Psikiyatrik tedavi çeşitlerinden olan bağımlılık tedavisi

Çok yönlü bir kavram olarak karşımıza çıkan bağımlılık en temel anlamıyla bağlı olma durumu yani bir şeyden kopamama, vazgeçememedir.

Psikiyatrik tedavi çeşitlerinden olan bağımlılık tedavisi

Bu kişisel olarak zorlayıcı olmakla beraber kesinlikle tedavisi yoktur denemez. Bağımlılık tedavisi alınarak iyileşmenin olanağı psikiyatri tarafından sunulmakta olan bir kolaylıktır. Gereken tedavi alındıktan sonra bağımlı olunduğu düşünülen şeye aslında bağlı olunmadığını bu kişinin kendine direttiğini görebilmek mümkündür.

BAĞIMLILIK YALNIZCA BİR MADDEYE Mİ OLUR? BAĞIMLILIK TEDAVİSİ HAKKINDA BİLGİLER

Madde bağımlılığı yeni bir kavram olarak ortaya çıkmamıştır. Öyle ki Osmanlı zamanlarından şimdiye uzanan vakıflar da bunun kanıtı olur niteliktedir. Eskilerde tütün, alkol ve benzeri tüketim maddeleri nedeniyle oluşan bağımlılık zaman içerisinde çeşitlenmiş durumdadır. Madde bağımlılığına ek olarak teknolojik aletlerin kullanımının getirisi ile internet bağımlılığı, alışveriş ve benzeri olan daha birçok durumun da getirisi ile bağımlılık meydana gelmiştir. Bağımlılık çok yönlü olan sınırlandırılamaz bir durum için kullanılmakta olan kelimedir. Çeşitli bağımlılıklar olmasının yanında buna bağlı olarak çeşitli bağımlılık tedavisi yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır. Psikologlar tarafından yapılan tedaviler ve bu tedavilerin içerikleri hekimlerce belirlenirken bu belirleme hastaya bağlı değişim göstermektedir. Bunun için öncelikle hekimlere başvurmak gerekir. Ardından gereken tedavi içeriği oluşturulur.

BAĞIMLILIK TEDAVİSİ ALINABİLECEK YERLER VE TEDAVİ HAKKINDA BİRTAKIM BİLGİLER

Bağımlılık neye olursa olsun tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Psikolojik kökenli olan rahatsızlık bedene her türlü yansıyabilmektedir. Psikologların yaptıkları bağımlılık tedavisi hastaya bağlıdır. Bağımlılık düzeyi, ruhsal sorunlar ve diğer birçok duruma bakılarak oluşturulan tedavi sürecine bağlı değişen tedavilerden sonuç kesin olarak alınır. Ancak hastanın da hevesine bağlı olarak tedavi süresi uzayabilir ya da kısalabilir. e-psikiyatri.com bağımlılığa dair ve doktorlara dair tüm bilgilere sahiptir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Randevu Al