Şeftalinin Faydaları Nelerdir

Şeftali mükemmel bir vitamin A ve vitamin C kaynağıdır. Şeftali, Sadece bir tanesi günlük ihtiyacınız olan C vitamininin % 15'ini, lifin yüzde 2'sini, potasyumun ise yüzde 8'ni karşılar. Bu besin, vücudunuzun yaraları iyileştirmesine yardımcı olur ve bağışıklık sisteminizin güçlü olmasını sağlar.

Şeftalinin Faydaları Nelerdir

Araştırmalar, A vitamininin katarakt, ishal, kızamık ve meme kanseri gibi durumların riskini azaltabileceğini göstermiştir. Ek olarak, C vitamini uzun zamandır bağışıklık fonksiyonunda önemli bir faktör olarak kabul edilmektedir.

Şeftali birçok vitamin, mineral ve faydalı bitki bileşikleri açısından zengindir.

Bir orta boy şeftalide;

- Kalori: 58

- Protein: 1 gram

- Yağ: 1'den az gram

- Karbonhidrat: 14 gram

- Lif: 2 gram vitamini

- C vitamini için Günlük Değerin (DV) %17'si

-  Potasyum: DV'nin %8'i

- Niasin: DV'nin %6'sı

- E vitamini   DV'nin %5'i

- K vitamini DV'nin %5'i

- Bakır: DV'nin %5'i

- Manganez: DV'nin %5'i

Şeftali ayrıca daha az miktarda magnezyum, fosfor, demir ve bazı B vitaminleri sunar.

Şeftali, antioksidanlarla doludurlar - oksidatif hasarla mücadele eden ve vücudunuzu yaşlanmaya ve hastalığa karşı korumaya yardımcı olan faydalı bitki bileşikleri. Meyve ne kadar taze ve olgunsa o kadar fazla antioksidan içerir.

Şeftalilerin Sağlığa Faydaları

Şeftalilerin kalorisi düşüktür (100 g sadece 39 kalori sağlar) ve doymuş yağ içermez. Bununla birlikte, sağlığı teşvik eden çok sayıda bileşik, mineral ve vitaminle doludurlar. Taze şeftali, insan vücudunda bağ dokusunun inşası için gerekli olan orta düzeyde bir antioksidan ve C vitamini kaynağıdır. C vitamini yönünden zengin gıdaların tüketilmesi, kişinin enfeksiyonlara karşı direnç geliştirmesine yardımcı olur ve belirli kanserlere neden olan zararlı serbest radikalleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

ŞEFTALİNİN FAYDALARI

Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

- Toksinlerin atılmasına yardımı olur
- Safra kesesi ve karaciğer hareketlerini düzenlemeye yardımcıdır.
- İdrar söktürücü etkisi vardır.
- Kansere karşı koruyucudur.
- Sakinleştirici etkisi ile uykusuzluğu gidermeye yardımcıdır.
-  Kalp dostudur.
- Kanı temizler.
- Cilde tazelik ve nem kazandırır.
- Vücudun hastalıklara karşı direncini artırır.
- Safra kesesi ve karaciğer hareketlerini düzenlemeye yardımcıdır.
-  İdrar söktürücü etkisi vardır
- Kansere karşı koruyucudur
-  Sakinleştirici etkisi ile uykusuzluğu gidermeye yardımcıdır.
- Kalp dostudur
- Kanı temizler
- Cilde tazelik ve nem kazandırır.
- Vücudun hastalıklara karşı direncini artırır.
- Hazmı kolaylaştırır.
- Böbrek rahatsızlıklarına karşı faydalıdır.
- Cilde tazelik ve nem kazandırır.
- Vücudun hastalıklara karşı direncini artırır.
- C vitamini açısından zengin yapıya sahip olduğu için kas ve kemik gelişimini sağlar.
- Yemeğin ardından meydana gelen hazımsızlık ve şişlik için giderici bir etki yaratır.
- Serbest radikallerin İdrar yolu ile atılmasını sağlar.
- Oldukça güçlü bir idrar söktürücü olarak öne çıkar.
- Vücudun susuz kalmasına önleyici bir yapıya sahiptir.
- Sıvı kanda yer alan hücrelerin ve sinirlerin akışında rol oynar.
- Ele alınan araştırmalara göre içeriğindeki demir miktarı, kansızlık üzerine etkili olduğunu göstermektedir.
- En önemli kısımlarından biri yükseklik barındırdığı için sindirimi kolaylaştırır.
- Uzun bir süre tokluk hissi yaratır ve vücutta enerji depolar.
- Diyet yapmak isteyenler adına ara öğün olarak kullanılabilir.
- Yoğurt ile birlikte kullanıldığı zaman Karaciğerdeki toksinleri temizlerken, bağırsaklardaki besin atıklarının da temizlenmesinde rol oynar.

