Reflü hastaları ne yemeli ne yememeli?

Reflü hastaları dikkat! Reflü hastaları ne yemeli ne yememeli? Reflü diyeti, reflü hastalarının yemesi ve yememesi gereken besinlerden oluşan bir diyet programı olup hastanın tedavisinde kullanılır.

Reflü hastaları ne yemeli ne yememeli?
Paylaş:

Reflü Diyeti Nedir?

Reflü diyeti birtakım gıdaların yenilmemesi olarak tanımlanabilir. Yenilmesi gereken gıdaların ise ne oranda yenilmesi ve öğün planlaması şeklindedir.  Mide boşken reflü olmaz. Reflünün olması için midenin dolu olması gerekir. Sürekli midenin dolu olması tüm gün mide yanması, kemirmesi şeklinde ağrılar çekmek demektir. Reflü diyetinin amacı mideyi yormadan, reflü oluşturmadan porsiyon ve öğün planlamasıdır. Bu diyet reflü belirtilerini hafifletmeye ve ortadan kaldırmaya yarayacaktır. Reflü diyetinde genel olarak kızartmalar, asitli içecekler, yağlı ve salçalı yemekler, kafein yönünden zengin içecekler ve baharatlar yer almamalıdır. Sadece reflü diyeti tek başına reflü tedavisinde yeterli olmayabilir. Reflü diyeti dışında dikkat edilmesi gereken başka durumlar da vardır.

Reflü Diyeti Nasıl Yapılır?

Reflü diyeti her birey için farklı olmalıdır, her hastaya aynı reflü diyeti yazılmamalıdır. Reflü diyetinden önce ve reflü diyeti sırasında hastaların yapması gereken bazı şeyler vardır. Örneğin bu fazla kilolardan kurtulmak olabilir. Fazla kilolar reflüye ve başka birçok sindirim sistemi hastalığına sebep olabildiğinden fazla kilolardan kurtulmak reflünün iyileşmesine yardımcı olacaktır. Bazı alışkanlıklar da reflüye neden olup reflü tedavisinde de iyileşmeye engel olmaktadır. Sigara, alkol ve diğer tütün ürünleri reflünün tedavisi esnasında ve sonrasında kullanılmamalıdır. Reflü diyetinde yapılması gereken midenin aşırı doldurulmadan azar azar ve mideyi aç bırakmadan sık sık, küçük porsiyonlarda yemek yenilmesidir. Yemekler iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır ki mide besinleri parçalamak için daha fazla asit salgılamasın ve reflü oluşmasın.

Diğer maddeler ise çok sıcak ve çok soğuk şekilde gıdalar tüketilmemelidir. Tok karna spor ya da egzersiz yapılmamalıdır. Bu besinlerin mideden çıkıp yemek borusu ve ağız arasında gidip gelmesine sebep olacaktır. Akşam yemeklerini geç saatlerde yememek gerekir. Geç saatte yenen yemek ve sonrasındaki uyku midede reflü oluşumuna sebep olur ve reflü diyetinde de dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Reflü diyeti dışında kişinin dikkat etmesi gereken bir başka husus ise yatma şeklidir. Yatak biraz eğimli olmalı ve yastıklarla desteklenmelidir ki yenilen besinler mideden çıkıp yemek borusuna geri gelmesin. Reflü diyetiyle birlikte bu özelliklere dikkat edildiğinde reflünün iyileşmesi sağlanabilir.Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: