Saç Kopartma Hastalığının 2 çaresi var

Saç koparma hastalığı olarak bilinen Trikotilomani, psikiyatride dürtü bozuklukları içinde sınıflandırılır ve tedavi edilebilir.

Saç Kopartma Hastalığının 2 çaresi var

SAÇ KOPARMA TEDAVİ EDİLEBİLEN BİR HASTALIKTIR

Toplumda “saç koparma hastalığı” olarak bilinen Trikotilomani (TRK) hastalığı ile beraber depresyon gibi diğer psikiyatrik hastalıklara da rastlandığına dikkat çeken uzmanlar, dürtü bozuklukları içinde sınıflandırılan hastalığın ilaç tedavisi ve davranış terapisiyle ortadan kalktığını söylüyor.

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji bölümü öğretim görevlisi, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi psikiyatri uzmanı Prof.Dr. Mehmet Emin Ceylan, toplumda saç koparma hastalığı olarak bilinen Trikotilomani (TRK)'nin psikiyatride dürtü bozuklukları içinde sınıflandırıldığını ve tedavi edilebildiğini belirterek şunları söyledi:

“Trikotilomani (TRK) 1889'da saçlarını kökünden çeken hastalarında gördüğü zorlantısal ve önüne geçilmez dürtüyü tanımlamak için bir Fransız cilt hastalıkları uzmanı tarafından isimlendirildi. Trikotilomani kelimesi; Yunanca'da thrix: saç, tillein: çekmek /koparmak, mania: çılgınlık kelimelerinden köken alır. Psikiyatride, piromani, kleptomani, kompulsif kumar oynama ile birlikte dürtü kontrol bozuklukları içinde sınıflandırılır.

Dürtü kontrol bozuklukları, kendine ve başkalarına zarar verici şeyler yapmak için duyulan dürtü veya isteğe karşı koymada ve kontrol etmede yetersizlik ile karakterizedir. Kişi bazen davranışı yapmadan önce artan gerginlik duygusunu hisseder ve sonra gerginlikten kurtulma ve iç rahatlaması duygularını hissedebilir. Hatta bazen kişi eylemi gerçekleştirdikten sonraki hazzın derecesini bile anlatır.

Saç koparma hastalığı kişinin hayatını kabusa çevirebilir. Hastalar anksiyeteyi, sıkıntıyı, özgüvendeki azalmayı yaşarlar. Bu durumlarını bir sır olarak saklamak için kuaföre gitmek, spor yapmak, dans etmek, yüzmek, gösterilere katılmak gibi günlük aktivitelerden kendilerini sakınırlar. Çoğu saçlarını yolduklarını gizlemek için uzun süre uğraşır ve saç kayıplarını farklı saç stilleri, makyajlar, giysiler, atkılar, peruklar ile kapatmaya çalışır. TRK iş yaşamında yükselmeye, sosyal arkadaşlıklar kurmaya ve sürdürmeye zarar verebilir.

ERKEKLER BIYIKLARINI DA YOLAR

TRK'li hastaların çoğu kafalarındaki saçları yolar ayrıca kirpikler, kaşlar, yüz, kollar, bacaklar, pubik bölge ve koltukalt kılları da yolunabilir. Kafanın üstü erkek tipi kelliğe benzer hale gelince bu durum özellikle erkeklerde gizlenmesine neden olabilir. Saçın yolunmasına bağlı saç kaybının şekli yamalı veya tam olabilir. Bazı hekimler, etrafı ince bir saç kümesi ile çevrili kafanın üstündeki bu kellik şeklini 'frer tuck' işareti olarak tanımlarlar. Erkek saç yolucular, çoğu kez bıyıklarını ve sakallarını da yolarlar. Böyle durumlarda yüz tüylerinin düzenli tıraşı, kıl yolma olasılığını azaltacaktır.”

ÇOCUKLARDA DA GÖRÜLEBİLİR

Hastalığın çocuklarda da görüldüğünü belirten Prof.Dr. Ceylan, “TRK'nin erken başlangıçlı (çocuklukta) ve geç başlangıçlı (ergenlikte) tipleri tanımlanmıştır. Erken başlangıçlı TRK tipi 4 yaşından önce başlar, parmak emme ile birlikte görülebilir. Aynı parmak emmek gibi çocuk büyüdükçe bu davranışı bırakır. Ebeveynlerin, çocuğun saç yolmaya ara vermesi için ödül vermek veya ilgisini başka yöne çekmek (fakat kesinlikle kuşkulandırmadan) şeklinde küçük bazı müdahalelerde bulunmaya ihtiyaçları olabilir. Saç yolmanın bu erken başlangıçlı tipi erkek ve kızlarda, geç başlangıçlı tipten daha fazla eşit olarak görülmektedir. Hastalığın bu tipindeki çocukların gelecekte başka psikiyatrik problemlere sahip olmaları için yüksek risk taşıdıklarına dair kesin kanıtlar yoktur. Fakat çocuk 4-5 veya 6 yaşında ve hala saçlarını yoluyorsa geç başlangıçlı TRK'ye gidiş olabilir." diye konuştu.