Bu ve benzeri faydaları nedeniyle şeftali özellikle mevsiminde tüketilmesi büyük öneme sahiptir.

Şeftali bol miktarda C vitaminin yanı sıra A ve B vitamini ihtiva etmektedir. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum açısından zengin şeftali demir ve sodyum açısından da zengindir. Faydalarını sıralayacak olursak;

 

OBEZİTE

Şeftali çiçeği çayı çeşitli kültürlerde kilo vermek için kullanılır. Bir çalışma, şeftali çiçeği fito kimyasallarının laboratuvar fareleri üzerinde obezite önleyici etkilerle sonuçlandığını keşfetti. Fareler sekiz hafta boyunca şeftali çiçeği suyuyla beslendi ve vücut ağırlığında azalma, daha az karın yağı ve daha düşük glikoz seviyeleri gösterdi. Ancak şeftali çiçeği çiçeklerinin obezitesi olan kişilerde aynı etkiyi gösterip göstermediği bilinmiyor.

E Vitamini Kaynağı

Fındık ve tohumlar bu vitaminin en iyi bilinen kaynaklarıdır, ancak şeftali de bu konuda onların aşağı kalmaz. Bu antioksidan vücudunuzun birçok hücresi için önemlidir. Ayrıca bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutar ve kan damarlarında kanın pıhtılaşmasını engellemeye yardımcı olur.

Anti-inflamatuar Faydaları

Şeftali, vücutta antioksidan görevi gören bitki pigmentleri olan karotenoidleri içerir. Karotenoidler, vücuda A vitamini gibi çeşitli besinler sağlayarak kanser, göz hastalığı ve ateroskleroz risklerini azaltır. A vitamini, göz sağlığı ve optimal bağışıklık sistemi çalışması için hayati öneme sahiptir. Araştırmacılar, şeftali kabuklarının en yüksek karotenoid seviyelerini içerdiğini buldular, bu da kabuktan yapılan müstahzarları tüketmenin en iyisi olduğunu gösteriyor.

Diyet ve kilo kontrolüne yardımcı olur

Şeftali diyet ve kilo kontrolünde etkilidir. Özellikle diyet yapanlar ya da tatlı krizini çok yaşayanlar ara öğün olarak şeftali tüketebilirler. Şeftali hem tatlı krizine iyi gelir hem de kan şekerini düzenleyerek şeker ihtiyacınızı karşılar. Şeftali ara öğünlerde uzmanlar tarafından da sıklıkla tavsiye edilmektedir. Kahvaltıda şeftali ile yulaf ezmesi, ara öğün olarak badem veya öğle yemeği için süzme peynir yemek, tatlı ihtiyacını ve açlığı gidermek için düşük kalorili iyi bir seçenektir.  Şeftali lif deposudur.  Lif, sindirim sağlığına katkıda bulunur, kolesterol seviyelerini düşürmeye  de yardımcı olur.

Kemiklerinizi Sağlıklı Tutun

Potasyum, tuzda yüksek bir diyetin etkilerini dengelemeye yardımcı olabilir. Ayrıca kan basıncınızı ve böbrek taşı ve kemik erimesi yaşama şansınızı azaltabilir. Her gün yaklaşık olarak 4.700 miligram potasyum gerekir ve bunu bir takviye olmaktan ziyade gıdalardan almak daha iyidir. Bir şeftali 250 miligram kadar potasyum içerir.

Midenizi Rahat Ettirin

Mide rahatsızlığınız varsa, konserve şeftalilerinden oluşan bir atıştırmalık iyi bir fikir olabilir. Yumuşak bir dokuya sahiptirler ve taze meyveye göre daha az life sahip olduğundan sindirimi kolaydır. Konserve şeftali “mide-bağırsak yumuşak diyet” olarak adlandırılan bir sistemin parçası olarak, mide rahatsızlıklarını hafifletmeye, ishali ve gazı rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Sindirimi kolaylaştırır mideyi rahatlatır

Şeftali sindirim sorunu olanlarda etkilidir, hazmı kolaylaştırır. Şeftali mide ekşimlerini gidermede yardımcı olur. Bağırsakları yumuşatır. Sindirimde olumlu yönde etkilidir.

