SAÇ DÖKÜLMESİ SİZİ ÜZMESİN!

SAÇ DÖKÜLMESİ SİZİ ÜZMESİN!
Paylaş:

SAÇ DÖKÜLMESİ SİZİ ÜZMESİN!Uzmanlar sözlerine şöyle devam etti:

"Çünkü yeni, canlı saçların çıkması için ölü saç tellerinin dökülmesi zorunludur. Günde 50-100 tane kadar saç telininin dökülmesi, sağlıklı ölçüler içinde kalır. Ne var ki, saçlar tutam tutam ellerinizde kalmaya başlarsa, alnınızda, şakaklarınızda veya saçlı derinizin başka yerlerinde seyrelme kendini açıkça gösterecek olursa, doktora başvurmanız gerekir. Saç dökülmesi, dermatologların yani cilt doktorlarının alanına girer. Cilt doktorunuz gerekli görürse, sizi başka doktorlara, tetkiklere veya tedavilere yönlendirebilir.

Saçların biraz dökülmesi normaldir, çünkü onlar canlıdır. Yaşam döngülerinde 2-5 yıl arasında aktif dönemde olurlar. Sonra birkaç gün ara devreye geçerler ve bunu takip eden sürede 2-4 ay kadar dinlenirler.

Aktif dönemde saçlar uzayıp, güçlenirler. Ara devrede ve dinlenme evresinde uzamaları durur. Biz de onların zayıfladığından endişe ederiz. Çünkü saçlarımız cansızlaşır ve uzamamaya başlar. Ama dikkat ederseniz, dökülme görülmez. Birkaç ay sonra yeniden 2-5 yıl arasında devam edecek olan aktif dönem başlar. İşte o zaman, eski saçlar dökülerek nöbeti yenilerine bırakırlar. Yani hiçbir şey yapmasanız, bakım ürünlerine başvurmasanız bile, bu süre dolduğunda, saçlarımız yeniden aktif döneme geçer ve yeni saç telleri başımızdan fışkırmaya başlar. Bu arada eski saçlar da dökülür. İlginç değil mi, sağlıklı saçlar canlanacakları zaman dökülürler.

Tüm saçımızın yüzde 10 kadarı genelde dinlenme döneminde yaşarlar. Bir saç teli dinlenme dönemindeyken yanındaki saç teli aktif dönemde olabilir. Bu muhteşem denge sayesinde başımız saçsız kalmaz."

Bu arada, Japonya ve ABD'de yoğurtla ilgili yapılan araştırmalar da dikkat çekti. Japonya'da yapılan ve sonuçları İngiltere'de yayımlanan araştırma, şekersiz yoğurdun nefes kokusunu giderdiğini, diş taşı ve diş eti iltihaplarını doğal yollardan önlediğini ortaya koydu.

Araştırma kapsamında 6 hafta boyunca günde bir porsiyon yoğurt yiyenlerin yüzde 80'inde nefes kokusuna yol açan hidrojen sülfit düzeyinin düştüğü, yoğurdun içeriğindeki maddelerin bu rahatsızlıkları önlediği ortaya çıktı.

ABD'de yapılan bir araştırma ise, düşük kalorili rejimlerine yoğurt seçeneğini ekleyen ve günde 3 öğün yağsız yoğurt yiyen aşırı kiloluların, yoğurtsuz bir diyet programı uygulayanlara oranla yüzde 22 daha fazla kilo verdiklerini tespit etti.

Zayıflama diyetlerinde yoğurt yiyenlerin yüzde 61 daha fazla yağ yaktıkları görüldü. Yoğurt yiyenlerin ayrıca, karın bölgelerinde yüzde 81 daha fazla yağ yaktıkları da belirlendi. Düşük yağ oranlı süt ürünlerinden oluşan kalsiyum ve protein ağırlıklı diyetin, yağ yakma ve kilo vermek için ideal olduğu vurgulandı.

Zeynep GÜÇLÜCAN