Psikiyatri nasıl tedavi eder

Psikiyatri; Antik Yunan filozofu Hipokrat’dan çağdaş psikiyatrinin kurucularından biri olan Freud’a oradan da günümüze kadar sürekli gelişim içinde olan bir tıp bilimidir. Psikiyatri nasıl tedavi eder sorusu uzun zamandır sorulan ve farklı cevapları olan bir sorudur.

Psikiyatri nasıl tedavi eder

Ama genel olarak klinik psikiyatrinin tedavi yöntemleri belli bir plan ışığında işler.

Psikiyatri yüzyıllar boyunca birikmiş bir ortak düşünce belleğinin oluşturduğu yöntemlerle tedavi eder. Akıl hastalığı ya da ruh hastalığı olarak tanımlanan hastalıkların tedavisinde beyindeki kimyasal düzensizliği dengelemek, duygusal sorunları azaltma için ilaç tedavisi uygulanır.

Psikiyatrisiler, davranış bozukluklarını inceleyerek kişiye özel tedavi süreci planlarlar. Farklı hastalıkların farklı tedavi süreçleri olmaktadır.

PSİKİYATRİ NEYİ TEDAVİ EDER

Psikiyatrinin tedavi ettiği sorunlar arasında; gelişim sorunları, ağır ruhsal hastalıklar, duygu durum bozuklukları, kişilik bozuklukları, davranış bozuklukları, anksiyete bozuklukları, tik bozuklukları, uyku sorunları gibi sorunlar yer alıyor. Psikiyatri nasıl tedavi eder sorusunun cevabı da bu hastalık türlerine göre değişiyor.  Hastanın durumuna göre psikoterapi ya da ilaç tedavisi ya da her ikisi birlikte uygulanabilir.

Akılcı duygusal terapi, psikodrama, dışavurumcu sanat terapisi gibi çok farklı modern psikoterapi yaklaşımları bulunuyor. Psikiyatri duygu, düşünce ve davranış üçgeninde yaşanan bozuklukları tedavi ediyor. Bu bozukluklar bazen ağır travmalardan kaynaklanırken bazen doğuştan da olabiliyor. Çocuk psikiyatrisi bu nedenle ayrı bir alan olarak hizmet veriyor.

PSİKİYATRİ TEDAVİSİNİ KİMLER ALMALI

Psikiyatrik yardım herkesin ihtiyaç duyabileceği tıbbi bir yardımdır. Hayatın her evresinde çocukluktan yaşlılığa kadar farklı akıl ve ruh problemleri yaşanabilir. Psikiyatrik yardıma ihtiyaç duyulduğu bazen hastanın kendisi tarafından anlaşılmaz ve kabul edilmez. Böyle durumlarda davranış farklılıklarını yakınları fark eder.

Psikiyatri tedavisi ile çok zor dönemler daha kolay atlatılabilir. Kendisine ya da çevresine farklı şekillerde zarar veren herkes psikiyatrik yardım almalıdır. Bunun dışında aile sorunları, cinsel sorunlar, ergenlik sorunları, korku ve kaygı sorunları gibi sorunlar için de psikiyatrik yardım alınabilir.

Psikiyatri nasıl tedavi eder diye düşünüp korkmak, utanmak, çekinmek ve tedaviden uzak durmak hayat boyu aynı sorunlarla yaşamak zorunda kalmak demektir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al