Diş Sağlığınıza İyi Gelir

Tatlı oldukları kadar şeftaliler, dişlerini sağlıklı tutmaya yardımcı olabilirler çünkü florür içerirler. Diş macununda bulduğunuz bu mineral, şeftali de dahil olmak üzere bazı yiyeceklerde de bulunur. Ağızdaki plaklara neden olabilecek mikroplardan kurtulmanıza da yardımcı olur.

Mükemmel bir şeftali seçin

Güzel kokusu ile şeftali. Parmağınızın hafifçe bastırdığınızda yumuşaksa yemeye hazırdırlar. Sert şeftalileri olgunlaşmaları için birkaç günlüğüne tezgahınızda tutup, hazır olduklarında buzdolabınıza koyun. Olgunlaştıklarında onları dışarıda bırakmak C vitamini miktarını azaltacaktır.

 

Çoğu meyve gibi şeftali de çeşitli kanserlere karşı bir miktar koruma sağlayabilen faydalı bitki bileşikleri sağlar. Özellikle şeftali kabuğu ve eti karotenoidler ve kafeik asit bakımından zengindir.  Şeftali polifenollerle doludur - test tüpü çalışmalarında kanser hücrelerinin büyümesini azalttığı ve yayılmasını sınırladığı gösterilen bir antioksidandır.

KANSER VE ŞEFTALİ TÜKETİMİ

Şeftali polifenolleri, sağlıklı olanlara herhangi bir zarar vermeden kanserli hücreleri de öldürme yeteneğine sahip olabilir. Bir hayvan çalışmasında, bu polifenoller, belirli bir meme kanseri türünün büyümesini ve yayılmasını önlemede özellikle etkiliydi. Araştırmacılar, çalışmada kullanılana eşdeğer miktarda polifenol tüketmek için bir kişinin günde yaklaşık iki ila üç şeftali yemesi gerektiğini bildirdi. Başka bir çalışmada, her gün en az 2 şeftali veya nektarin tüketen menopoz sonrası kadınların 24 yıl boyunca meme kanseri riskinde %41 daha düşük olduğu görüldü. Bununla birlikte, insanlarda az sayıda çalışma yapılmıştır, bu nedenle daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Şeftali mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Bir çalışma, şeftali kabuğu tüketmenin, insan beslenmesi için önemli olan bitki besinleri olan en yüksek antikanser fitokimyasallarını sunduğunu belirledi. Antioksidanlar, hücreleri kansere yol açabilecek serbest radikal hasarlarından korur.

Nikotin doku hasarına neden olur ve kalp hastalığına, akciğer hastalığına ve kansere yol açabilir. Araştırmacılar, beyaz etli şeftali özü tüketmenin bu organlardaki oksidatif hasarı azaltabileceğini buldu.

Sağlıklı kemikler ve dişler

Şeftali, diğer minerallerle birlikte kemikleri ve dişleri güçlendirmeye yardımcı olan fosfor içerir. Fosfor ayrıca kireç çözme gibi osteoporoza yol açabilecek bazı kemik hastalıklarının önlenmesine de yardımcı olur.

Yaşlanma karşıtı

Şeftali, yaşlanma karşıtı özelliklere de sahip harika bir çinko kaynağıdır. Ayrıca, çinko, vücuttaki testosteron seviyelerini artırarak, erkek üreme organlarının yaşlanma sürecine müdahale eder. Ek olarak, şeftalilerin saç dökülmesini azaltmak için kafa derisi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu bildirilmiştir.

Sinir sistemini koruyor

Şeftalinin Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif bozuklukları ayrıca maküler dejenerasyon riskini azalttığı gösterilmiştir.

Kalp Sağlığına iiyi gelir, Kolesterolü düşürür

Fenolik bileşikler bakımından da zengin olan şeftali kötü kolesterolü düşürür aynı zamanda içerisindeki antioksidanlar sayesinde damarları temizleyerek kan akışını dengeler. Böylece ödem ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Şeftali kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye de yardımcıdır. Tüm meyve türleri, kalp sağlığı ve sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır, ancak şeftali bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Şeftali ayrıca kan basınıcını düşürmede de etkilidir.  Şeftalide bulunan çözünür lif, kan şekerini stabilize etmeye yardımcı olur ve kolesterol seviyelerini kontrol altında tutar. Çözünmeyen lif, sindirime yardımcı olur ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

