Ramazanda Su İhtiyacını Karşılayacak 5 Öneri

Ramazanda su ihtiyacını karşılayacak 5 öneriyi biliyor musunuz? Ramazan'da size susuzluğunuzu hissettirmeyecek önerilerimiz var. Bu önerilerle hem sağlıklı oruç tutacaksınız hem de Ramazan'da su ihtiyacınızı karşılayacaksınız.

Ramazanda Su İhtiyacını Karşılayacak 5 Öneri

Ramazan ayında vücudun sıvı ihtiyacı daha da artıyor. Ramazan ayı boyunca içilen suyun oda sıcaklığında olması da çok önemlidir. Oruç tutarken susuz kalmamak için sahur bitimine kadar geçen sürede en az 2,5 litre su içilmesi çok önemli.

Ramazan'da Çay, kahve, limonata, gazoz gibi içecekler suyun yerini alamaz. Aksine çok fazla tüketimi su içme isteğini bastırabilir. Ramazan'da bu içeceklere dikkat edin.

Çay ve kahvenin faza miktarda tüketimi vücutta sıvı kaybına neden olacaktır. Bu sebeple iftardan bir iki saat sonra tercih edilmesi uygun olacaktır.

RAMAZAN'DA SUSUZ KALMAMAK İÇİN

Su, kan dolaşımınızı kolaylaştırarak daha sağlıklı olmanızı sağlar. Kabızlık, bağırsak tembelliği gibi sindirim problemlerinin altında yeterli su içmemek yatar, dolayısıyla su tüketimi bağırsak sağlığınıda düzenler. Vücut ısısını dengeler ve kişilerde büyük sıkıntı veren ödemin atılmasına yardımcı olur.

Düzenli ve yeterli miktarda, vücudun ihtiyacını karşılaşacak şekilde su tüketimi;

- Cildi arındırarak sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller
- Vücuttaki toksinlerin atımını sağlar, cildi gençleştirir
- İç organların sağlıklı çalışmasını sağlar
- Kan dolaşımını hızlandırır
- Sindirim sistemini düzenler
- Vücuttaki ödemin atılmasını sağlar
- Kilo vermeyi hızlandırır
- Saç köklerini günlendirir

Vücudun ortalama dörtte üçünü oluşturan su, genel vücut sağlığının yanı sıra metabolizmanın da sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için de gerekli. Ramazan'da vücudun su ihtiyacının karşılanması daha fazla önem kazanıyor. Susuzluk durumunda ortaya çıkabilecek birçok sağlık sorununun önüne geçebilmek için ramazan ayı boyunca iftarla başlayıp sahur bitimine kadar geçen sürede en az 2,5 litre su içilmesi çok önemli.

Ramazanda su ihtiyacını karşılayacak 5 öneri

İftar ve sahur arasında tüketilecek suyun içerisine taze limon dilimleri, taze nane yaprakları veya rulo tarçın eklemek hem suya farklı bir aroma katıp içimini kolaylaştırır hem de mideyi rahatlatarak tatlı yeme isteğini bastırabilir.

Oruç tutarken susuz kalmamak için püf noktalar:

- Ramazan'da su ihtiyacının fazla hissetmemek için su içeriği yüksek sebze ve meyveleri tercih edin. Sahurda, salatalık ve domates dilimlerini sofraya ekleyin.

- Ramazanda iftar ve sahur öğünlerinde susuzluğa neden olacak sucuk, pastırma, turşu, şalgam gibi tuz ve baharat içeriği yüksek gıdalardan uzak durun.

- Çay ve kahveyi fazla tüketmeyin. Fazla miktarda tüketimi vücutta sıvı kaybına neden olacaktır. Bu sebeple iftardan bir iki saat sonra tercih edin.

- Oruçluyken gün içerisinde aşırı terlemeye neden olacak faaliyetlerden ve uzun süre sıcağa maruz kalmaktan kaçının.

- İftar ve sahur arasında tüketilecek suyun içerisine taze limon dilimleri, taze nane yaprakları veya rulo tarçın eklemek hem suya farklı bir aroma katıp içimini kolaylaştırır hem de mideyi rahatlatarak tatlı yeme isteğini bastırabilir.

Ramazanda su ihtiyacı önem kazanıyor

Uzun süreli açlık sonrası gerekli olan sıvıyı yerine koyabilmek için iftar ile birlikte belirli aralıklarla gerekli olan su içimi büyük önem kazanmaktadır. Özellikle yaşlılarda, böbrek hastalığı bulunan kişilerde, kalp ve tansiyon hastalarında sıvı tüketiminin doktor kontrolü ve takibinde hesaplanması, bu doğrultuda uygulanması daha sağlıklı olacaktır.

Salam, sucuk, pastırma tüketmeyin

Ramazanda yeterli miktarda su tüketmenin yanı sıra, iftar ve sahur öğünlerinde susuzluğa neden olacak sucuk, pastırma, turşu, şalgam gibi tuz ve baharat içeriği yüksek gıdalar tercih edilmemelidir. Oruçluyken gün içerisinde aşırı terlemeye neden olacak faaliyetlerden ve uzun süre sıcağa maruz kalmaktan da kaçınılmalıdır.

Oruç tutarken susuzluğa karşı alınacak önlemlerden biri de su içeriği yüksek sebze ve meyvelerden faydalanmaktır. Bunun için sahurda, salatalık ve domates dilimleri sofraya eklenebilir, iftar sofrasında da salata ve sebze yemeklerine daha fazla yer verilebilir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Biyolojik yaşlanma; yaşlanmanın, vücuttaki çeşitli hücrelere ve dokulara kademeli olarak hasar biriktirirken gerçekleşmesidir. Fizyolojik veya fonksiy
  • Bağışıklık sistemi, patojenlere ve diğer zararlı mikroorganizmalara karşı ilk savunma hattıdır. Bağışıklık gerektiği gibi çalıştığında sizi sağlıklı t
  • Balgam, hasta olduğunuzda boğazınızın arkasında asılı kalan kalın, yapışkan maddedir. Balgam, akciğerlerde ve alt solunum yollarında üretilen bir muku
  • Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet hastalığı, ülkemizde ve dünyada en sık rastlanan kronik hastalıklar arasında yer alıyor.
  • Düzenli baş ağrıları çeken sakız çiğneyen gençlerin %87'si sakız çiğnemeyi bırakarak kendilerini iyileştirebilir. Sakız çiğnemek baş ağrısına neden ol
  • Soğuk algınlığı, Üst solunum yoluna bağlı olarak gelişen soğuk algınlığı 200’den fazla farklı virüsten kaynaklanabilir. Soğuk algınlığına Portakal su
  • Randevu Al