Şekeri kestiğinizde vücudunuzda neler oluyor?

Şekeri kestiğimizde vücudumuzda neler oluyor? İşte bunlar oluyor!

Şekeri kestiğinizde vücudunuzda neler oluyor?
Paylaş:

PARLIYORSUNUZ

Şeker moleküllerinin vücudunuzdaki hücrelere etkisine glikasyon deniyor ve glikasyonun en çok etkilediği hücrelerin başında cilt hücreleri geliyor. Proteinler şekerle bağlandığında cildin yüzeyinde kırışmalara, sarkmalara, renksizleşmeye ve parlaklık kaybına neden oluyor. Oysa şekeri bıraktığınızda sadece 72 ila 96 saatlik bir sürede cildinizdeki değişikliğin farkına varıyorsunuz. Evet, yanlış duymadınız güzel bir cilde kavuşmanın etkilerini bu kadar kısa sürede görebiliyorsunuz.

SİVİLCELERDEN KURTULUYORSUNUZ

Şeker kuru bir cilt yaratabildiği gibi sivilceli bir yüzün de nedeni olabiliyor. Çünkü bağışıklık sisteminizi zayıflatıyor. Zayıf bir bağışıklık sistemi de bakterilerle savaşamıyor ve bu bakteriler gözeneklerinize yerleşiyor. Ortaya ne çıktı? Sivilceler!

DOĞURGANLIĞINIZ ARTIYOR

29 yaşındaki Ellen Picton endometriozis hastalığı nedeniyle çocuk sahibi olamayacağını düşünüyordu. Doktorlar da bu konuda ona çok az şans veriyordu. Ancak Picton farklı bir yöntem deneyip, yine aynı hastalığı taşıyan bir doktorun tavsiyesiyle şekeri hayatından çıkardı. Sadece 3 ay sonra hamile kaldı. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki doğurganlık ve şeker arasında bir bağlantı bulunuyor. Daha doğrusu hormonlar üzerinde.

HORMONLARINIZ DÜZENLENİYOR

2007’de Amerika’da Çocuk ve Aile Araştırma Enstitüsü’nde yapılan bir araştırma aşırı miktarda şekerin vücuttaki östrojen ve testesteron seviyelerini kontrol eden geni kapatabileceğini buldu. SHBG olarak adlandırılan bu genin doğru çalışmasını istiyorsanız şekere dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü çok fazla salgılanan testesteron ve östrojen birçok hastalığa neden olabiliyor.

HABERTÜRKBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: