ŞEKLİNE GÖRE FAYDA SAĞLIYOR

ŞEKLİNE GÖRE FAYDA SAĞLIYOR

A.A

Yaz ve kış aylarında sofraları süsleyen meyve ve sebzelerin şekillerinin faydalı oldukları organlara benzediği bildirildi.

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana  Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tayar,  doğadaki tüm meyve ve sebzelerin sağlık açısından çok önemli vitamin ve  mineraller içerdiğini söyledi.

Yaz, kış demeden sofraları süsleyen bu ürünlerin şekillerinin en fazla  faydalı oldukları organları işaret ettiğini savunan Tayar, dilimlenmiş havucun  kesitinin insan gözüne benzediğini, göz bebeğinin havuç gibi çizgilerden  oluştuğunu bildirdi.

Göz sağlığı açısından büyük önem sahip havuçla birlikte kivinin de aynı  özellikleri taşıdığını belirten Tayar, şöyle konuştu:

"Dilimlenmiş kivi göz bebeğine benzerlik gösterir. Kivi, antioksidanlar  (E ve C vitamini) ve carotenoidlerce (beta caroten, lutein) zengindir. Lutein,  yaşlılığa bağlı ortaya çıkan görme bozukluklarının önlenmesinde önemli yer tutar.  Ortadan kesilmiş domates dört kompartımanlı görülür. Kalp de kırmızı ve 4  bölümden oluşur. Domates, kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı rol oynayan  lycopene içerir. Nar çekirdekleri, kan hücrelerine benzerlik gösterir. Nar, kalp  sağlığı için önemli bir antioksidandır. Zararlı hücrelerin tutulmasına yardımcı  olur. Salkım halinde asılan üzüm de kalp şeklinde görülür. Her üzüm tanesi kalpte  bulunan kan hücrelerini gösterir. Üzüm, kan yapıcı olarak bilinen bir gıdadır ve  kalbe iyi gelir. Ceviz şekil olarak beynin loblarına benzer bir özellik gösterir.  Ceviz yüksek oranda omega-3 yağları ile birçok vitamin ve mineral içerir. Bunlar,  beynin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde yardımcı olurlar."

Tayar, patlıcan, avakado ve armut ortadan ikiye kesildiğinde, anne  rahmine benzer şekil gösterdiğini ifade ederek, bu gıdaların, dengeli tüketilmesi  durumunda hormonal dengeyi sağlayacağını ve rahim kanserlinin önlenmesine  yardımcı olacağını bildirdi.

İncirin "erbezlerine" benzer bir şekle sahip olduğunu vurgulayan Tayar,  "Çinko, folik asit ve diğer minerallerden zengin olan incir, erkeklerde sperm  kalitesi ve hareketliliğini artırarak erkeklerde kısırlığın önüne geçtiği  belirtiliyor" dedi.

Tayar, zeytin ve kadın yumurtalıklarının da şekil olarak birbirine  benzediğini dile getirerek, zeytinin yumurtalıkların sağlığı ve fonksiyonlarının  yerine getirilmesinde önemli rol oynadığını bildirdi.

Soğanın vücut hücrelerine benzerlik gösterdiğini belirten Tayar, şöyle  devam etti:

"Soğan, serbest radikalleri nötralize ederek hücrelerin zarar görmesini  engelleyen önemli bir antioksidan kaynağıdır. Taneli meyveler ve narenciyeler,  meme bezine benzerler. Narenciyeler, flavonoid ve limonen içerir. Bunlar meme  bezlerinde lenf hücrelerinin hareketini düzenler. Brüksel lahanası ve brokoli  kanser hücresine benzerlik gösterir. Brüksel lahanası lif, vitamin C,  betacarotene (vitamin A) ve azotça zengindir. Bunlar, kanser riskinin önlenmesine  yardımcı olurlar. Brokoli de kansere karşı iyi geliyor."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al