Saç dökülmesi tedavisinde doğal yöntemler

Saçlarınız çok mu dökülüyor? Bir türlü çözüm bulamıyor musunuz? İşte Saç dökülmesi tedavisinde doğal yöntemler

Saç dökülmesi tedavisinde doğal yöntemler

Soğan Suyu

Temel fikir soğan suyuda bulunan kükürtün saçın uzamasına yardımcı olmasıdır. Bununla ilgili çok fazla araştırma yok, ancak küçük bir çalışma, saç dökülmesine neden olan alopesi areata (saçkıran) hastalarında test etti. Hastaların yarısı günde iki kez kafa derisine soğan suyunu koydu; Diğer yarısı musluk suyu kullandı. 2 hafta sonra, soğan suyu grubunun% 74'ü, musluk suyu kullananların% 13'üyle karşılaştırıldığında, bazı saçları yeniden çıktığı gözlendi. Eğer denemek isterseniz kokuyu maskeleyen bir şey eklemek zorunda kalabilirsiniz

Demir

Bu vücudunuz için çok önemli olan öğe, vücudunuzun kan yapmasına yardımcı olur ve düşük seviyeleri saç dökülmesine bağlıdır. Sebep net olarak bilinmese de siz yine de et, balık, kümes hayvanları, soya peyniri, brokoli ve her türlü yeşillik gibi bol miktarda demir bakımından zengin yiyecekler yediğinizden emin olun. Demir hapları almadan önce doktorunuzla konuşun. Çok fazla demir kusma ve kabızlığa neden olabilir. Çok yüksek dozların ölümcül etkisi olabilir.

Biyotin

Bazı doktorlar saç dökülmesi için biyotin (diğer adıyla B7 vitamini) reçete eder ve iyi sonuçlar alır. (Aynı zamanda cildiniz için de iyidir.) Güvenli olmasına rağmen, muhtemelen yediğiniz yiyeceklerden bol miktarda alırsınız. Yumurtalar, buğday tohumu ve mantarların tümü yüksek miktarda biyotin içerir. Biyotini direkt olarak kafa derinize nüfuz ettirmek için çok endişelenmeyin. Birçok saç ürünü biyotin içerdiği için övünmekle birlikte, saç dökülmelerinize yardımcı olacağına dair bir kanıt yoktur.

Çinko

Çinko vücudunuzda sizi hayatta tutan işlemlerin çoğuna yardımcı olduğu için, saçınızı besleyen saç derinizin altındaki kökleri de güçlendirmesi şaşırtıcı değildir. Vücudunuz çinko depolayamaz dolayısıyla ger gün yeterli miktarda almanız gerekir. Eğer seviyeleriniz düşükse, çinko gıda takviyesi almanın saç dökülmesine yardımcı olabileceğine dair kanıtlar var, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Doktorunuz muhtemelen önce başka tedavileri deneyecektir.

Saw Palmetto (Sabal Meyvesi)

Küçük bir palmiye ağacının meyvesinden, saç uzatmak için harika bir ilaç üretilir. Bazı çalışmalar, erkeklik testosteron hormonunun bozulmasını önlediğini ve bu da saç dökülmesini önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Palmetto'nun ne kadar iyi çalıştığı belli olmasa da, iyi haber şu ki, güvenli olduğuna inanılıyor, diğer ilaçlarla birlikte alınabiliyor ve denemenin çok bir maliyeti yok

Aromaterapi

Sandal ağacı, lavanta, biberiye ve kekik yağları 100 yıldan uzun süredir saç dökülmesinde kullanılır. içeriklerinin saç büyümesini arttırdığı düşünülmektedir. Her gece en az 2 dakika boyunca bu yağlardan birini veya birkaçını kafa derinize sürtmeyi deneyebilirsiniz. Ardından, emmesini sağlamak için başınızı ılık bir havluya sarın. Bonus: Bu gece masajı daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir ve şahane kokar.

Silikon

Bu yaygın maddenin yüksek seviyeleri saç dökülmesini yavaşlatabilir. Mağazada farklı türde silikon takviyeleri bulacaksınız, ancak ortosilik asit (OSA) adı verilen yapay bir yapı vücudunuz tarafından en iyi şekilde emilebilir. Yine de, önce doktorunuzla konuşun. Silikon takviyelerinin ne kadar güvenli olduğu belli değildir.

Selenyum

Bazı saç büyüme takviyeleri selenyum denilen bir besin içerir. Vücudunuzun maruz kaldığınız toksinlerle (sigara veya kirli hava gibi) mücadele etmesine ve saç köklerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Düşük selenyumlu fareler kelleşmeye başlasa da, bunun insanlar için doğru olduğu kanıtlanmamıştır. Aslında, çok fazla selenyum hafızanızla ilgili sorunların yanı sıra saç dökülmesine de neden olabilir.

