REFLEKSOLOJİ UMUT OLDU

REFLEKSOLOJİ UMUT OLDU

A.A

Tıpta tamamlayıcı tıp  kategorisinde yerini bulan “Refleksoloji”, özellikle nörolojik sorunlara bağlı  felç ve engelli hastaların tedavisinde etki sağlıyor.

 


Ayaklarda, bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık  gelen refleks noktalarına, el ve parmaklarla uygulanan baskı tekniği  refleksoloji, migren, bel-boyun fıtığı, alt ıslatma, yürüme ve motor bozukluklar,  gelişim gerilikleri, el bileğindeki sinir sıkışmaları, eklem ağrıları ve  romatizma, depresyon, felç ve travmalar, konuşma bozuklukları ve cinsel  sorunların tedavisinde uygulanıyor.

Yaklaşık beşbin yıllık tarihi olan ve dünya literatüründe “Tamamlayıcı  Tıp” olarak bilinen “Refleksoloji” bilimi, Türk bilim insanlarının buluşuyla  nörolojik birçok rahatsızlığa şifa olarak gösteriliyor.

Psikolojik Danışmanlık ve Refleksoloji Merkezi (PSİKOAKADEMİ)  kurucularından Psikolog ve Refleksoloji Uzmanı Halil Tabur,  refleksolojinin ayaklarda, bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve  sistemlerine karşılık gelen refleks noktalarına, el ve parmaklarla uygulanan bir  baskı tekniği olarak tanımlandığını ve birçok hastalığın tedavisinde  uygulandığını söyledi.

Refleksolojinin en çok migren, bel-boyun fıtığı, alt ıslatma, yürüme ve  motor bozukluklar, spastik bozukluk, gelişim gerilikleri, otizm, karpaltunel-el  bileğindeki sinir sıkışmaları eklem ağrıları ve romatizma,  depresyon-anksiyete-panik atak, felç ve travmalar, konuşma bozuklukları kabızlık  ve hazımsızlık, hormon sorunları, vajinismus-erken boşalma-cinsel soğukluk ve kas  rahatsızlıklarında etkili olduğunu belirten Tabur, refleksoloji seans sıklığının  hastalığın derecesine ve hastalığa göre değiştiğini ifade etti.

Tabur, bel fıtığında seans sayısının 20 ile 30 seans sürerken, spastik  bir çocuğa uygulanan refleksolojinin haftada üç dört seanstan bir yıla kadar  devam edebildiğini, seans süresinin değişmekle birlikte yaklaşık 20-40 dakika  kadar devam ettiğini anlattı.

Seans süresine uzman tarafından karar verilebileceğini belirten Tabur,  uygulamada yan etkiler olabileceğinden refleksolojinin kesinlikle uzman  tarafından uygulanması gerektiğini vurguladı.
        
REFLEKSOLOJİ NE SAĞLIYOR?

        
Tabur, refleksoloji uygulaması ile kan dolaşımını düzenlenerek lenfatik  sistemin çalışmasına katkıda bulunulduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Dikkat eksikliğinin  giderilmesinde, algılamada, hafıza ve öğrenmeyi kolaylaştırmada etkili oluyor.

Ağrı kesici etkisi bulunuyor. Özellikle eklem ağrıları ve stres kökenli  baş ağrılarında çok çabuk etki gösteriyor. Hücrelerin iyi şekilde beslenmesini  sağladığından, yaşlılık belirtilerini geciktiriyor. Bağışıklık sistemini  güçlendirdiği için hastalıklara daha dirençli olunmasına yardımcı oluyor.

Stresi  azaltmada başarılı etkiye sahip olduğundan anksiyete ve panik atak bozukluğuna  etki sağlıyor. Vücut organlarının iyi çalışmasını imkan tanıyor. Ameliyat sonrası  vücudun toparlamasına yardımcı oluyor. Kaslar ve tendonlardaki spazmı azaltıyor.

Sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip oluyor. Depresyon  düzeyini düşürüyor. Hastalık sonrası vücutta toplanan ödemin atılmasına yardım  ediyor. Hareketsiz yaşam tarzı olan kişilerde olumlu etkiye sahip oluyor. Yağ ve  ter bezlerini aktifleştirerek cildin nemlenmesini sağlıyor.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al