PSİKİYATRİDE MANYETİK UYARIM

PSİKİYATRİDE MANYETİK UYARIM

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Son yıllarda kaydedilen teknolojik ilerlemeler, beyinde hücresel elektrik akımını ölçmek ve değiştirmek konusunda bazı cihazların geliştirilmesini sağladı. Bu cihazlardan biri TRANSKRANİYAL MANYETİK UYARIM (TMU) sistemi. Psikiyatride ve nörolojik hastalıklarda kullanılan yeni bir tedavi yöntemi olan Manyetik Uyarım her yönüyle bu akşam "İYİ BAK KENDİNE" de oluyor… Son günlerde hemen herkesin ilgi duyduğu TMU nedir? Beyine nasıl etki ediyor? Hangi hastalıklarda daha etkili? Nasıl uygulanır ve Nörolojide kullanımı nasıldır? Hepsi ve daha fazlası İyi Bak Kendine'de…

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, "Psikiyatrik Hastalıklarda Genetik" enine boyuna masaya yatırılıyor.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Doktor Oğuz Tan ve NPİSTANBUL Hastanesi'nden Doktor Gökben Hızlı Sayar psikiyatrik hastalıklarda manyetik uyarım tedavisini mercek altına alıyor.

- Psikiyatri nedir, hangi hastalıklar psikiyatrinin alanına giriyor?
- Nöropsikoloji ve tanı yöntemleri neler?
- Kantitatif  EEG ve TMU nedir?
- Beyin hastalıkları kavramı nedir?
- TRANSKRANİYAL MANYETİK UYARIM TEDAVİSİ (TMU) nasıl çalışır?
- Beyine etkisi nedir, her hangi bir yan etkisi söz konusu mudur?
- TMU'dan yanıt alınması için kaç seans gerekir?
- Psikiyatride kullanıldığı alanlar neler?
- Kalp hastalarında, gebelerde ve emziren annelerde de kullanılabiliyor  mu?
- TMU'nun  yeni nöropsikiyatrik tedavi tekniklerinden farkı nedir?
- Tedaviye dirençli nöropsikiyatrik vakalarda kullanımı etkili mi?
- Öncesinde QEEG çekilmeli mi?
- Epilepsi nöbet riski olduğu zaman ne yapılıyor?
- Tedavinin süresi nedir?
- TMU'da ilaç tedavisi kesiliyor mu?
- Faydası kanıtlanmış mıdır?
- İlaç tedavisinin yerine geçer mi?
- Elektroşok (EKT) tedavisine göre artıları eksileri nelerdir?
- TMU tedavisinin sakıncaları nelerdir?


... gibi merak edilen soruları uzmanlar İyi Bak Kendine'de Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 
Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.
Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al