SAÇ VE KAŞ YOLMAYA SON!

SAÇ VE KAŞ YOLMAYA SON!

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Çevrenizde saçları yer yer açılmış, kaşları seyrekleşmiş insanlarla eminiz ki zaman zaman siz de karşılaşıyor ve bu görüntüye bir anlam veremiyorsunuz. Sormak istersiniz ancak çekinirsiniz. Biz söyleyelim bu durum bir dürtü kontrol bozukluğu. O kişiler kendilerini çaresiz hissettiklerinde ve yalnız oldukları durumlarda saçlarını ve kaşlarını elleriyle yola biliyorlar… Hastalığa ilişkin merak edilen her şey bu akşam "İYİ BAK KENDİNE" de.

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, "SAÇ VE KAŞ YOLMA HASTALIĞI" enine boyuna masaya yatırılıyor.

Bu kişiler, bu kötü görünüşlerinin farkındadır ve şapka, bere ya da eşarp gibi şeylerle kendilerini kapatma, gizleme eğilimindedirler. Fizyolojik bir neden olmamasına rağmen saç, kaş yolan kişiler bu dürtülerini önleyemezler.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Doktor Funda Güdücü ve NPİSTANBUL Hastanesi'nden psikolog Fatih Dane, hastalığı her yönüyle irdeliyor.

- Saç ve kaş koparmak nedir?
- Hangi yelpazede değerlendirilir?
- Kişinin için de biriken şey nedir?
- Dürtü kontrolü açısından durum nedir?
- Kişiyi saçlarını ya da kıllarını derisinden ayıracak şekilde çekmeye zorlayan şey nedir?
- Saç yolma nasıl bir saplantı?
- Neden karşı konulamıyor?
- Guatr etkili mi?
- Et yemeyenlerde görülür mü?
- Kaş kirpik yolunması da aynı mı?
- Diğer vücut kıllarını yolma davranışı da görülür mü?
- Kıl koparmak için giderek artan istek ve gerilme mani olmak mümkün mü?
- Saç yolma davranışı, kafada çeşitli alanlarda kelliğe neden oluyor mu?
- Daha çok kimlerde görülüyor?
- Başlangıç yaşı var mı?
- Belirli sıkıntılı dönemlerde artar mı?
- Kasıklar ve koltuk altından kıl koparılması da oluyor mu?
- Hasta kopardığı kılları yutabilir mi?
- Bunun riskleri nelerdir?
- Çocukluktan itibaren görülür mü?
- Eşlik ettiği hastalıklar var mı?
- Depresyonda görülür mü?
- Alkol ve madde kullanımında durum nedir?
- Dürtü kontrol bozukluklarının tümünde görülür mü?
- Terapinin etkisi nedir?
- Engelleyecek parmak bandajları, berelerin kullanılması doğru mu?
- Kişide yolmak otomatiklik kazanır mı?
- Tedavide antidepresan ve antipsikotik ilaçlar mı kullanılır?


... gibi merak edilen soruları uzmanlar İyi Bak Kendine'de Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 
Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.

Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al