Sesinizin en büyük düşmanını açıklıyoruz

Sesinizin en büyük düşmanını biliyor musunuz? Ses sağlığınız korumak için neler yapmalısınız? Ses kısıklığı kaç günde geçmeli? Uzmanlar anlattı…

Sesinizin en büyük düşmanını açıklıyoruz

Ses sağlığını korumanın önemine işaret eden uzmanlar, 15 günden uzun süren ses kısıklığının mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Sesin en büyük düşmanının sigara olduğunu belirten uzmanlara göre, kahve, çay, çikolata ve alkol ses tellerini kurutuyor.  Ses tellerinin üzerini örten tabakanın nemlendirilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, günde 6-8 bardak su tüketilmesini ve yüksek sesle konuşulmamasını tavsiye ediyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi KBB Uzmanı Prof. Dr. Murat Topak, sesin insan iletişiminde en önemli araç olduğunu söyledi.

SESTEKİ DEĞİŞİKLİKLER MUTLAKA İZLENMELİ

Birçok  insanın mesleğini ancak sesini kullanarak sürdürebildiğini ancak öğretmen, sanatçı, spiker, şarkıcı ve din görevlisi gibi kişilerde ses hastalığının daha da  önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Murat Topak, şöyle konuştu:

“İnsanlardaki ses telleri oldukça özelleşmiş olup tabakalı bir anatomik yapıya sahiptir. Yüzeydeki örtücü epitel ile alttaki gövdeyi oluşturan kas tabakası arasında yer alan 3 tabakalı gevşek bağ dokusu katmanı nedeniyle, ses teli üzerindeki örtü alttaki gövdeden bağımsız olarak bir dalgalanma hareketi meydana getirebilmektedir.

Bu örtü-gövde mekanizmasının bozulması nedeniyle ses kısıklığı ortaya çıkar. Ses tellerinin bu tabakalı yapısında bozulma sonucu ortaya çıkan ses kısıklığı sesi uygunsuz ve kötü kullanmanın bir belirtisi olduğu gibi, kötü huylu gırtlak hastalıklarının da başlangıç bulgusu olabilir. Bu nedenle seste değişiklik meydana gelen her hasta dikkatle muayene edilerek buna yol açan etkenler belirlenmeli ve gerekli tedaviler uygulanmalıdır.”

15 GÜNDEN UZUN SÜREN SES KISIKLIĞINA DİKKAT

Üst solunum yollarını etkileyen  enfeksiyonların bir bölümünde hastalıktan ses tellerinin de etkilenmesi sonucu ses kısıklığının ortaya çıkabileceğini ifade eden Prof. Dr. Murat Topak, “Bu durum hastalığın doğal seyriyle veya tedavi ile bir süre sonra düzelir. Ancak 15 günden fazla süren ses kısıklığında mutlaka bir KBB uzmanının değerlendirmesine ihtiyaç vardır” uyarısında bulundu.

NEFES ALMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİLİYORSA DOKTORA BAŞVURULMALI

Prof. Dr. Murat Topak, ayrıca ses kısıklığı ile birlikte nefes almada güçlük ortaya çıkmışsa mutlaka uzmana başvurulması gerektiğini belirten Prof. Dr. Murat Topak, “Bu durum, ses tellerini etkileyen hastalığın solunum yollarının en dar bölgelerinden biri olan ses telleri arasından solunum havasının geçmesine engel olmaya başladığının belirtisidir, acil olarak bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir” diye konuştu.

KAHVE VE ÇAY SES TELLERİNİ KURUTUYOR

Prof. Dr. Murat Topak, sağlıklı bir ses için sigaradan uzak durulması gerektiğini belirterek tavsiyelerini şöyle sıraladı:

“Sigara sesin en büyük  düşmanıdır. Gırtlak ve akciğer kanserinin en önemli nedenidir. Sigaranın kesinlikle  bırakılması, bulunulan ortamda sigara dumanına maruz kalınmaması gerekir. Kafein (kahve, çay, çikolata) ve alkol, ses tellerini kurutarak ses teli hasarını artırır. Kafein ve alkol kararında tüketilmelidir. Bunların olumsuz etkisini dengelemek için sıvı alımının arttırılması iyi olur.

