Sağlık için melodilerden faydalanın

Müzik ruhun da sağlığın da gıdası! Sağlık için melodilerden faydalanın. Mutlu olun!

Sağlık için melodilerden faydalanın

Hayatın vazgeçilmezi müziğin sadece ruhun değil, sağlığın da ilacı olduğunu belirten uzmanlar, bazı melodi ve ritimlerin vücudumuzun kendi ürettiği bir ağrı kesici olan endorfin salınmasına neden olduğuna dikkat çekiyor. Uzmanlara göre Mozart dinlemek, kan basıncını düşürüyor, kalp atım hızını yavaşlatıyor ve kulak çınlamasından (tinnitus) kurtarıyor.

Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Yıldız Erdoğanoğlu, melodilerin hedefe yönelik kullanımıyla terapiyi desteklediğini, çeşitli tıbbi ve performans arttırıcı uygulamalarının sağlık için kullanılabileceğini söyledi.

AĞRIYI AZALTIP, PLASTİSİTEYİ ARTIRABİLİRSİNİZ

Dr. Öğretim Üyesi Yıldız Erdoğanoğlu, bazı melodiler ve ritimlerin, endorfinlerin (vücudumuzun kendi ürettiği bir ağrı kesici)  salınmasına neden olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bu müziğin ağrı kesici ve kendini iyi hissetme etkilerini açıklar. Yakın zamanlarda, bilim insanları, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme yoluyla, beyinde seslerin işlenmesini görselleştirebildi. Örneğin, profesyonel müzisyenler için, sağ ve sol beyin yarım küresi arasında aracı olan, corpus callosumun ( beynin her iki tarafında oluşan bilgilerin kolayca bir yarı küreden diğerine geçmesini sağlayan bağlantı ağı) daha belirgin olduğu görüldü. Bu ağdaki plastisite  (beynin bağlantılarını düzenleme ya da yeni bağlantılar kurma yetisi) düzenli olarak pratik yapan müzisyenlerde görülen duyu-motor ve bilişsel gelişmeleri açıklıyor.”

MOTOR KORTEKSE FAYDALARI

“Beyin aktivitemizin ve beyin yapılarımızdaki kalıcı değişikliklerin, duyduğumuz veya yaptığımız müziğe bağlı olduğunun kabul edilmesi yeni bir bilgidir” diyen Dr. Öğretim Üyesi Yıldız Erdoğanoğlu, “Finlandiya'daki bir grup araştırmacı, birçok farklı müzik türlerinde, çok sayıda parçayı test etti. Beyinde, hangi müzik türü olursa olsun, işitsel korteksin alanları, limbik sistem ve fizyoterapistler için çok önemli olan motor korteks alanlarının aktive olduğu görüldü. Karmaşık müzik parçaları sağ temporal lobdaki aktiviteyi artırdı, sözlü-ağır pop şarkılarında ise aktivite soldan sağ yarıküre doğru kaymış bulundu” dedi.

TANSİYON DÜŞÜRÜCÜ MELODİLER: HEAVY METAL VE MOZART EVET, ABBA HAYIR

Dr. Öğretim Üyesi Yıldız Erdoğanoğlu, “Müziğin tansiyonu düşürdüğü uzun süredir biliniyor.  İlginç olan ise sadece Mozart ve Bach'ın değil, aynı zamanda Heavy Metal türü müziğin de daha az ölçüde de olsa, büyük ve küçük kan basıncını azalttığının gösterilmesi. ABBA dinlemek ise bu etkiye sahip değil. Bilim insanları bunu içsel sözlerle ve heyecan verici dans ritimleriyle açıklıyorlar” diye konuştu.

TIBBİ YÖNÜYLE MOZART

“Mozart dinlemek, kan basıncını düşürüyor, kalp atım hızını yavaşlatıyor ve kulak çınlamasından (tinnitus) kurtarıyor” diyen Dr. Öğretim Üyesi Yıldız Erdoğanoğlu, “Aynı zamanda epilepside nöbet sayısını ve yoğunluğu azalttığı, erken doğan bebeklerde  enerji dengesi üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu ve yeni doğanlarda  agresif tepki ve stresi azaltığı artık biliniyor. Hatta ve hatta kalp nakillerinde donör organın reddedilmesini önlediğine dair işaretler bile var” dedi.

SPORDA PERFORMANS ARTIRIYOR

Sporcuların müsabaka öncesi ve sırasında performans artırıcı bir etkiye sahip olması nedeni ile melodilerden yararlanabileceğini belirten Dr. Öğretim Üyesi Yıldız Erdoğanoğlu, müziğin duyguları dışa vurum için çözdüğünü ve grup üyelerini tetikleyici özellikte olduğunu, bunun da takım sporlarına yardımcı olduğunu vurguladı.

UCUZ, VERİMLİ, TERAPÖTİK OLARAK YARARLI

Dr. Öğretim Üyesi Yıldız Erdoğanoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Terapide müziğin hedeflenmiş kullanımı, tüm bilimsel değerlendirmelerden sonra, fizyoterapistin kendisi için de oldukça yararlı ve kullanımı son derece akıllıcadır. Melodilerin sağlık amaçlı kullanım listesi bu kadar uzun olduğuna göre neden destek için başvurmayalım ki?”

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al