SEVGİ DOLU BİR AİLE İÇİN

SEVGİ DOLU BİR AİLE İÇİN

SEVGİ DOLU BİR AİLE İÇİNİletişim ilkelerine uygun sağlam ilişkiler olmalıdır.

 • koşulsuz sevgi (Kabul)
 • empatik iletişim
 • kişi ile davranışının ayrı tutulması gereklidir.

 
Kabul: İnsanlar oldukları gibi kabul edildiklerini anlayınca kendilerini değiştirmek ve geliştirmek için hazır hale gelirler. Sevgi koşullu olmamalıdır, “sadece benim istediğim gibi davranırsan seni sevebilirim, aksi takdirde kabul edemem” tarzı bir yaklaşım koşullu sevgidir. Aile üyeleri aralarındaki bağın güçlü olması için birbirini her koşulda sevmeye, kabul etmeye hazır olmalıdır. Kişiyi olduğu gibi kabul etmek demek  hatalarını görmezden gelmek anlamına gelmez. Kişi ile davranışını ayrı tutmak gerekir. Çocuğunuzun ya da eşinizin bazı davranışlarını, alışkanlıklarını sevmeyebilirsiniz. Bazı olumsuz davranışlarına bakarak konuşmalarınızda onun tüm kişiliğini kötü olarak etiketler, eleştirirseniz karşınızdaki kişi sizin onu sevdiğinizi, sizin tarafınızdan kabul edildiğini  hissedemeyecektir. Bu nedenle ilişkiniz sırasında kişi ile davranışını ayrı tutmayı başarabilmek gerekir. Bunu başarabilmek için de herkesin farklı bir kişiliği, farklı özellikleri ve yetenekleri olduğunu, yaşama farklı bir pencereden baktığını kabul etmek zorundayız. Farklılıklardan korkmamak, farklılıklara saygı göstermek gerekir. Karşımızdakinin bizden farklı bir insan olduğunu, bizden farklı duygu ve düşünceler taşıdığını görebilmek yani onu anlayabilmek için de kendi penceremizden dışarıya bakmak yerine bir an için kendimizi onun yerine koyup onun gözleriyle yaşama bakmak gerekir. Buna empati diyoruz.

Ø      Ailede ilişkilerin sağlıklı olması için aile üyelerinin birbirini anlaması, empatik iletişim kurabileleri gereklidir. Kişinin karşısındakini anlayabilmesi ve  empatik iletişim kurabilmesi için önce kendini tanıyıp anlaması, eksik ve zayıf yanlarını bilip bunlarla yüzleşmesi ve gerektiğinde hatasını farkedip ilişkide özür dileme ya da geri adım atma olgunluğunu gösterebilmesi gerekir. Aile yaşantısını daha iyi ve güzel kılmak için bu demektir ki kişisel gelişim oldukça önemli. (bu semineri dinleyen sizlerin burada olması da bu ön koşulu görüp yerine getirdiğiniz anlamına geliyor)

Ø      Herşeye rağmen çatışma söz konusu ise, aile içindeki çatışmaların olumlu bir şekilde çözülebilmesi için gerekenler:

 • İnsanlar çatışma durumunda ya susuyorlar, ya da kavga ediyorlar
 • Bir kez çatışmadan kaçmamak, sorunun üstünü örtmemek gerekir, kimi zaman çatışma olumlu bir şeydir.
 • Ancak çatışmayı kavga ile karıştırmayalım, kavgada ilişki bir güç ve benlik savaşına dönüşmüştür, kişilikler çarpışmaktadır. Çoğu kere çatışmaya neden olan konudan uzaklaşılır kavga sırasında, sanki amaç problemi çözmek değil de kavgadan galip çıkmaktır, herkes kendi bakış açısını ve haklılığını dayatır ve bunu yaparken ilişkiyi zedeleyecek söz ve davranışlara baş vurulur, problem de çözümsüz kalır, uzlaşmaya varılamaz.


Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
 • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
 • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
 • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
 • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
 • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
 • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
 • Randevu Al