sitelerine daha çok dikkat kesildiği fark edildi.

Kanser Araştırma Enstitüsü'nün üst düzey yöneticilerinden George Butterworth ise bu araştırmanın standart paketlerin tütün mamullerine ilgiyi azalttığına dair artan kanıtlar arasına katıldığını belirtti; diğer ülkelerin de gelecek nesillerin sigara tüketimini azaltmak için bu uygulamaya geçmesi gerektiğini savundu.

DHA

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ayda birkaç sigara içmek, bağımlılık tanı kriterlerini karşılamasa da ilerleyen zamanlarda tütün bağımlılığını geliştirebiliyor.
  • Kişinin sigara bağımlısı olup olmamasının tükettiği miktarla bir ilgisi olmadığını belirten uzmanlar, “Kişinin günde bir-iki tane sigara içmesi ya da
  • Paket sigaraya kıyasla daha ekonomik olması nedeniyle sarma tütün şeklinde sigara kullanımında son birkaç yıl içinde dünyada ve ülkemizde ciddi artış
  • Sigara isteğinden uzaklaşmak için ne yapmalı? Günde bir sigara içmek bağımlılık sayılır mı? Sigara kullananlar Covid-19’a karşı 14 kat fazla risk altı
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Ramazan ayının sigarayı bırakmak için kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu söylüyor.
  • Sigarayı bırakınca bir çok şey değişiyor. Sigaranın ağızdan başlayarak akciğerlerden damarlara kadar pek çok sağlık sorununa davetiye çıkardığını vurg
  • Randevu Al