Şeftalinin Faydaları Nelerdir

Bir şeftali küçük boyutuna ve hassaslığına aldanmayın. Sadece bir tanesi günlük ihtiyacınız olan C vitamininin% 15'ini karşılar. Bu besin, vücudunuzun yaraları iyileştirmesine yardımcı olur ve bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasını sağlar. Ayrıca, “serbest radikaller” ten kurtulmaya da yardım eder.

Şeftalinin Faydaları Nelerdir
Paylaş:

ŞEFTALİNİN FAYDALARI

Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

- Toksinlerin atılmasına yardımı olur
- Safra kesesi ve karaciğer hareketlerini düzenlemeye yardımcıdır.
- İdrar söktürücü etkisi vardır.
- Kansere karşı koruyucudur.
- Sakinleştirici etkisi ile uykusuzluğu gidermeye yardımcıdır.
-  Kalp dostudur.
- Kanı temizler.
- Cilde tazelik ve nem kazandırır.
- Vücudun hastalıklara karşı direncini artırır.
- Safra kesesi ve karaciğer hareketlerini düzenlemeye yardımcıdır.
-  İdrar söktürücü etkisi vardır
- Kansere karşı koruyucudur
-  Sakinleştirici etkisi ile uykusuzluğu gidermeye yardımcıdır.
- Kalp dostudur
- Kanı temizler
- Cilde tazelik ve nem kazandırır.
- Vücudun hastalıklara karşı direncini artırır.
- Hazmı kolaylaştırır.
- Böbrek rahatsızlıklarına karşı faydalıdır.
- Cilde tazelik ve nem kazandırır.
- Vücudun hastalıklara karşı direncini artırır.
- C vitamini açısından zengin yapıya sahip olduğu için kas ve kemik gelişimini sağlar.
- Yemeğin ardından meydana gelen hazımsızlık ve şişlik için giderici bir etki yaratır.
- Serbest radikallerin İdrar yolu ile atılmasını sağlar.
- Oldukça güçlü bir idrar söktürücü olarak öne çıkar.
- Vücudun susuz kalmasına önleyici bir yapıya sahiptir.
- Sıvı kanda yer alan hücrelerin ve sinirlerin akışında rol oynar.
- Ele alınan araştırmalara göre içeriğindeki demir miktarı, kansızlık üzerine etkili olduğunu göstermektedir.
- En önemli kısımlarından biri yükseklik barındırdığı için sindirimi kolaylaştırır.
- Uzun bir süre tokluk hissi yaratır ve vücutta enerji depolar.
- Diyet yapmak isteyenler adına ara öğün olarak kullanılabilir.
- Yoğurt ile birlikte kullanıldığı zaman Karaciğerdeki toksinleri temizlerken, bağırsaklardaki besin atıklarının da temizlenmesinde rol oynar.

Bu ve benzeri faydaları nedeniyle şeftali özellikle mevsiminde tüketilmesi büyük öneme sahiptir.

Şeftali bol miktarda C vitaminin yanı sıra A ve B vitamini ihtiva etmektedir. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum açısından zengin şeftali demir ve sodyum açısından da zengindir. Faydalarını sıralayacak olursak;

Görüşünüze Yardım Eder

Beta-karoten adı verilen bir antioksidan, şeftaliye oldukça hoş turuncu rengini verir. Onu yediğinizde, vücudunuz onu sağlıklı görme için önemli olan A vitamini haline getirir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminiz gibi vücudunuzun diğer kısımlarının da gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur.

Sindirim Sorunlarınıza Yardımcı Olur

Bir orta şeftali, vücudunuzun her gün ihtiyacı olan lif miktarının% 9'unu karşılar. Yüksek lifli gıdalar sizi diyabet, kalp hastalığı ve kolorektal kanser gibi sağlık sorunlarından koruyabilir. Yeterince lif almak kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

Kilonuzu Korumanıza Yardımcı Olur

60 kaloriden daha az gelen şeftalilerin doymamış yağları, kolesterolü veya sodyumu yoktur. Ve şeftalinin% 85'inden fazlası sudur. Ayrıca, lif içeriği yüksek olduğu için acıkmanız daha uzun sürer.

E Vitamini Kaynağı

Fındık ve tohumlar bu vitaminin en iyi bilinen kaynaklarıdır, ancak şeftali de bu konuda onların aşağı kalmaz. Bu antioksidan vücudunuzun birçok hücresi için önemlidir. Ayrıca bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutar ve kan damarlarında kanın pıhtılaşmasını engellemeye yardımcı olur.

