Sigara bağımlılığı ölçeği ne işe yarar?

Bir anlık zevk için ya da bir seferlik kullanmaktan bir şey olmaz denilerek başlanan sigara önce alışkanlığa bunun ardından bağımlılığa dönüşüyor.

Sigara bağımlılığı ölçeği ne işe yarar?

Sigaranın bir bağımlılık haline gelmesi kişileri ekonomik olarak yaralamasının yanı sıra öncelikle sağlıklarına çok kötü hasarlar vermesi sebebiyle oldukça dikkat edilmesi gereken bir durum oluyor. İşte bu noktada kişilerin sigara bağımlılığı ölçeği ile birlikte sigaraya ne kadar bağımlı olduklarının tespit edilmesi de sağlanabiliyor. Genellikle sigarayı bırakmak ya da nikotin bağımlılığından kurtulmak isteyenlerin katıldığı ölçek ile birlikte kişinin bağımlılığı bırakma eşiğini belirlemek de doğal olarak mümkün olabiliyor.

SİGARA BAĞIMLILIĞI ÖLÇEĞİ NE TÜR SORULAR SORAR?

Genellikle kişilerin daha dürüst ve doğru cevaplar verebilmesi için yazılı olarak sorulan sorulardan oluşan sigara bağımlılığı ölçeği bu yazılı olarak alınmış cevapların sonuca erdirilmesi ile birlikte kişinin sigara bağımlılığının ne noktada olduğunu ortaya koymaktadır. Bu aşamada sigara bağımlılığının ölçülmesinde kişinin uyandıktan ne kadar süre sonra ilk sigarasını içtiği, günde ne kadar sigara tükettiği, sigara içmenin yasak olduğu yerde karşılaştığı zorluklar gibi konulara değinen soruları cevaplaması bekleniyor. Bunlara ek olarak bağımlılık düzeyinin çok daha ileri noktalarda olduğunu gösteren hasta veya yatakta yatmak durumunda kalınan anlarda da sigara içilip içilmediği ve uyandıktan hemen sonra içilen sigara sayısının gün içinde içilenden fazla olup olmaması gibi noktalara da değiniliyor.

SİGARA BAĞIMLILIĞI ÖLÇEĞİ NEREDE YAPTIRILIR?

Kişilerin hayatlarını son derece olumsuz bir şekilde etkileyen sigara bağımlılığı karşısında önlemlerini en iyi şekilde alabilmesi için sigara bağımlılığı ölçeği üzerinden elde edilen verilerin doğru olmasına da dikkat etmek gerekmektedir. Bunu sağlamak için sigara bağımlılığı ölçeklerinin mutlaka bu alanda gerekli sorgulamaları yaparak kişilerin bağımlılık seviyesini en iyi şekilde ölçebilecek bir yerde yapılması gerekmektedir. Bizler yıllardan gelen deneyimimizle birlikte sigara alışkanlığını bırakamayanları, nikotin bağımlılarını ölçeğimize dahil ederek çok daha kısa sürede kendilerinin farkına varmalarını ve bunun için önlem almalarını sağlıyoruz. Sadece ölçek yapan bir site olarak değil sigara bırakma yöntemleri konusunda da tavsiyeler veren bir site olarak faaliyet gösteriyoruz.-Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: