Sabahları mutsuz mu uyanıyorsunuz?

Sabah mutsuzluğunun pek çok nedeni var. Bunlardan ikisi çok ama çok önemli

Sabahları mutsuz mu uyanıyorsunuz?

Güne keyifli başlamak önemlidir. Bedenen ve ruhen güçlü, moraliniz yüksek, mutlu bir başlangıçla sadece kendinizi daha iyi hissetmezsiniz, işiniz, sosyal yaşamınızdaki verimliliğiniz ve başarınız da artar. Gelin görün ki bu iş pek çok nedenle her zaman mümkün olmaz, olamaz.

Özellikle sabah mutsuzluğu bana göre giderek yaygınlaşan bir sorun olma yolunda. Sabah mutsuzluğu ya da keyifsizliğinin altında pek çok başlık var: Sabah yataktan yorgun ve bitkin uyanmak, her sabaha endişe ve vesvese ile başlamak, güne iyi ve güzel beklentilerle değil de can sıkıcı bir ruhla günaydın demek ya da tam tersi her sabaha “tersinden uyanıp” her öneriye “negatif tavırlar” oluşturmak ve de her şeye olumsuz yaklaşmak, sabah mutsuzluğunun işaretleridir. Sabah mutsuzluğunun pek çok nedeni var. Bana sorarsanız ikisi çok ama çok önemli olmalarına rağmen hep gözden kaçıyor. Bunlardan biri hipoglisemi, diğeri de depresyon sorunu.

HİPOGLİSEMİNİZ VAR MI?

Hipoglisemi yani kanda şekerin aşırı düşmesi, bir anlamıyla beynin hayati ihtiyacı olan şekerden mahrum kalması demektir. Oysa beynimiz en güçlü şeker tüketicisi organlardan biri, hatta birincisidir. Kanımızdaki şekerin büyük bir kısmını beynimiz kullanır. Tıpkı kaslarımızın fiziksel faaliyetleri için bol şekere ihtiyaç duymaları gibi beynimiz de düşünsel faaliyetlerini şekersiz yapamaz.

Bir örnek vermek gerekirse; vücut ağırlığının neredeyse 50’de biri kadar olan beyniniz, ağırlığına göre çok fazla miktarda şeker tüketir, kan şekerinizin neredeyse 5’te 1’i beynimiz tarafından kullanılır. Bunun bir anlamı da şudur: Beyin kanda şekerin noksanlığına yani kan şekeri düşmelerine (hipoglisemiye) en hassas organımızdır. Yeteri kadar şeker bulamadığında daha öfkeli, daha karamsar, daha endişeli, daha mutsuz bir duygu durumu içine girebilir. Bu nedenle sizde ya da evinizdeki, işyerinizdeki herhangi birinde yerleşik bir sabah mutsuzluğu/yorgunluğu durumu varsa bunun arkasında gözden kaçmış bir hipoglisemi sorununun olabileceği aklınızda olsun.

DEPRESYONDA MISINIZ?

Sabah mutsuzluğunun bir diğer nedeni de depresyondur. Depresif bir ruh hali sadece uyku sorunlarına, dikkat bozukluklarına, konsantrasyon güçlüklerine, unutkanlık ve yorgunluklara değil, mutsuzluğa da yol açar, özellikle sabah mutsuzluğu bunların başında gelir. Ne iyi ki “düşük şeker/hipoglisemi” sorunu da, “depresyon” problemi de çözümlenebilir veya yönetilebilir sağlık problemleridir. Güne mutsuz başlayanlara acilen duyurulur!

BİR BİLGİ DEPRESYONUN BELİRTİLERİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

DEPRESYONUN İŞARETLER ŞUNLARDIR:

NEGATİF OLMA DURUMU

Kötümserlik ve hiçbir şeyin hayatı daha iyi yapamayacağı duygusu hakimdir.

UYKU DÜZENİNDE DEĞİŞME

Tipik olarak başlangıçta uykusuzluk hali vardır. Kişi gecenin ortasında uyanır ve bir daha uykuya dalamaz. Bunun tersine fazla uyuma da olabilir. Tüm gece uymanın ardından sabah kişi yorgun uyanır.

YEME ALIŞKANLIKLARINDA DEĞİŞME

İştahta değişiklikler oluşur. Kişi ya iştah azlığı nedeniyle çok az yer, hatta hiç yemez ve kilo kaybeder ya da çok fazla yiyerek kilo alır.

BİTKİNLİK

Enerji yoksunluğu hissedilir. Bu yoksunluk, ilgi alanında olan işlerin yapılmasında bile ortaya çıkar. Konsantrasyonda veya karar vermede zorluklar görülür.

İZOLASYON

Sosyal çevreye ilgisizlik hissedilir ve sonunda insanlardan uzaklaşma görülür.

İNATÇI, ÜZÜNTÜLÜ VE KENDİNDEN NEFRET ETMEK

Kendine güven azalır ve işe yaramazlık duygusu ortaya çıkar. Nedensiz ağlama krizleri olabilir. Araştırmalar, kişilerin hayatlarının belli dönemlerinde depresyona daha meyilli olduğunu göstermiştir. Boşanma, cinsel problemler, iş yaşamında kısıtlanma, geçmişte yaşanmış kederler orta yaşlarda depresyona neden olabilir. Hormonal değişimler de depresyona zemin hazırlayabilir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bu takıntılar hiç de alışık olmadığımız türden takıntılar şaşırtıyor… İşte dünyanın en ilginç takıntıları.
  • Gece uykusunda hastanın, gündüzleri ise başkalarının canına kasteden uyku apnesi kışın daha şiddetli ve tehlikeli oluyor.
  • Günlük yaşam tarzının ideal uyku saatini belirlemedeki en önemli kıstas olduğunu belirten ABD Ulusal Uyku Vakfı, yaş gruplarına göre ideal uyku saatle
  • Uzmanlara göre uyku terapisi, depresyon tedavisinin başarısını iki katına çıkarıyor. Uykusuzluk sorunu çözülen hastaların depresyon tedavisinde 8 haft
  • Erken uyanmak istiyorsanız bunları mutlaka deneyin!
  • Randevu Al