SARILIK NASIL FARK EDİLİR

SARILIK NASIL FARK EDİLİR

Hürriyet Aile

Sarılık doktorların muayenesi sırasında saptanıyor, bazen de hastanın şikayetleri üzerine ortaya çıkıyor.

 


Prof. Dr. Hakan Şentürk, kişinin göz aklarında ve sonrasında vücudunda sararma olarak beliren sarılığı ve çeşitlerini anlatıyor.

SARILIK BULAŞICI MIDIR?

Sarılığın oluşma nedeni, kanda bilirubin dediğimiz kimyasal maddenin artmasıdır. Sonrasında göz aklarına ve deriye yerleşmesiyle sarımtrak bir renk oluşturmaktadır. Burada halk arasında en sık sorulan soru sarılığın bulaşıcı olup olmadığıdır. Bu soruya yanıt olarak denilebilir ki, sarılıkların çoğunluğu bulaşıcı değildir çünkü çoğunluğunda, bir mikroorganizma (mikrop) neden değildir.

SARILIK TÜRLERİ


Karaciğer ve safra yolları ile ilişkisiz sarılıklar: Burada en önemli yeri hemoliz (kırmızı kan hücrelerinin aşırı parçalanması) sonucu oluşan sarılıklar almaktadır.

Hemoliz’in çeşitli nedenleri olabilir. Genetik olabilir, genetik zeminde bazı ilaçlar veya besinler ile
provoke olmuş olabilir. Bağışıklık sistemi anormalliklerine bağlı olabilir. Vücudun herhangi bir yerindeki iltihabın kana yayılması ve bazen benign ve malign tümörlerde hemoliz nedeni olabilirler.
Karaciğer ile ilgili sarılıklar: Karaciğeri etkileyen akut veya kronik hastalıklar sarılığa yol açabilmektedirler.

Ancak karaciğeri etkileyen hastalıkların önemli bir kısmında, özellikle bu hastalıkların erken evrelerinde, sarılık olmayabilir. Akut, yani ani başlangıçlı karaciğer hastalıklarında sık olarak sarılığa rastlanır. Burada kanda hem indirekt, hem de direkt bilirubin arttığından ve direkt bilirubin idrara da geçtiğinden, idrar renginde kahverengileşme mevcuttur. Bu karaciğer hastalıklarının başında hepatitler gelmektedir.

Safra yolları ile ilgili sarılıklar: Safra yolları ile ilişkili hastalıklar, genel olarak iki kısımda irdelenmektedirler: Birinci kategoride karaciğer-içi safra kanallarından köken alan sarılıklar yer almaktadırlar. İkinci kategoride ise karaciğer dışında bulunan safra kanallarının tıkanmasına bağlı sarılıklar yer alırlar. Bu dış safra kanalı tıkanıklıklarının nedenleri ve tedavileri iç safra kanalı tıkanıklıklarından çok farklı olduğu için bu ayrımın yapılması çok önemlidir.

Safra kanalları iyi çalışmayan bir insanda ne gibi belirtiler olur? Eğer safra kanalı tıkanması çok erken devrede ise hiçbir belirti olmayabilir. Yalnızca karaciğerle ilgili kan tahlillerinde veya ultrasonografi, tomografi gibi incelemelerde bazı anormallikler bulunabilir.

Bu anormalliklerin nedeni, o anda hasta kendini çok iyi hissediyor olsa dahi, dikkatle araştırılmalıdır.

Bazen bu anormalikler önemli bir hastalığın başlangıç bulguları olabilirler. Eğer tıkanıklık biraz daha ilerlemişse, hazımsızlık, yemeklerden sonra karında dolgunluk, şişkinlik ve bazen sırta da yayılan müphem karın ağrıları bulunabilir. Bunları bulantı, kusma, halsizlik, kilo kaybı izler.

Safra yolu tıkanıklıklarında sık rastlanan bulgulardan birisi de kuru bir kaşıntıdır. Sıcak ortamlarda ve yağlı yemeklerden sonra artar. Nihayet tıkanıklığın biraz daha artmasıyla, idrar renginde bariz bir koyulaşma (Hatta hastalar bazen bunu idrar yollarında kanama olduğu şeklinde yorumlamaktadırlar), ve göz aklarından başlayıp vücuda yayılan bir sararma ortaya çıkmaktadır. Safra yolu tıkanıklarında erken teşhis, tedavinin başarısı açısından çok önemlidir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al