Kemiklerinizi Sağlıklı Tutun

Potasyum, tuzda yüksek bir diyetin etkilerini dengelemeye yardımcı olabilir. Ayrıca kan basıncınızı ve böbrek taşı ve kemik erimesi yaşama şansınızı azaltabilir. Her gün yaklaşık olarak 4.700 miligram potasyum gerekir ve bunu bir takviye olmaktan ziyade gıdalardan almak daha iyidir. Bir şeftali 250 miligram kadar potasyum içerir.

Midenizi Rahat Ettirin

Mide rahatsızlığınız varsa, konserve şeftalilerinden oluşan bir atıştırmalık iyi bir fikir olabilir. Yumuşak bir dokuya sahiptirler ve taze meyveye göre daha az life sahip olduğundan sindirimi kolaydır. Konserve şeftali “mide-bağırsak yumuşak diyet” olarak adlandırılan bir sistemin parçası olarak, mide rahatsızlıklarını hafifletmeye, ishali ve gazı rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Gülümsemeniz İçin Nedeniniz Var

Tatlı oldukları kadar şeftaliler, dişlerini sağlıklı tutmaya yardımcı olabilirler çünkü florür içerirler. Diş macununda bulduğunuz bu mineral, şeftali de dahil olmak üzere bazı yiyeceklerde de bulunur. Ağızdaki plaklara neden olabilecek mikroplardan kurtulmanıza da yardımcı olur.

Mükemmel bir şeftali seçin

Güzel kokusu ile şeftali. (Her şeyden önce gül ailesinin üyeleridirler.) Parmağınızın hafifçe bastırdığınızda yumuşaksa yemeye hazırdırlar. Sert şeftalileri olgunlaşmaları için birkaç günlüğüne tezgahınızda tutup, hazır olduklarında buzdolabınıza koyun. Olgunlaştıklarında onları dışarıda bırakmak C vitamini miktarını azaltacaktır.

Yaratıcı ol

Şeftaliyi yemekte zorlanıyorsan veya meyve olarak yemekten sıkıldıysan bir sürü farklı şekilde değerlendirebilirsin. Bu yumuşak meyveyi pişirebilir, ızgara yapabilir, parçalayabilir veya soteleyebilirsin. Buzlu çay veya limonataya şeftali dilimleri ekleyin veya sağlıklı bir smoothie yapmak için yoğurt veya sütle bir karıştırıcıya atın. Baharatlı şeftali salsa sos yapıp balık veya tavuk ile beraber servis edebilirsin.

Nektarin

Şeftalilerin kabuğunda çok miktarda besin var. (Sadece onları yemeden önce, güzelce durulayın.) Bu tüylü meyveye dokunmakta zorlanıyorsanız, bir nektarin alın. Sadece bir farklı gen onlara pürüzsüz bir kabuk verir.

Kanseri önler

Araştırmalar şeftalilerin, anti-tümör ve anti-kanser özelliklerine sahip olan fenolik ve karotenoid bileşikleri bakımından zengin olduğunu göstermektedir. Bir başka araştırmada da meme kanseri, akciğer kanseri ve kolon kanseri gibi çeşitli kanser türleriyle mücadelede yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Çalışmalar, şeftalilerde bulunan klorojenik asit ve neoklorojenik asidin , sağlıklı hücreleri de olumsuz etkileyen kemoterapinin aksine, normal hücreleri etkilemeden meme kanseri hücrelerinin büyümesini önlemede faydalı etkiler gösterdiğini desteklemiştir.

Sağlıklı kemikler ve dişler

Şeftali, diğer minerallerle birlikte kemikleri ve dişleri güçlendirmeye yardımcı olan fosfor içerir. Fosfor ayrıca kireç çözme gibi osteoporoza yol açabilecek bazı kemik hastalıklarının önlenmesine de yardımcı olur.

Yaşlanma karşıtı

Şeftali, yaşlanma karşıtı özelliklere de sahip harika bir çinko kaynağıdır. Ayrıca, çinko, vücuttaki testosteron seviyelerini artırarak, erkek üreme organlarının yaşlanma sürecine müdahale eder. Ek olarak, şeftalilerin saç dökülmesini azaltmak için kafa derisi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu bildirilmiştir.

Sinir sistemini koruyor

Şeftalinin Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif bozuklukları ayrıca maküler dejenerasyon riskini azalttığı gösterilmiştir.

Kolesterolü düşürür

Fenolik bileşikler bakımından da zengin olan şeftali kötü kolesterolü düşürür aynı zamanda içerisindeki antioksidanlar sayesinde damarları temizleyerek kan akışını dengeler. Böylece ödem ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Sağlıklı gözler için

Şeftali, yüksek A vitamini içeriğine sahiptir. A vitamini sağlıklı cilt ve gözler için, iltihabı azaltmada ve bağışıklık sistemini güçlendirmede önemlidir.

