Sarkozy stresi kalbe zararlı

Toplumda büyük tepkilere yol açan olayların kalp rahatsızlıklarına neden olabileceği açıklandı. Fransa tartışmalarında Sarkozy stresi kalbe zarar verebiliyor.

Sarkozy stresi kalbe zararlı

Toplumda büyük tepkilere yol açan olayların kalp rahatsızlıklarına neden olabileceği açıklandı. Fransa tartışmalarında Sarkozy stresi kalbe zarar verebiliyor.

Haber5Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Abdurrahman Oğuzhan, toplumda büyük tepkilere yol açan olayların kalp rahatsızlıklarına neden olabileceğini söyledi. Prof.Dr. Oğuzhan, "Örneğin son günlerde Fransa Cumhurbaşkanı Sarkzoy, eylemleri ile vatandaşlar arasında stres ve heyecan oluşturabilir. Bu ve benzeri haber ve olaylar da kalbe zarar verebilir" uyarısında bulundu.

 STRESLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN..

 Kalp-damar hastalıklarına bağlı ölüm nedenlerinin dünyada ilk sırada yer aldığını vurgulayan Prof.Dr. Abdurrahman Oğuzhan, yüksek tansiyon, sigara kullanımı, kolesterol ve bunun yanı sıra stres ve heyecanın kalp rahatsızlıklarını tetikleyen unsurlar arasında yer aldığını söyledi. Son günlerde dünyada görülen bazı politik olayların toplumda heyecan ve stresi de beraberinde getirdiğine dikkat çeken Prof.Dr. Abdurrahman Oğuzhan, şöyle dedi: "Kalp sağlığı için aşırı stres ve heyecandan uzak durulmalıdır. Bu heyecan ve stres kişiden kişiye değişebilir. Kimi futbol maçında, kimi de televizyondan izlediği haberde stres ve buna bağlı olarak heyecana kapılabilir. Bu yöndeki haber ya da olaylar kalp sağlığını olumsuz etkiler. Nabzı yükseltir, damarlardaki kanın pıhtılaşma özelliğini artırır ve kalp krizi riski oluşturur. Aşırı stres ve heyecan hissedilen toplumsal ya da politik olaylardan uzak durulmalıdır. Kısacası heyecanlandıran ya da aşırı nefret oluşturan haberleri izlemek kalp sağlığı acısından tehdit oluşturur. Örneğin, son günlerde Fransa parlamentosunun aldığı ve ülkemize haksızlık yapılan ’Ermeni İnkar Yasa Tasarısı’ var. Bu karar toplumda büyük yankı buldu. Hatta Fransa Cumhurbaşkanı çok tepki çekti. Yani Fransa Cumhurbaşkanı eylem ve söylemleri ile özellikle ciddi kalp rahatsızlığı olan, bu tür konulara duyarlı vatandaşlar üzerinde stres ve heyecan yaratabilir. Politik konulara ilgi duyan, tartışan ve bunun yanında kalp rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızı bu yöndeki haberleri izlememelerinde fayda var."  DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Diş hekimi korkusu, yaşlanma korkusu, dokunmaktan hoşlanmama, kişinin ağzına fıstık ezmesi yapışma korkusu… İşte en ilginç fobiler..
  • Sosyal fobi nasıl geçer? Sosyal fobiye, bakış açınızla meydan okuyun!
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Tarhan, "Bir toplumda tedavi gerektirecek düzeyde yaklaşık yüzde 10 civarında fobik vardır. " dedi.
  • Sosyal fobi adı da verilen sosyal anksiyete bozukluğu, kişinin sosyal durumlara karşı aşırı ve akıl almaz derecede korku duyduğu bir tür rahatsızlık..
  • İngiliz kişisel gelişim yazarı Catherine Blythe, “The Art of Conversation” (Muhabbet Sanatı) isimli kitabında, sosyal fobilerden arınmanın yollarını a
  • Sosyal fobi, topluluk karşısında korku ve kaygı duymak şeklinde tanımlanabilir.
  • Randevu Al