PSİKOLOJİ DİYETİ ENGELLİYOR

PSİKOLOJİ DİYETİ ENGELLİYOR
Paylaş:

A.A

Diyette psikolojinin önemli olduğunu ve psikolojiniz bozuksa, kilo vermekte zorlanacağınızı biliyor muydunuz?

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp  Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Emre Atabek,  obezlerin şeker hastalığına yakalanma riskinin, sağlıklı insanlara göre daha  fazla olduğunu bildirdi.

Doç. Dr. Atabek,  obezitenin, fiziksel  ve ruhsal sorunlara neden olan, vücutta aşırı yağ depolanmasıyla ortaya çıkan  enerji metabolizması bozukluğu olduğunu söyledi.

Çocukluk çağı obezitesinin oluşmasında değişik faktörlerin rol  oynadığını, çocukluk çağı obezitesi olanların yüzde 80'ninin erişkin dönemde de obez kaldığını belirten Doç. Dr. Atabek,  şöyle dedi:

"Obezitenin, ortaya çıkmadan veya başlangıç döneminde önlenmesi  gerekiyor. Çocukluk çağında obezite, özellikle ruhsal ve fiziksel problemlere yol  açan bir enerji metabolizması bozukluğudur. Çocukluk çağındaki obezitenin en  büyük nedenleri ise beslenme bozukluğu ve hareketsiz yaşam tarzıdır."
        
ŞEKER HASTALIĞINA YAKALANMA RİSKİ YÜKSEK
        
Obezitenin kısa ve uzun vadede birçok hastalığa neden olduğunu, çok ciddi  sorunlara yol açan bu durumun yaşam kalitesini ve süresini de olumsuz  etkilediğini bildiren Doç. Dr. Mehmet Emre Atabek, şunları kaydetti:

"Obezlerin sağlıklı insanlara göre şeker hastalığına yakalanma riski  daha fazladır. Bazı obez çocuklarda ergenlik dönemi öncesinde bile şeker  metabolizması bozuklukları, yüksek kan basıncı, şeker hastalığı hatta damar  sertliği belirtileri ortaya çıkabiliyor. Yapılan çalışmalarda, 3-8 yaş arası obez  çocuklarda bile erken damar bozukluklarının ortaya çıktığı ve damar sertliğinin  başladığı görülmüştür. Yaptığımız bir araştırmada atardamarların duvar  kalınlıklarının obez çocuklarda, normal çocuklara göre daha büyük olduğunu tespit  ettik."
        
PSİKOLOJİSİ BOZUK ÇOCUK KİLO VERMEKTE ZORLANIYOR
        
Doç. Dr. Atabek, obeziteyle gelen en önemli sorunlardan birinin de  psikolojik problemler olduğunu vurgulayarak, "Özellikle okulda arkadaşları  tarafından kendilerine değişik tavırlar takınılması, obez çocukların  psikolojilerini bozmaktadır. Oysa kilo vermede çocuğun psikolojisi çok önemlidir.  Eğer obez olan çocuğun psikolojisi bozuksa, kilo vermekte gerçekten zorlanır" diye konuştu.