GÖZ SAĞLIĞI İÇİN A VİTAMİNİ İÇERİR

Şeftali, yüksek A vitamini içeriğine sahiptir. A vitamini sağlıklı cilt ve gözler için, iltihabı azaltmada ve bağışıklık sistemini güçlendirmede önemlidir. Şeftali A Vitamini Kaynağıdır. Orta boy bir şeftali, günlük önerilen C vitamini dozunun %19'unu ve günlük A vitamini ihtiyacının %11'ini karşılar. C vitamini, soğuk algınlığı ve diğer kronik hastalıklarla savaşmaya yardımcı olmak için bağışıklık sistemini güçlendiren bir antioksidandır. Şeftali ayrıca göz sağlığını destekleyen A vitamini içerir. Şeftali göz sağlığını kuvvetlendirir, göz yorgunluğuna iyi gelir. Şeftalide bulunan Beta-karoten adı verilen bir antioksidan, şeftaliye oldukça hoş turuncu rengini verir. Onu yediğinizde, vücudunuz onu sağlıklı görme için önemli olan A vitamini haline getirir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminiz gibi vücudunuzun diğer kısımlarının da gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur.

Şeftali bağışıklık sistemini güçlendirir

Daha güçlü bağışıklık sistemi için şeftali tüketmek faydalıdır.  Şeftalilerin kabuğu ve kendisi C vitamini, polifenoller ve karotenoidler dahil olmak üzere insan sağlığı için çok faydalı antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, vücudunuzu hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olur. Haftada en az iki porsiyon şeftali yiyen menopoz sonrası kadınların belirli meme kanseri türlerine yakalanma oranlarının daha düşük olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Şeftali yüksek miktarda Potasyum içerir

Şeftali, Potasyum kan basıncını düşürmeye, kan şekerini düzenlemeye ve vücuttaki sıvıları dengelemeye yardımcı olan önemli bir mineraldir. Potasyum eksikliği kas kramplarına neden olabilir. Orta büyüklükteki bir şeftali 285 mg potasyum sağlar. Şeftali, bir büyük boy şeftalide yaklaşık 333 mg veya günlük önerilen değerin %10'u ile potasyum açısından en zengin meyveler arasındadır. Potasyum vücuttaki sıvı ve elektrolit dengesinin korunmasına yardımcı olan bir besindir. Potasyum eksikliği, kronik yorgunluk ve hipertansiyona da olumlu etki sağlar.

Cilt sağlığı için şeftali

Şeftali, cilt sağlığını destekleyen A vitamini bakımından zengindir. Meyve aynı zamanda cildinize renk katar. Ayrıca içeriğinde bulunan C vitamini, kırışıklıkları azaltmaya, cilt dokusunu iyileştirmeye ve cildi güneşten ve deformasyona karşı koruyabilen mükemmel bir antioksidandır.

Gebelikte faydalı

Şeftali, hamilelikte çok çeşitli temel vitamin ve minerallerin varlığından dolayı değerlidir. C vitamini bebeğin kemiklerinin, dişlerinin, derisinin, kaslarının ve kan damarlarının sağlıklı büyümesine, ayrıca hamilelik sırasında çok önemli olan demir emilimine yardımcı olur.

ŞEFTALİ KAÇ KALORİ, ŞEFTALİNİN BESİN DEĞERİ

Bir orta boy taze şeftali yaklaşık olarak 40 kaloridir.

100 g şeftalide aşağıdakiler bulunur:

- Su: 88,87 g
- Enerji: 39 kcal
- Protein: 0.91 g
- Toplam yağ: 0.25 g
- Karbonhidrat: 9.54 g
- Lif: 1.5 g
- Toplam şeker: 8.39 g
- Kalsiyum: 6 mg
- Demir: 0.25 mg
- Magnezyum: 9 mg
- Fosfor: 20 mg
- Potasyum: 190 mg
- Sodyum: 0 mg
- Çinko: 0.17 mg
- C vitamini, toplam askorbik asit: 6.6 mg
- Tiamin: 0.02 mg
- Riboflavin: 0.03 mg
- Niasin: 0.81 mg
- B-6 Vitamini: 0.03 mg
- Folat, DFE: 4 µg
- B-12 Vitamini: 0 µg
- A Vitamini, RAE: 16 µg
- A Vitamini, İÜ: 326 İÜ
- E Vitamini (alfa-tokoferol): 0.73 mg
- D Vitamini (D2 + D3): 0 µg
- D vitamini: 0 IU
- K Vitamini (filokinon): 2.6 µg
- Yağ asitleri, toplam doymuş: 0.02 g
- Yağ asitleri, toplam tekli doymamış: 0.07 g
- Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış: 0.09 g
- Yağ asitleri, toplam trans: 0 g
- Kolesterol: 0 mg
- Kafein: 0 mg

Şeftali Suyu Neye İyi Gelir?

