Psikolojik tedavinizi asla yarım bırakmayın!

Psikolojik tedavinizi asla yarım bırakmayın! Psikolojik tedaviler yarım bırakılmamalı. Yarım bırakılan psikolojik tedaviler zedeleyici olabilir.

Psikolojik tedavinizi asla yarım bırakmayın!

Bireysel sorunların aşılmasında çok önemli rol üstlenen psikologlar, toplumun ruh sağlığının iyileştirilmesinde büyük katkılar sağlıyor. Terapilerin mutlaka tamamlanması gerektiğini belirten uzmanlar, eksik ve yarım kalan tedavilerin zedeleyici olabileceğine dikkat çekiyor. Terapi sürecinin psikolog tarafından yürütülmesi ve bilgi saklanmaması gerekiyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikoloji Hizmetleri Genel Koordinatörü Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, psikologların toplum sağlığı açısından çok önemli görevler üstlendiklerini söyledi.

SORUN ODAKLI DÜŞÜNME RUH SAĞLIĞINI BOZAR

Aniden ortaya çıkan bir stres kaynağı olduğunda psikologların çözüm için ilk aranan kişiler olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, şunları söyledi:

“Psikologların kaynağa ulaşması için birçok donanımları bulunmaktadır. Yeterli donanımı olan çözüme sağlam ulaşır, ulaştırır. Bireyler toplumu oluşturduklarından, toplumun ruh sağlığının iyi olması bireylerin kendi içlerinde ruhen iyi olmalarıyla bağlantılıdır. Sorun odaklı düşünme bireyin ruh sağlığını bozar. Dolayısıyla çözüm odaklı düşünmenin devreye girmesi son derece önemlidir. Kimi zaman sıkıntılar büyümeye başladığında sadece bir kişiyi değil, o ve onun çevresindeki kişileri de etkilediğinden sıkıntının giderek yayılmasıyla büyük kitleler bu durumdan etkilenebilir.

YARDIM DALGA DALGA BÜYÜR

Psikologlar toplumda etkilenen kişileri bireysel ve/veya toplu olarak rehabilite etmek için gereken desteği uygun şekilde kullanırlar. Bireysel olarak ele alınan kişilerin duygu durumlarının toparlanmasındaki sürecin yanı sıra toplu verilen eğitimler, yaptırılan uygulamalar, grup terapi şeklinde paylaşımlar da olumsuz etkileyen sürecin sağlıklı nitelikte toparlanmasında yardımcıdır. Desteğin varlığı bilindiği nispette, çaresiz kalan ya da kendini çıkmazda hisseden yalnız olmadığını bilecek ve yardım dalga dalga büyüyecektir. Bu yüzden psikoloğun varlığı ve sürece olan hakimiyeti önemlidir.”

TERAPİ SÜRECİ ADIM ADIM İLERLEMELİDİR

Terapi sürecinin kademe kademe ilerlemesi gerektiğini ifade eden Burkovik, “Psikologlar ihtiyacı olana ihtiyacı olduğu kadarını vermelidir. Destek elbette verilmelidir ancak tüm bilgi ve destek bir anda ardı arkasına verildiğinde birçok şey göz ardı edilebilir. O nedenle kademe kademe süreç gitmelidir. Bazı kişiler bir anda her şeyi çözmek isterler onlara bu durumun gerçeğini anlatmak ve asıl yardımın yavaş ve sağlam olarak verildiğinde daha iyi sonuç alınacağının bilgisi verilmelidir” diye konuştu.

EKSİK KALAN TEDAVİ ZEDELEYİCİ OLABİLİR

Psikoloğa güvenmenin önemli olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik,  terapilerin yarım bırakılmaması gerektiğine dikkat çekti. Burkovik, “Bazen kişiler kendilerinin diğer kişi ya da kişilerden daha kötü olduğunu söyleyebilir ve tümüyle kendileriyle ilgilenilmesini isteyebilirler. Bu noktada psikoloğa güvenilmeli ve sürecin yönetimini ona bırakmalıdır. Yoksa hiç kimse yardımı gerçekten alamaz. Yarım, eksik kalan bir tedavi zedeleyici olabilir. Kişilerin duyguları yoğun olduğunda realiteyi test etmeleri sağlıklı olmayabilir. Duyguların yoğunluğu mantığın kullanılmasında eksiklik oluşturur. Psikoloğa da duygusal bir yük yüklenmesi beklentilerin gerçekçiliğinde sorun yaşanmasına neden olabilir” uyarısında bulundu.

SAĞLIKLI BİR TERAPİ SÜRECİ İÇİN BU ÖNERİLERE KULAK VERİN

Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, psikolojik tedavi süreciyle ilgili önemli tavsiyelerde bulundu:

“Psikoloğun değerlendirmesine izin verilmelidir. Engelleyici olmayın.

SÜRECİ PSİKOLOG YÖNETMELİ

Psikolog ön yargısız hareket eden olduğu için sürecin yönetimi psikoloğa bırakılmalıdır. Süreci bir profesyonele bırakmak sorunu çözmenizde yardımcı olacaktır. Çözümü ararken ve çözüm için çalışılırken dürüst davranmak önemlidir. Bu nedenle karşılıklı güven atmosferinin oluşmasında açık ve dürüst olunmalıdır.

BİLGİ SAKLANMAMALI

Psikologdan bilgi saklanmamalıdır. Saklanan bilgi çözüm sürecinin çözümsüz olmasına sebep olabilir ve bu bilgiyi saklayan kadar bilgiyi saklamasını isteyen yakınların da sorumluluğu vardır. Böyle bir sürece maruz kalan danışanın tükenmesi sonucu hayatına siz son vermiş olabilirsiniz. Buna sebep olmamak için bırakınız yaşantısını psikoloğu ile tüm özeliyle paylaşsın.”

KİRLER HALININ ALTINA SÜPÜRÜLMELİ!

Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, “İhtiyaç duyulmasına rağmen psikoloğun desteğini almamak, temizlik yapılırken halının altına kirleri saklamak gibidir. Saklanan her şey birden döküldüğünde, var olan durum daha da kötü hale gelebilir. Gerektiğinde fırtına kopacakken durdurmayı bilmek,  limanda neler yapacağını kavramak ve kendisini fırtınaya götüren yolu bulmak, bir daha aynı yoldan gitmemek ya da giderken fark ederek dönmek için yol göstericiye ihtiyaç vardır. Bazen bir  yol bazen de farklı yollar aslında psikolog ile birlikte keşfedilir” diye konuştu.

 Etiketler: psikolojik tedavi Ruh sağlığı


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Alerjiler genetik midir? Vücutta neden alerji gerçekleşir?
  21 Mayıs 2019, 09:34
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41
 • Şizofreni belirtileri neler? Tedavisi var mı?
  20 Mayıs 2019, 10:45
 • Buket Aydın 40'ta sordu, yazar Cemalnur Sargut yanıtladı!
  20 Mayıs 2019, 09:20