EN AZ 8 BARDAK SU İÇİLMELİ

Ses tellerinin üzerini örten tabakanın nemlendirilmesi şarttır. Bunun için günde en az  6-8 bardak su içilmelidir. Ortamdaki havanın nem oranı da önemlidir.

HEKİME DANIŞMADAN İLAÇ KULLANMAYIN

İlaçlar hekime danışarak kullanılmalıdır. Örneğin soğuk algınlığı için  gelişi güzel kullanılan ilaçların içinde bulunan antihistaminikler mukus  salgısını azaltarak gırtlak iç yüzünü kaplayan tabakanın kurumasına neden olur. Eğer kurutucu özelliği olan ilaçlar kullanmanız gerekiyorsa, bunu dengelemek için ilaç kullanımı süresince sıvı alımınızı artırın. Ayrıca ev ve çalışma ortamında nem miktarının yeterli düzeyde olmasını sağlayın.

REFLÜ SESİ ETKİLİYOR

Laringofarengeal  reflü,  ses telleri mukozasının yapısını değiştirmesi yanında boğazda sürekli olarak oluşturduğu dolgunluk ve takılma hissi ile sesi etkiler. Laringofaringeal reflüyü önlemek için:

-Asitli ve baharatlı gıdalardan sakının.  Özellikle   gazlı, asitli ve boyalı içeceklerden sakının.

-Çikolata, yağlı süt ve süt ürünleri; mide asidini artırmanın yanı sıra mukusu da koyulaştırarak ses tellerinin ıslaklığını azaltırlar.

-Yatmadan önce midenizin 2-3 saat süre ile boş olmasına dikkat edin; zira yatar pozisyonda  mide asit içeriğinin geriye kaçışı daha kolaylaşır, ayrıca uykuda mide boşalması da gecikmektedir.

-Yastıkla yatın ya da yatak altına yükselti koyarak başınızın yatay düzlemle 30 derece açı yapar konumda olmasını sağlayın.

-Bazı ilaçlar mide asidinin artmasına, mide ile yemek borusu arasındaki koruyucu bariyerlerin ortadan kalkmasına ya da mide boşalmasının gecikmesine yol açarak  laringofaringeal  reflüyü artırırlar; hekiminize danışmadan doğal olarak elde edilenler de dahil hiçbir ilacı kullanmayın.

Stres kas gerginliği yarattığı için sesin zorlu kullanımına ve böylelikle ses tellerinde hasara neden olabilir. Stresli durumda sesinizi profesyonel amaçlı olarak kullanmaktan sakının.”

YÜKSEK SESLE KONUŞMAYIN

Prof. Dr. Murat Topak, ses sağlığına ilişkin önerilerini de şöyle sıraladı:

“1- Yüksek sesle konuşmaktan , bağırma ve çığlık atmaktan sakının.

2- Sık  boğaz  temizleme ve öksürükten sakının; bu hareketler genellikle kötü ses alışkanlığı ve/veya ses tellerinde kuruma belirtisidir ve gırtlak dokularınıza zarar verir. Boğazınızı temizlemek ihtiyacı hissettiğinizde yutkunun veya biraz su için.

3- Yeterli hava almadan konuşmamaya çalışın; bunun için konuşma temponuzun hızlı olmamasına dikkat edin ve daha sık nefes alın. Burun yoluyla derin ve karından nefes alın.

4- Sesinizin bozuk veya yorgun olduğu durumlarda aşırı konuşma ve şarkı söylemekten kaçının. Konuşmayı azaltmak veya bir süre konuşmamak genellikle yorgun bir sesin yenilenmesini sağlayacaktır. Şarkı söyleme veya uzun süreli konuşma öncesi sesinizi ısıtın.”

Ses Kısılması Nedir?

Ses kısılması nedir, ses iletişimin en önemli araçlarından bir tanesidir. Ses kısılması dışarıdan net olarak fark edilir.

