Psikiyatrik tedavi çeşitlerinden olan bağımlılık tedavisi

Çok yönlü bir kavram olarak karşımıza çıkan bağımlılık en temel anlamıyla bağlı olma durumu yani bir şeyden kopamama, vazgeçememedir.

Psikiyatrik tedavi çeşitlerinden olan bağımlılık tedavisi

Bu kişisel olarak zorlayıcı olmakla beraber kesinlikle tedavisi yoktur denemez. Bağımlılık tedavisi alınarak iyileşmenin olanağı psikiyatri tarafından sunulmakta olan bir kolaylıktır. Gereken tedavi alındıktan sonra bağımlı olunduğu düşünülen şeye aslında bağlı olunmadığını bu kişinin kendine direttiğini görebilmek mümkündür.

BAĞIMLILIK YALNIZCA BİR MADDEYE Mİ OLUR? BAĞIMLILIK TEDAVİSİ HAKKINDA BİLGİLER

Madde bağımlılığı yeni bir kavram olarak ortaya çıkmamıştır. Öyle ki Osmanlı zamanlarından şimdiye uzanan vakıflar da bunun kanıtı olur niteliktedir. Eskilerde tütün, alkol ve benzeri tüketim maddeleri nedeniyle oluşan bağımlılık zaman içerisinde çeşitlenmiş durumdadır. Madde bağımlılığına ek olarak teknolojik aletlerin kullanımının getirisi ile internet bağımlılığı, alışveriş ve benzeri olan daha birçok durumun da getirisi ile bağımlılık meydana gelmiştir. Bağımlılık çok yönlü olan sınırlandırılamaz bir durum için kullanılmakta olan kelimedir. Çeşitli bağımlılıklar olmasının yanında buna bağlı olarak çeşitli bağımlılık tedavisi yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır. Psikologlar tarafından yapılan tedaviler ve bu tedavilerin içerikleri hekimlerce belirlenirken bu belirleme hastaya bağlı değişim göstermektedir. Bunun için öncelikle hekimlere başvurmak gerekir. Ardından gereken tedavi içeriği oluşturulur.

BAĞIMLILIK TEDAVİSİ ALINABİLECEK YERLER VE TEDAVİ HAKKINDA BİRTAKIM BİLGİLER

Bağımlılık neye olursa olsun tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Psikolojik kökenli olan rahatsızlık bedene her türlü yansıyabilmektedir. Psikologların yaptıkları bağımlılık tedavisi hastaya bağlıdır. Bağımlılık düzeyi, ruhsal sorunlar ve diğer birçok duruma bakılarak oluşturulan tedavi sürecine bağlı değişen tedavilerden sonuç kesin olarak alınır. Ancak hastanın da hevesine bağlı olarak tedavi süresi uzayabilir ya da kısalabilir. e-psikiyatri.com bağımlılığa dair ve doktorlara dair tüm bilgilere sahiptir.

 Etiketler: bağımlılık bağımlılık tedavisi bağımlılık tedavisi hakkında


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda farklı tedavi yöntemleri var mı?
  23 Mayıs 2019, 11:34
 • Alerjiler genetik midir? Vücutta neden alerji gerçekleşir?
  21 Mayıs 2019, 09:34
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41
 • Şizofreni belirtileri neler? Tedavisi var mı?
  20 Mayıs 2019, 10:45