Melatonin

Melatonin'i “uyku hormonu” olarak tanıyor olabilirsiniz. Birçok kişi bunu, iyi bir gece uykusu için ya da jet lagını kesmek için ek olarak kullanır. Ancak melatoninli bir krem saçın büyümesini sağlayabilir veya saç dökülmesini yavaşlatabilir. Sebepleri net olarak bilinmese de,  bir çalışmada kafa derisine melatonin karışımı kullanan insanlar 30 gün içinde daha az saç dökülmesi gördüler. Kepekle Mücadele eder mi? Melatonin de buna yardım edebilir. Tüm takviyelerde olduğu gibi, önce doktorunuza danışın.

Kabak çekirdeği yağı

Ağız yoluyla günlük olarak aldığını kabak çekirdeği yağı güvenle saçınızı geri getirebilir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, küçük bir çalışmada 6 ay boyunca her gün dört kapsül kabak çekirdeği yağı kullanan erkeklerin saç sayısının% 40 oranında arttığını gördükleri bulundu. Bunun nedeni Saw palmetto'da olduğu gibi kabak çekirdeği yağı testosteronun DHT adlı bir bileşiğe dönüşmesini engelleyebilir ki bu saç dökülmesiyle bağlantılıdır.

Yeşil çay

Bileşiklerinden elde edilen bir öz, saç dökülmesi de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yardımcı olabilir. Saç büyümesine yardımcı olan EGCG adı verilen bir bileşik olabilir. Araştırmacılar, saçsız farelere 6 ay boyunca yeşil çay ekstresi verdiklerinde bir fark gördüler. Fakat bu insanlarda test edilmedi. Yine de yeşil çay takviyelerini dikkatli kullanın. Bazıları sizi hasta edebilecek başka bileşikler içerir.

Trombosit Zengin Plazma (PRP)

Doktorlar bazen ameliyat sonrası iyileşmeye yardımcı olmak için kendi kanınızdan gelen trombosit bakımından zengin plazma (PRP) enjekte ederler. Büyüme faktörleri bakımından zengin olan PRP saçınızın uzamasına da yardımcı olabilir. Biraz kan verdikten sonra kanınız laboratuvar ortamında trombosit bakımından zengin plazma proteini içerisindeki bir santrifüjde döndürülür. Daha sonra, kafa derinizde farklı noktalara enjekte edilir. PRP yaptıran birçok kişi saçlarının eskisinden daha kalın olduğunu gözlemledi.

Amino asitler

Bunlar proteinler için “yapı taşlarıdır”. Vücudunuzun olması gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olurlar. Bazı sistein ve L-lisin gibi amino asitler saçınızı sağlıklı ve büyümede tutmakta özel bir rol oynar. Ama onları ek olarak almanıza gerek yok. Sağlıklı bir diyetle bol miktarda amino asit almanız yeterli olacaktır. İyi amino asit besin kaynakları olarak süzme peynir, balık, yumurta, tohum ve kuruyemiş, kepekli tahıllar ve et olarak düşünebilirsiniz

Akıllı Saç Bakımı

Bazı durumlarda, küçük ve kolay değişikliklerle kendi saç dökülmenize yardımcı olabilirsiniz. Saçlarınızı yıkarken, kuruturken ve fırçalarken nazik olun. Saçınızı zayıflatabilecek maşa, düzleştirici gibi ürünlerin kullanımını sınırlayın. (saçlarınızı at kuyruğu, örgü veya topuz yaparak ta kullanabilirsiniz.) Sigara içiyorsanız, şimdi bırakmak için harika bir zaman. Sigara içen erkeklerin saç dökülmelerine maruz kalma olasılıkları daha fazladır.

Stresinizi Azaltın

Zor bir dönemden geçmek bazen saç dökülmesine neden olabilir. Stresinizi daha iyi kavrayarak, baş etmeye çalışın. Meditasyon, derin nefes alma, rahatlama egzersizleri veya bir danışmanla konuşma gibi teknikleri deneyin. Egzersiz yapmak da harika bir seçenek. Bunların hepsi gerginliği hafifletmek için öğrenmesi kolay ve kanıtlanmış uygulamalardır. Unutmayın, saç dökülmeniz için en iyi tedavi nedene bağlıdır. Size yol göstermesi için doktorunuzla konuşun.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • begüm yazdı:

    size önerim şöyle olur zigavusun sarımsaklı şampuanı var onu önerebilirim


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Saç dökülmesi sorunu hayat kalitenizi etkileyebilir. Saçlarınız dökülüyorsa aslında saçlar gücünü kaybetmiş demektir. Saç dökülmesini önlemek için saç
  • Yastığınızda, fırçanızda veya duş suyunuzda çok fazla saç görmeye başladıysanız veya aynada tuhaf küçük kel alanlar fark ettiyseniz, alopesi areata ad
  • Saçlarınız çok mu dökülüyor? Çaresini bulamıyor musunuz? Saç dökülmesine iyi gelen 3 yöntem var... İşte saç dökülmesine iyi gelen 3 yöntem...
  • Erkeklerde Saç Dökülmesi çok Yaygın Bir Sorun. Genç yaşta yaşanan dökülmeler, kelleği de neden oluyor. Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?
  • Uzmanlar saçkıranın nedeninin yüzde 90 psikolojik etkenlerle oluştuğunu, hastaların yüzde 30'unun bir yıl içinde hiçbir çaba göstermeden normale döneb
  • Randevu Al