Ses kısılması durumunda genellikle seste değişimler, boğuk ses çıkışı gözlemlenmektedir. Genellikle ses kısıklıkları tek başına bir neden değildir. Ses kısıklıklarına neden olan hastalıklara bakmak gerekmektedir. Seste meydana gelen dalgalanmalar ses kalitesini düşürmektedir. Ses kalitesi düştüğünde dışarıdan duyulan ses kısık, cılız ve titrek olmaktadır. Bu durumların hepsi bir anda gerçekleşmez ama belirtilerden biri mutlaka görülmektedir. Ses kısıklığına neden olan durum genellikle gırtlak bölgesinden kaynaklanmaktadır. Gırtlak bölgesine yerleşen enfeksiyonlar ve ses tellerindeki sorunlar ses kısıklığına neden olmaktadır.

Kısa süreli oluşan ses kısıklıkları grip gibi basit nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Fakat uzun süreli ses kısıklıkları ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Ses Kısılması Neden Olur?

Ses kısılması ses telleri, dil, akciğer, dudak ve çene kaslarından biribib zarar görmesiyle meydana gelebilmektedir.

Ses, gırtlakta bulunan ses tellerinin birleşip aradaki boşlukların kapanmasıyla meydana gelen bir durumdur. Bu boşluklar eğer yeteri kadar kapanmıyorsa ses kısıklığından bahsedebiliriz. Ss kısılmasının nedeni ses tellerinde meydana gelen hasar ve tahrişiyle gerçekleşmektedir.

Ses kısıklığına neden olan durumlardan bahsedecek olursak;

•    Grip ve nezle gibi üst solunum yolarının etkileyen enfeksiyonlar
•    Mide rahatsızlıklarından kaynaklı problemler( reflü vb)
•    Kafein ve alkollü içeceklerin fazla tüketilmesi
•    Yüksek sesle konuşmak
•    Nörolojik problemler
•    Alerjiler
•    Ses teli deformasyonları
•    Zehirli madde solunumu
•    Kuvvetli ve şiddetli öksürük
•    Ses tellerinde oluşan anormal yapılar
•    Akciğer kanseri
•    Tiroid bezinde meydana gelen bozukluklar
•    Psikolojik sorunlar
•    İlaç ve kullanılan hormonlar

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir, Ses Kısılmasına Ne İyi Gelir?

Ses kısılmasına, kısıklığına ne iyi gelir, akut alerjit gibi problemlerde uygulanabilecek doğal tedaviler bulunmaktadır ama bu durumun tespiti için öncelikli olarak uzman bir doktora başvurmak gerekmektedir.

•    Ilık suyla birlikte kaya tuzu ekleyerek boğaz gargarası yapılabilir.
•    Ortamdaki havanın nemlendirilmesi kuru hava solunmaması önemli faktörlerden bir tanesidir.
•    Pastil kullanılması boğazı rahatlatacağından ses kısıklığına da dolaylı yönden iyi gelmektedir.
•    Ses kısıklığı için bir kaşık bal ile sirke tüketilebilir.
•    Zencefil zerdeçal papatya melisa gibi bitkileri tüketmek
•    Bir tatlı kaşığı bal üzerine limon eklemek ve o şekilde gargara yapmak
•    Doğal antibiyotik etkili sebze ve meyvelerin tüketilmesi ses kısıklığına iyi gelmektedir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Antidepresanlar duygudurum bozukluklarında, majör depresif bozukluk tek epizot ve majör depresif bozukluk ve anksiyete bozukluklarında kullanılıyor. A
  • İyileşmeyen yaralar baş-boyun kanserlerinin belirtisi olabilir.
  • Tiroid kanseri, kanser türleri arasında nadir olarak görünen, endokrin kanser çeşitleri içinde sıklıkla gözleniyor.
  • Günümüzde sıklıkla kanser vakaları görülmeye devam ediyor. Bunlar arasında görülme sıklığı az olsa da tiroid kanseri de yer alıyor.
  • Tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesi ile oluşan tiroid kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Tiroid kanseri belirtileri nelerdir bilmek ve e
  • Randevu Al