Potasyumun önemi

Potasyum kan basıncını düşürmeye, kan şekerini düzenlemeye ve vücuttaki sıvıları dengelemeye yardımcı olan önemli bir mineraldir. Potasyum eksikliği kas kramplarına neden olabilir. Orta büyüklükteki bir şeftali 285 mg potasyum sağlar.

Cilt sağlığı için şeftali

Şeftali, cilt sağlığını destekleyen A vitamini bakımından zengindir. Meyve aynı zamanda cildinize renk katar. Ayrıca içeriğinde bulunan C vitamini, kırışıklıkları azaltmaya, cilt dokusunu iyileştirmeye ve cildi güneşten ve deformasyona karşı koruyabilen mükemmel bir antioksidandır.

Gebelikte faydalı

Şeftali, hamilelikte çok çeşitli temel vitamin ve minerallerin varlığından dolayı değerlidir. C vitamini bebeğin kemiklerinin, dişlerinin, derisinin, kaslarının ve kan damarlarının sağlıklı büyümesine, ayrıca hamilelik sırasında çok önemli olan demir emilimine yardımcı olur.

ŞEFTALİ KAÇ KALORİ, ŞEFTALİNİN BESİN DEĞERİ

Bir orta boy taze şeftali yaklaşık olarak 40 kaloridir.

100 g şeftalide aşağıdakiler bulunur:

- Su: 88,87 g
- Enerji: 39 kcal
- Protein: 0.91 g
- Toplam yağ: 0.25 g
- Karbonhidrat: 9.54 g
- Lif: 1.5 g
- Toplam şeker: 8.39 g
- Kalsiyum: 6 mg
- Demir: 0.25 mg
- Magnezyum: 9 mg
- Fosfor: 20 mg
- Potasyum: 190 mg
- Sodyum: 0 mg
- Çinko: 0.17 mg
- C vitamini, toplam askorbik asit: 6.6 mg
- Tiamin: 0.02 mg
- Riboflavin: 0.03 mg
- Niasin: 0.81 mg
- B-6 Vitamini: 0.03 mg
- Folat, DFE: 4 µg
- B-12 Vitamini: 0 µg
- A Vitamini, RAE: 16 µg
- A Vitamini, İÜ: 326 İÜ
- E Vitamini (alfa-tokoferol): 0.73 mg
- D Vitamini (D2 + D3): 0 µg
- D vitamini: 0 IU
- K Vitamini (filokinon): 2.6 µg
- Yağ asitleri, toplam doymuş: 0.02 g
- Yağ asitleri, toplam tekli doymamış: 0.07 g
- Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış: 0.09 g
- Yağ asitleri, toplam trans: 0 g
- Kolesterol: 0 mg
- Kafein: 0 mg

Şeftali Suyu Neye İyi Gelir?

Şeftali bir meyve olarak bireysel tüketilmesi ile beraber suyu üzerinden de tüketilir. Özellikle birçok farklı meyve suyu üzerinden şeftali suyu oldukça fazla sevilir. Tabii yanında birçok değişik fayda getirdiği de biliniyor.

- İleri yaşlarda meydana gelecek kornea incelmesini önler.

- C vitamini bakımından zengindir ve böylece demir emilimini azaltır.

- Kötü beslenme ve çevresel faktör ile beraber güneş ışınlarının getirdiği ciltteki zararları telafi etmede yardımcı olur.

- İdrar vasıtasıyla bağırsaklarda birikmiş olan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

- Kolesterolü düşürür ve antioksidan etkisi sayesinde damarları temizleyerek kan akışını düzenler.

- Akciğer ya da ağız kanseri ileri kolon kanseri gibi ölümcül risk taşıyan hücre artışını engeller.

Tüm bu faydaları elde edebilmek için şeftali suyunu bireysel olarak sıkmak ve doğal şekilde tüketmek gerekir. Tabii satışı yapılan bazı ürünler üzerinden de bu katkıları elde etmek mümkün.

Şeftali Çekirdeği Neye İyi Gelir?

Şeftali çekirdeğini kırarak içerisindeki madde tüketildiği zaman oldukça önemli faydalar getirmektedir. Özellikle bağırsakları hareketlendirir ve kabızlık ile beraber ishali önler. Kurutmak suretiyle çiğnendiği zaman diş ağrılarını önleyici bir etki yaratır. En önemlisi baş ağrısına iyi gelecek yöntemlerden biridir. Eğer devamlı bir öksürük var ise şeftali çekirdeği içindeki madde kaynatılmak suretiyle suyu içilebilir.

WEBMDBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: