Saç Dökülmesinin Nedeni Saçkıran mı?

Yastığınızda, fırçanızda veya duş suyunuzda çok fazla saç görmeye başladıysanız veya aynada tuhaf küçük kel alanlar fark ettiyseniz, alopesi areata adı verilen otoimmün bir rahatsızlığınız olabilir.

Saç Dökülmesinin Nedeni Saçkıran mı?

Otoimmün bir hastalığınızın olması demek, bağışıklık sisteminiz kendi vücudunuza saldırması demektir. Alopesi areata ile saldırıya uğrayan ise kıl kökleridir. Bu, saçlarınızın kuruş boyutunda ve biçiminde açılmasına neden olur. Saç dökülmesi miktarı herkeste farklıdır. Bazı kişilerde  sadece birkaç noktada kellik olurken, bazı kişilerde çok fazla noktada olabilir.

Nadirdir, ancak kafanızdaki tüm saçları (alopesi areata totalis) veya tüm vücudunuzdaki kılları (alopesi areata universalis) kaybedebilirsiniz. Her alopesi areata vakası farklıdır. Bazen saçlar uzar ancak daha sonra tekrar dökülür. Bazen de bir daha dökülmemek üzere çıkar. Alopesi areata olduğunu düşünüyorsanız, bir dermatoloğa görünmenizde fayda vardır

Tedavisi

Alopesi areata tedavi edilemez. Ancak iyileştirebilir ve saçlar tekrar uzayabilir. İyileşme süreci için denenecek birkaç şey var:

Kortikosteroidler: Bunlar otoimmün hastalıklar için reçete edilen anti-enflamatuar ilaçlardır. Saç derisine veya diğer bölgelere enjekte edilebilirler. Ayrıca hap şeklinde de verilebilir veya cilde merhem, krem veya köpük olarak sürülebilir. Dezavantajı, sonuç almak uzun zaman alabilir.

Topikal immünoterapi: Bu yöntem, çok fazla saç dökülmesi olduğunda veya bir defadan fazla olduğunda kullanılır. Alerjik reaksiyon oluşturmak için kafa derisine kimyasallar uygulanır. İşe yararsa, bu tepki aslında saçın uzamasını sağlayan şeydir. Ayrıca kaşıntılı kızarıklığa neden olur ve yeni saç büyümesini sürdürmek için genellikle birkaç kez tekrarlanması gerekir.

Minoksidil (Rogaine): Saç derisine uygulanan bu işlem, kellik tedavisinde zaten kullanılmaktadır. Etkisini  görmek genellikle yaklaşık 12 hafta sürer.

Alopesi areata için diğer tedaviler: Diğer otoimmün rahatsızlıklar için kullanılan ilaçları içerir. Bu ilaçlar saçın yeniden büyümesinde farklı miktarlarda başarıya sahiptir.

Diğer ipuçları

İlaç tedavilerinin yanı sıra, alopesi areata'nız varsa deneyebileceğiniz başka şeyler de vardır.

Peruk, şapka veya atkı giyin. Saç dökülmesini önlerler ve başınızı güneşten korurlar.

Stresi azalt. Kişisel problemler, bilimsel olarak kanıtlanmamasına rağmen, alopesi areata'yı tetikliyor gibi görünmektedir.

Alopesi areata genellikle ciddi bir tıbbi durum değildir, ancak çok fazla endişe ve üzüntüye neden olabilir. Durumun psikolojik etkileriyle başa çıkmanıza yardımcı olmak için destek alın

Unutma, bütün saçlarını kaybedersen bile, tekrar uzayabilir. Olmazsa, saç dökülmesini önlemek için her türlü mükemmel seçenek var.

Ani saç dökülmesi fark ederseniz, daima bir doktora danışın. Alopesi areata dışında bunun bir çok nedeni olabilir.

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • simge yazdı:

    benim önerebilceğim bir ürün var zigavus marksı sizede önerebilirim inceleyebilirsiniz


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Saç dökülmesi sorunu hayat kalitenizi etkileyebilir. Saçlarınız dökülüyorsa aslında saçlar gücünü kaybetmiş demektir. Saç dökülmesini önlemek için saç
  • Uzmanlar saçkıranın nedeninin yüzde 90 psikolojik etkenlerle oluştuğunu, hastaların yüzde 30'unun bir yıl içinde hiçbir çaba göstermeden normale döneb
  • Randevu Al