Ruh sağlığı neden bozuldu tartışması

Yargıtay 14. Ceza Dairesi, kayınbiraderinin tecavüzüne uğrayan kadının ruh sağlığının, atılı suç nedeniyle mi yoksa olay sonrasındaki dedikodu ve oluşan çevre baskısı sonucu mu bozulduğunun belirlenmesini istedi.

Ruh sağlığı neden bozuldu tartışması

Yargıtay 14. Ceza Dairesi, kayınbiraderinin tecavüzüne uğrayan kadının ruh sağlığının, atılı suç nedeniyle mi yoksa olay sonrasındaki dedikodu ve oluşan çevre baskısı sonucu mu bozulduğunun belirlenmesini istedi.

ruh_sagligiErzurum'da 16 yıllık evli olduğu kocası, evlendikten 1 yıl sonra yatalak hasta olan D.A, 2004 yılında kayınbiraderi T.A'nın tecavüzüne uğradı. T.A, kadını ölümle tehdit ederek 15 kez daha tecavüz etti. Bir yıl sonra bir kız çocuğu dünyaya getiren D.A, kızının kayınbiraderine benzemesi nedeniyle çıkan dedikodular üzerine vicdan azabı çekerek eşinden ayrılmaya karar verdi. D.A, ayrıca kayınbiraderi hakkında Erzurum 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Sanık T.A. ise yengesinin yatalak olan abisinden ayrılmak için bunları söylediğini öne sürdü.

RUH SAĞLIĞINIZI KORUYUN!

Mahkeme'nin talebiyle alınan Adli Tıp Biyoloji İhtisas Dairesi raporuna göre, D.A'nın 2005 yılında dünyaya getirdiği kızın babasının yüzde 99 sanık T.A. olduğu belirlendi. Adli Tıp Kurumu 6. Adli Tıp İhtisas Kurulu'nun raporunda D.A'ya “travma sonrası stres bozukluğu” tanısı kondu. Ankara Numune Hastanesi tarafından verilen raporda da kadının, olay sonrası ruh sağlığının bozulduğu kanaatine varıldı. Mahkeme, T.A'nın Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) cinsel saldırı suçunu düzenleyen 102. maddesi uyarınca 8 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Sanığın eylemi yengesine yönelik olduğundan cezası yarı oranında artırılarak 12 yıla çıkarıldı. D.A'nın ruh sağlığı bozulduğundan ceza 15 yıl olarak belirlenirken, birden fazla tekrarlanması nedeniyle yine artırılarak 24 yıl oldu. Sanığın cezası iyi halden 20 yıla indirildi.

YARGITAY: “TECAVÜZ NEDENİYLE Mİ, DEDİKODUDAN MI?”

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 14. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Daire kararında, mağdur kadının ruh sağlığının atılı suç nedeniyle mi, yoksa olay sonrasındaki dedikodu ve oluşan çevre baskısı veya sair etkenler sonucu mu bozulduğunun tıbben ayrımının yapılıp yapılamayacağı, olayın özellikleri de gözetilerek ruh sağlığındaki bozulmanın bu eylemlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığının tereddüte yer bırakmayacak şekilde belirlenmesi gerektiği vurgulandı. Kararda, bu amaçla dosyanın Adli Tıp Kurumu ilgili ihtisas kuruluna gönderilerek, bu konularda yeniden rapor alınmasından sonra sanığın hukuki durumunun tayin edilmesi gerektiği belirtildi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İntiharı önlemede psikolojik d
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Erkeklerin hoşlanma belirtileri Nelerdir; Erkekler bir kadından hoşlandığında neler yapar, nelerden uzak durur, karşı tarafa nasıl aşk sinyalleri gönd
  • Randevu Al