ŞİDDETLİ MELANKOLİK AŞIKLAR NE YAPMALI?

ŞİDDETLİ MELANKOLİK AŞIKLAR NE YAPMALI?
Paylaş:

NP Grup

Şiddetli melankolik depresyon yaşayan kişilerin ruh halleri, yaşadıkları fırtınalı aşklar, depresyonu neden derin yaşadıkları, kendilerini neden dış dünyaya kapattıkları, çekiniklik ve içe kapanıklık içinde yalnızlığı neden tercih ettiklerini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.


Şiddetli melankoli halk arasında neden derin hüzün olarak algılanıyor? Psikiyatride melankoli nasıl tarifleniyor? Şiddetli melankoli yaşayanların hayat uyumları hangi açılardan aksar?  Melankoli ile depresif belirtilerin arasında nasıl bir neden sonuç ilişkisi vardır?  Ne gibi beklenmedik durumlar olabilir? Şiddetli melankolide yaşanan ani şoklar kişiyi bu duruma sokar mı? Sebepsiz olarak kişinin kendini elem keder halinde görmesi melankoli midir gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Melankolikler için sürekli YAS hali yaşarlar? Sanata, ressamlığa, mimarlığa, teknik alandaki yaratıcı etkinliklere yönelme eğiliminde oldukları doğru mudur? Aşk bir melankoli midir? Depresif aşkın melankoli sınıfında değerlendirebilmesi mümkün müdür? Kendini küçük görme, suçlama gibi duygularla seyreden bu uyumsuzluk hali kişiyi nereye sürükler? Melankolinin devam etmesi halinde kişi alkol maddeye doğru gider mi gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Dr. Kemal Arıkan ve NPİSTANBUL Etiler Polikliniği'nden Uzman Psikolog Yasemin Kalkavan olacaklar.

Şiddetli melankoliklerde intihar eğilimi ve teşebbüsü olur mu? Tedavisinde neler yapılmaktadır? Terapinin etkisi ne kadardır gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Psikogündem bölümünde Prof. Dr. Nevzat Tarhan; İngiliz The Guardian gazetesinin duyurduğu bardağın dolu tarafını görmeye yardım eden genin bulunmasıyla mutluluğun sırrı çözüldü şeklindeki Proceedings of the Royal Society B dergisinde yayınlanan araştırmayı değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.