Sigara Bağımlılığı ve Zararları

Günümüzde insanların sağlığını tehdit eden pek çok farklı bağımlılık bulunur. İnsanlar çeşitli nedenler ile kendilerini bu bağımlılık sebebi olan şeylere alıştırır.

Sigara Bağımlılığı ve Zararları

 Alışkanlık ve bağımlılık sonrasında vazgeçilemeyen bu şeyler sağlık sorunlarının oluşmasına neden olur. Bağımlılık yapan şeylerin başında sigara bulunur.

Sigara her gün dünya genelinde binlerce insanın ölmesine neden olabilecek kadar olumsuz etkiye sahip olan maddeler arasında yer alır. Bu etkiler nedeni ile sigara bağımlılığı ve zararları ile ilgili olarak yüzlerce çalışma ve araştırma yapılmaktadır. Bu çalışmalar etkileri ortaya koymakla birlikte zararlarının engellenmesi ve bağımlılığının azaltılması temeline dayanır.

Sigaranın Etkileri, Sigara Bağımlılığı ve Zararları

Sigara bağımlılığı ve zararları ile ilgili olarak yapılan çalışmalar sonucunda insan bedenine olan etkileri görülmektedir. Sigaranın en önemli etkisi kalp ve damar sağlığı üzerinde görülür. İçerisinde bulunan onlarca farklı kimyasal madde sebebi ile kalp ve damar sağlığı ile ilgili olarak pek çok hastalığın kaynağı olarak bilinir. Damar tıkanıklığı, tansiyon ve benzeri hastalıklara neden olabilir. Akciğer ve solunum yolları ile ilgili olarak görülen etkiler de en az kalp ve damar sağlığı kadar yüksektir. Koah ve benzeri hastalıkların temel kaynağı olarak sigara görülür. Mide ile ilgili olarak görülen hastalıkların sebepleri arasında nikotin yani sigara bulunur. Cilt kırışıklıkları, ağız kokusu, gelişim bozuklukları ve anne sütünde eksilme gibi etkileri de görülür. Kanserin en önemli nedenleri arasında sigara gösterilir.

Sigara Bağımlılığı ve Zararları, Bıraktıktan Sonra Olanlar

Sigara bağımlılığı ve zararları sigaranın bırakılmaya başladığı anda azalmaya başlarken yaklaşık olarak on yılda tamamen biter. Yaklaşık olarak iki saat sonra nikotin vücuttan atılmaya başlar. Altı saat sonra kan basıncı ile kalp atış hızı normal seyrine inmeye başlar. Yarım gün sonrasında akciğer içerisinde bulunan sigara dumanı atılarak akciğerlerin temizlenme süreci görülür. Nikotinden kaynaklanan tat ve koku alma duyularındaki azalma iki gün içerisinde düzelir. On haftaya kadar olan süreçte bedenin normal seyrinde çalışması ve aktiviteleri yerine getirmesi sağlanır. Nefes darlığı, öksürme ve benzeri etkilerin geçmesi dokuz hafta kadar sürer. Beş yıl içerisinde kalp krizi, on yıl içerisinde de kanser riskinde azalma görülür.Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: