Şiddet gösteren erkeklerin bu özellikleri ortak

Duygusal şiddet uygulayan erkeklerin ortak özellikleri var. Hangi erkekler şiddete daha yatkın?

Şiddet gösteren erkeklerin bu özellikleri ortak

Sürekli ne yaptığınızı ve kiminle birlikte olduğunuzu bilmek istiyor. İstediğini yapmazsanız sinirleniyor. İşi berbat etmemeniz için size onun nasıl yapılacağına dair talimat veriyor.

Eğer siz, bir arkadaşınız ya da akrabanız böyle bir durumdaysa, sizi kontrol etmeye çalışan baskıcı bir erkekle karşı karşıya olmanız muhtemel.

Bunlar, Meksikalı çift ve aile terapisti Tere Diaz Sendra'nın görüşleri.

BBC Mundo Servisi'ne konuşan Sendra, "Cinsiyet eşitliği konusunda evrimleştiğimiz bir yüzyılda kulağa inanılmaz gelebilir, ancak sahiplenici ve kontrolcü davranışlarla kapana kıstırılmış danışmanlar o kadar çok görüyorum ki" diyor. "Özellikle de kadınlara oluyor" diye belirtiyor.

Aile içi şiddetin önlenmesi konusunda çalışan Sendra, psikolojik şiddete varan kontrolcü davranışın ne olduğunu, bu davranışın nasıl tespit edileceğini ve bundan nasıl kaçınılacağını anlattı.

KONTROLCÜ VE BASKICI BİR PARTNER NASIL TANIMLANIR?

Bu kaba, sert ve saygısız bir kişidir. Hepimiz bir ara kontrolcü bir şekilde davranmışızdır ancak psikolojik şiddet uygulayan kişi bazı imtiyazlarını hükmetmek ve başka bir kadını ya da erkeği kendi arzularına, çıkarlarına, ihtiyaçlarına ve gerekliliklerine göre boyun eğdiren kişidir.

PSİKOLOJİK ŞİDDET UYGULAYAN KİŞİ NASIL BİR STRATEJİ İZLER?

Genellikle baştan çıkarma, manipülasyon ve korku içerir, bunlar da tehditvari bir davranışı. En tehlikeli vakalar, "narsistik sapkınlık" şeklindeki davranış bozukluklarına sahip kişilerdir.

Kurbanları suçlunun kendileri olduğuna, başka kimsenin onları istemeyeceğine ve başka bir hayata adım atamayacaklarına inanana kadar onları tamamen değersizleştirmek, susturmak ve kafalarını karıştırmak isterler.

PSİKOLOJİK ŞİDDETE EĞİLİMLİ BİR PARTNERİN ÖZELLİKLERİ NELER?

Zaferleri ve flörtleriyle böbürlenir
Partnerine ya da ilişkiye vakit ayırmaz
Saygısızca davranır
Ana karakter olmak ister
Başkalarının duygularının onun için önemi yoktur
Kontrolcü ve sahiplenicidir
Eylemlerinin ve tepkilerinin nadiren sorumluluğunu alır
Eğer "kendi tipi" değilse, partneri de dahil olmak üzere başkalarını hor görür
Şakaları, sarkazmı ve ironiyi kötü davranışların tuzu biberi olarak kullanır
Kendi tatmini ve cinselliği önceliğidir
Yalan söyler
Çatışmadan kaçınır
Böler ve zafer kazanır
Cazibelidir

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Uzman Klinik Psikolog Çağrı Beyaz, futbolda şiddeti değerlendirdi.
  • Hayvana şiddet uygulayan bireylerin psikolojik durumunu sağlıklı olarak tanımlamak imkânsız. Uzmanlar söz konusu bu kişileri antisosyal olarak adlandı
  • İlişkilerde yaşanan sorunların önemli bir kısmının, yanlış anlama ve problem çözme yönteminin bilinmemesinden kaynaklandığını belirten Psikiyatrist Pr
  • Şiddetin Nedenleri Nelerdir? Prof. Dr. Nevzat Tarhan her yönüyle şiddeti değerlendirdi.
  • Son günlerde birçok şehirden gelen çocuğa yönelik şiddet haberleri, kamuoyunda infiale yol açtı. Özellikle ebeveynleri tarafından şiddete uğrayan bebe
  • Toplumda her geçen gün artan şiddetin yansımaları insanlara ve hayvanlara çektirilen eziyetlerle de vicdanları sızlatıyor.
  • Randevu Al