Şeftali bir meyve olarak bireysel tüketilmesi ile beraber suyu üzerinden de tüketilir. Özellikle birçok farklı meyve suyu üzerinden şeftali suyu oldukça fazla sevilir. Tabii yanında birçok değişik fayda getirdiği de biliniyor.

- İleri yaşlarda meydana gelecek kornea incelmesini önler.

- C vitamini bakımından zengindir ve böylece demir emilimini azaltır.

- Kötü beslenme ve çevresel faktör ile beraber güneş ışınlarının getirdiği ciltteki zararları telafi etmede yardımcı olur.

- İdrar vasıtasıyla bağırsaklarda birikmiş olan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

- Kolesterolü düşürür ve antioksidan etkisi sayesinde damarları temizleyerek kan akışını düzenler.

- Akciğer ya da ağız kanseri ileri kolon kanseri gibi ölümcül risk taşıyan hücre artışını engeller.

Tüm bu faydaları elde edebilmek için şeftali suyunu bireysel olarak sıkmak ve doğal şekilde tüketmek gerekir. Tabii satışı yapılan bazı ürünler üzerinden de bu katkıları elde etmek mümkün.

Şeftali Çekirdeği Neye İyi Gelir?

Şeftali çekirdeğini kırarak içerisindeki madde tüketildiği zaman oldukça önemli faydalar getirmektedir. Özellikle bağırsakları hareketlendirir ve kabızlık ile beraber ishali önler. Kurutmak suretiyle çiğnendiği zaman diş ağrılarını önleyici bir etki yaratır. En önemlisi baş ağrısına iyi gelecek yöntemlerden biridir. Eğer devamlı bir öksürük var ise şeftali çekirdeği içindeki madde kaynatılmak suretiyle suyu içilebilir.

Şeftali Çayı Tarifi ve Yararları

Bir fincan ticari olarak hazırlanmış şeftali çayı şunları içerir:

- Kalori: 0
- Protein: 0 gram
- Yağ: 0 gram
- Karbonhidratlar: 1 gram
- Lif: 0 gram
- Şeker: 0 gram

Şeftali Çayının Faydaları

Ticari olarak hazırlanan şeftali çayı çok az besin değeri içerir. Ancak şeftali çayını meyve özü ve kabuğunu kullanarak sıfırdan hazırlarsanız, şeftali çayı zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Araştırmalar, şeftali posası ve kabuğunu tüketmenin çeşitli potansiyel sağlık yararları bulmuştur:

Ticari olarak hazırlanmış şeftali çayı çok miktarda şeftali içermeyebilir, bu da meyvenin sunduğu bazı faydalardan yoksun olabileceği anlamına gelir. Bazı şişelenmiş şeftali çayları, diyabetli kişilerde daha yüksek kan şekeri seviyelerine katkıda bulunabilecek ilave şeker içerebilir. Her zaman beslenme etiketini kontrol edin.

ŞEFTALİ ALERJİSİNE DİKKAT

Elma, kayısı, erik ve kiraz gibi meyvelere alerjiniz varsa, şeftalilere de alerjiniz olabilir. Şeftali, daha yaygın meyve alerjileri arasındadır ve tipik olarak ağızda veya boğazda kaşıntı ve şişmeye neden olur. Bazı anafilaktik reaksiyon vakaları olmuştur, bu nedenle şeftaliden kaçınmak ve bir meyve alerjisinden şüpheleniyorsanız uzmana başvurmalısınız.

Yapılan araştırmalarda ayrıca şeftali çekirdeklerinden elde edilen özlerin vücudun alerjik tepkisini azaltabileceği ortaya çıktı.  Meyve ve sebzelerdeki doğal antioksidanlar vücudunuzun en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur, bu nedenle günlük önerilen meyve ve sebze miktarını karşılayan bir diyet tüketmek, vücudunuza hastalıklara karşı güçlü bir savunma sağlamanın en iyi yollarından biridir. Meyve ve sebzeler, koroner kalp hastalığı, felç ve bazı kanser riskini azaltmada yardımcı oldukları için sağlığa koruyucudur. Ayrıca düşük kalorilidirler, bu da obeziteyi önlemeye yardımcı olur… tip 2 diyabet, kanser ve kardiyovasküler hastalık için önemli bir risk faktörüdür.

