Saçlarınız sağlığınız hakkında neler söylüyor?

Son zamanlarda saçlarınız çok fazla mı dökülmeye başladı? Cansız, mat ve sönük duruşundan sıkıldınız mı? O halde saçlarınıza kulak vermenin tam sırası!

Saçlarınız sağlığınız hakkında neler söylüyor?

Son günlerde saçlarınızda yaşanan sorunlar arttıysa sağlığınız hakkında dikkat etmeniz gereken durumlar söz konusu olabilir. İşte saçlarınızın size söylemek istedikleri:

ÇOK FAZLA DÖKÜLÜYORSA

Saç dökülmesi pek çok kişinin yaşadığı bir problem olsa da kimi zaman bu durum olağan dışı bir hal alabilir. Bu durumun en basit nedenlerinden biri, az su tüketmeniz olabilir. Susuz kalan ciltte bozulmalar olduğu gibi saçlarda da dökülme sorunu yaşanır.

SAÇLARINIZIN DÖKÜLMESİNİN SEBEBİ BU OLABİLİR

Demir eksikliği de saç ve kaşlarda aşırı dökülmeye neden olan durumlar arasındadır. Bu sorun kadınlarda kimi zaman polikistik over sendromundan da kaynaklanır. Polikistik over sendromu hormon dengesini bozar. Erkeklik hormonunun daha fazla salgılanmasına yol açarak, aşırı saç dökülmelerine neden olur.

CANSIZ VE SÖNÜK GÖRÜNÜYORSA

Tıpkı cildin olduğu gibi saçların da gıda alımı ile sağlanan belli vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Eğer, cansız ve sönük saçlarınızdan şikayet ediyorsanız A, E, B ve D vitaminlerinden bir ya da birkaçına ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Bu vitaminlerin alınmaması ve eksik olmasının vücudunuza yansıya bir tepkimesi de saçlarınıza ulaşır.

ÇOK YAVAŞ UZUYORSA, KIRILIYORSA

Saçların yavaş uzaması özellikle kadınların en büyük sorunlarından biridir. Hızla uzayan, gür ve dolgun saçlar için saçlarınızın dolayısıyla da vücudunuzun proteine ihtiyacı vardır. Protein eksikliğiniz varsa saçlarınız uzamaz ve kırılmaya devam eder. Eğer hızla uzayan, güçlü saçlara sahip olmak istiyorsanız süt, peynir, yoğurt, yumurta, beyaz et gibi protein ağırlıklı besinleri tüketmelisiniz.

KOPMA VE İNCELME SORUNU YAŞIYORSANIZ

Tiroid bezi rahatsızlığında vücutta hormon üretimi azalır ya da normal seviyenin üzerine çıkar. Bu durum da saçlar kopar, cansızlaşır ve incelir. Eğer saçlarınızda bu tip sorunlar varsa tiroid rahatsızlığı için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

SEYRELME SORUNU BAŞLADIYSA

Saçlarınızın belli bölümlerinde azalma ve seyrelme varsa bu saç kıran rahatsızlığına yorulabilir. Zamanla artan, cildin sağlıklı hücrelerine de zarar veren saç kıranın önüne geçmek için saçınızda az bir seyrelme de görseniz mutlaka bir uzmana görünün.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Saç dökülmesi sorunu hayat kalitenizi etkileyebilir. Saçlarınız dökülüyorsa aslında saçlar gücünü kaybetmiş demektir. Saç dökülmesini önlemek için saç
  • Yastığınızda, fırçanızda veya duş suyunuzda çok fazla saç görmeye başladıysanız veya aynada tuhaf küçük kel alanlar fark ettiyseniz, alopesi areata ad
  • Saçlarınız çok mu dökülüyor? Çaresini bulamıyor musunuz? Saç dökülmesine iyi gelen 3 yöntem var... İşte saç dökülmesine iyi gelen 3 yöntem...
  • Erkeklerde Saç Dökülmesi çok Yaygın Bir Sorun. Genç yaşta yaşanan dökülmeler, kelleği de neden oluyor. Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?
  • Uzmanlar saçkıranın nedeninin yüzde 90 psikolojik etkenlerle oluştuğunu, hastaların yüzde 30'unun bir yıl içinde hiçbir çaba göstermeden normale döneb
  • Saçlarınız çok mu dökülüyor? Bir türlü çözüm bulamıyor musunuz? İşte Saç dökülmesi tedavisinde doğal yöntemler
  • Randevu Al