AİLELER NE YAPMALI?

Hastalığın çocuklarda görülmesi durumunda bir dizi önlem alabileceğini belirten Prof.Dr. Ceylan, şu tavsiyelerde bulundu:

“Aileler günlük olarak davranışın sıklığını ve şiddetini kaydedebilir. Çocuk her unuttuğunda yerine konulan yeni davranışı yapması konusunda aile tarafından teşvik edilmelidir. Yeni davranışa övgü ve değerlendirme çocuğun çabasını kuvvetli bir şekilde arttırabilir. Basit bir ödüllendirme çocuğun saçını yolma konusundaki bilinçliliğini arttırmaya yardımcı olur ve saçını yolmaması için olumlu bir kuvvet sağlar. TRK'den hoşlanılmayan bir davranış gibi bahsetme ve ona kötü bir isim takma gibi yöntemler problemi dışa vurmada yardımcı olur ve çocuk ile aile arasında bir çatışmayı önler.”

TRK'de diğer psikiyatrik hastalıklara da yüksek oranda rastlandığını söyleyen Prof.Dr. Ceylan, “Araştırmacılara göre en sık eşlik eden rahatsızlıklar % 32 depresyon, %57 anksiyete bozukluklarıdır. (% 18 panik bozuklukları, %15 Obsesif Kompulsif Bozukluktur) TRK'li hastalarda ayrıca %18 oranında yeme bozukluklarına da (anoreksiya ve bulimia gibi) rastlanıyor.”

SAÇ KOPARTMA HASTALIĞININ TEDAVİSİNDE İKİ YÖNTEM VAR

Saç yolma hastalığının tedavisinde davranış terapisi ve ilaç tedavisi olmak üzere iki yöntem olduğunu belirten Prof.Dr. Mehmet Emin Ceylan, “Davranışçı terapi, yıllardır saç yolmayı kontrol etmek, azaltmak hatta bazen ortadan kaldırmak için kullanılmıştır. Bu tedavinin avantajı medikal tedavide oluşabilecek yan etki riski olmaksızın, hızlı bir rahatlamanın sağlanmasıdır. Medikal tedavi gibi, davranışçı terapi saç yolmaya bağlı anksiyeteyi azaltabilir. Fakat depresyon ve anksiyete gibi diğer psikiyatrik semptomları azaltmada medikasyondan daha az etkilidir. Bazı hastalar davranışçı terapiyi gönülsüz denerler. Çünkü bu tedavi zaman ve efor gerektirir. Bazıyları ise bu tedaviyi deneyip başarısız olacaklarını ve kendilerini daha kötü hissedeceklerini düşünürler. İyi planlanmış bir davranışçı terapi tüm bu kuşkuların ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. İlaç tedavisi saç yolmak için duyulan dürtüyü azaltabilir. Fakat çoğunlukla yararı çok uzun süreli değildir.” diye konuştu.

NPGRUP

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • Fatma yazdı:

    Hocam oğlum 6 yaşında daha öncedelerde tırnak yeme alışkanlığı vardi anaokulu gidince düzeldi bu yıl 1.sinifa başladığından beri bu kontrolsüzce saçıyla oynamaya ara ara yolmaya başladı bazen çok şiddeti artıyor, sinirli agresif bir yapısı var çok konusmama ikaz etmeme rağmen sürekli eli kafasında farkına varmiyor ,yazi yazarken bile bir eli saçında , oynamaya devam ediyor sinirlendiği zaman gözü hiçbir şeyi görmüyor defterini karaliyor eşyaları atıp kırıyor bazen öğretmenin sorusunu bilemediginde çok kiziyor sakinleştirmem zor oluyor babası çok kötü dönemlerden geçti bana yansıttı ben de etkilendim 1 yil olucak daha iyiyim eşimde daha sakin eskisinden ama Hocam maalesef cocuklar etkilendi atlatamadilar kiz kardeşine de şiddet uyguluyor arada kizdirdigi zamanlarda ozellikle çaresiz kaldim ne yapacağımı şaşırdım neler yapabilirim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günlük hayatta sıkça duyduğumuz ‘O kadar da para harcadık…’, ‘Bu sınava aylarca çalıştım…’, ‘Bu okula yıllarımı verdim…’, ‘Bu ilişkiye çok emek verdim
  • Son dönemlerde şiddet ve korku içeren dizilere olan ilginin arttığını belirten Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, bu durumun kişiler üzerindeki olum
  • Yalan söyleme alışkanlığı olarak bilinen mitomani ile masum yalanlar da denilen beyaz yalanın birbirinden farklı olduğunu söyleyen Uzman Klinik Psikol
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, engelli olmak ve psikolojik engellilik konusuna ilişkin değerlendirmede bul
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • Kadına yönelik şiddetin sadece maruz kalan kadınları değil, aileleri ve tüm toplumu etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, şiddetin
  • Randevu Al