Şeftali alerji semptomlarını da azaltabilir

Vücudunuz bir alerjene maruz kaldığında, vücudunuzu alerjenden kurtarmaya yardımcı olmak için bağışıklık sisteminiz tarafından yapılan histaminleri veya kimyasalları serbest bırakır.

Histaminler vücudunuzun savunma sisteminin bir parçasıdır ve hapşırma, kaşıntı veya öksürme gibi alerji semptomlarını tetikler. Araştırmalar, şeftalilerin kandaki histamin salınımını önleyerek alerji semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ayrıca, test tüpü çalışmaları, şeftali özlerinin de etkili olabileceğini ve alerjik reaksiyonlarda yaygın olarak görülen iltihabı sınırladığını bildirmektedir. Bununla birlikte, alerjisi olan kişilerde bu etkilerin gücünü belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

TAZE MEYVELERİN YARARLARI NELERDİR?

Taze meyveler orta düzeyde bir A vitamini ve beta-Karoten kaynağıdır. Beta-Karoten, vücutta A vitaminine dönüşen bir pro-vitamindir. A vitamini, gece görüşü sorunlarının önlenmesi ve sağlıklı mukus zarlarının ve sağlıklı cildin korunması için gereklidir. A vitamini yönünden zengin şeftali gibi meyvelerin tüketilmesinin akciğer ve ağız kanserlerine karşı koruma sağladığı bilinmektedir. Potasyum, florür ve demir gibi birçok hayati mineral içerirler.

Potasyum, kalp atış hızını ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan hücre ve vücut sıvılarının önemli bir bileşenidir. Florür, kemiklerin ve dişlerin bir bileşenidir ve diş çürüklerinin önlenmesi için gereklidir. Kırmızı kan hücresi oluşumu için demir gereklidir.

Bu nedenle, her gün yeterli meyve yemek için küçük adımlar attığınızdan emin olun. Şeftali şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nin çoğunda mevsiminde sağlıklıdır ve lutein, zeaksantin ve beta-kriptoksantin dahil olmak üzere sağlığı teşvik eden flavonoid polifenolik antioksidanlar içerir. Bu bileşikler, serbest radikallere karşı koruyucu temizleyiciler olarak hareket etmeye yardımcı olur ve sağlıklı yaşlanmayı teşvik etmede ve çeşitli hastalık süreçlerinin azaltılmasında rol oynar.

Şeftali Çiçekleri Hakkında

Şeftali çiçekleri, meyvenin sindirime fayda sağlayabilecek başka bir parçasıdır. Geleneksel Çin tıbbında sindirim bozukluklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılırlar. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, çiçeklerde bulunan bileşiklerin bağırsak kasılmalarının gücünü ve sıklığını etkili bir şekilde artırabildiğini ve bu da yiyecekleri düzgün bir şekilde itmek için uygun ritmin korunmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

Araştırmalarda genellikle şeftali çiçeği özü kullanılırken, çiçeklerden yapılan bir bitki çayı Kore'de yaygın olarak tüketilmektedir. Şeftali, yüksek tansiyon ve kolesterol seviyeleri gibi kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltabilir. Dahası, test tüpü çalışmaları, şeftalilerin karaciğeriniz tarafından kolesterolden üretilen bileşikler olan safra asitlerine bağlanabileceğini gösteriyor. Şeftali cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan koruyucu etkilere sahip olabilir. Şeftali çiçeği özlerinin de farelerde deri tümörlerinin gelişimini geciktirdiği bulundu

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Beyin araştırmacısı Nataliia Fedorchenko'nun özgeçmişindeki bu üç kelimenin arkasında savaş ve uçuş ve şu anda Forschungszentrum Jülich'teki İnsan Bey
  • Psikiyatrist Nevzat Tarhan'dan 'başörtülü psikolog olmaz' diyen Üstün Dökmen'e tepki: Bunun adı mesleki narsizmdir.
  • Psikiyatrist, yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan Türkiye’nin en çok takip edilen sosyal medya platformlarından ‘Sözler Köşkü’nün ‘Beni İkna Et’ konseptinin
  • Demokrasinin sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda bir değer olduğunu vurgulayan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, demokrasinin ailede başl
  • Bilim insanları beyin sağlığı için 20 maddelik uluslararası mutabakata imza attı.
  • Randevu Al