Saç dökülmesine iyi gelen 9 besin

Herkesin en sık yaşadığı sorunların başında gelen saç dökülmesini sağlıklı ve dengeli beslenerek azaltmak sizin elinizde. İşte daha güçlü saçlar için sofralarınızda yer açmanız gereken 9 besin...

Saç dökülmesine iyi gelen 9 besin

Saç dökülmesi hem erkek hem de kadınlarda sıklıkla görülen bir durumdur. Kullanılan ilaçlar, hastalıklar ve genetik durumun neden olduğu dökülmeler dışında özellikle saçların ihtiyacı olan maddeleri içeren besinleri düzenli tüketmek saç dökülmesi şikayetini azaltabilir. Ancak günde 100 telden fazla olan dökülmelerde doktora başvurmak gerekir.

KIRMIZI ET

Yeterli miktarda alınmayan protein saçın cansızlaşmasına ve geç uzamasına neden olur. Yağsız kırmızı et gibi kaliteli protein kaynağı yeterli miktarda düzenli tüketildiğinde saçların güçlü ve canlı uzamasını sağlar, dökülmenin önüne geçer. Ayrıca demir eksikliğine bağlı saç dökülmesi yaşanıyorsa öncelikle doktor kontrolünde tedavi etmekle beraber demirden zengin olan kırmızı eti beslenmede bulundurmak gerekir.

YUMURTA

 Kaliteli protein kaynaklarından biri olan tavuk yumurtası folik asit, demir, çinko, fosfor, biotin bakımından zengindir.

KABAK ÇEKİRDEĞİ

B, E vitaminleri, magnezyum, potasyum, fosfor, selenyum, çinko bakımından zengin olan kabak çekirdeği saçın kalınlaşarak sağlıklı uzamasını sağlar, kırılmaları önler.

HAVUÇ

En fazla A vitamini içeriği bulunan havuç saçların daha parlak ve güçlü görünmesini sağlar.

ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı saç derisinin ihtiyaç duyduğu E vitamini bakımından zengindir. Saç derisinin sağlıklı ve nemli olmasına yardımcı olur. Ayrıca saçın güçlenmesini sağlayarak dökülmesini önler. Bunun yanında yağlı derin su balıkları, semizotu, ceviz, keten tohumu gibi omega-3 yağ asidi kaynakları saçın ve saç dersinin nemini artırarak dökülmeyi engeller.

NAR

Kırmızı meyveler gurubunda yer alan nar saçın ihtiyacı olan C vitamini, potasyum, folik asit için iyi bir kaynaktır. Ayrıca yüksek antioksidan içeriği ile meyveler arasında ilk sırada yer alan nar, saç sağlığını iyileştirerek dökülmesine engel olur.

YULAF

Yulaf potasyum, magnezyum, biotin içermesi ile saçları güçlendirerek kırılmasına önler. Bunun için kahvaltı ya da gün içinde bir ara öğününüze yulaf ezmesi eklemeniz yeterlidir.

KIRMIZI KAPYA BİBER

Antioksidan bileşiklerden ve C vitamininden zengin olan kırmızı biber saç sağlığını iyileştirir ve saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

HİNDİSTAN CEVİZİ

 Hindistan cevizi suyu ve yağı içerisinde bulunan bitkisel yağlar, E, K vitaminleri mineraller saçların ihtiyacı olan besin değerleridir. Saç derisinin sağlıklı olmasını, saçların nemli ve parlak görünmesini sağlar. Tüketebileceği gibi saç ürünü olarak da kullanılabilir.

FORMSANTEEtiketler: saç dökülmesine ne iyi gelir saç dökülmesine iyi gelenler saç dökülmesi


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • 23 Nisan'ı Yüreklerinde Hissettiler!
  25 Nisan 2019, 09:50
 • Hiperleksi ne demek? Çocuğun hiperleksi olduğu nasıl anlaşılır?
  24 Nisan 2019, 15:24
 • Şizofreni erken fark edilir mi?
  24 Nisan 2019, 09:01
 • Beynin cinsiyeti var mı?
  24 Nisan 2019, 08:59