Psikiyatri doktoru ve görevleri nelerdir

Psikiyatri bilimi güçlü bir bilimsel düşünce ve iletişim becerisi gerektirir. Psikiyatri doktoru akıl hastalığı olan kişilerin hayatlarını iyileştirme ve düzene koyma becerisine sahip olmalıdır. Psikiyatrist, akıl sağlığı bozuk olan hastalara tanı koyar ve tedavisini yapar.

Psikiyatri doktoru ve görevleri nelerdir

Depresyon, bunaklık, şizofreni ya da yeme bozuklukları gibi sorunları olan kişilere yardımcı olur. psikiyatrist sorunlar fiziksel hastalıklardan da olabilir. Zihinsel hastalığı olan birçok kişi aynı zamanda bedensel hastalıkla mücadele eder. Psikiyatrist uzmanlar ilaç değerlendirmelerinde bulunur ve riskleri değerlendirerek çözüm yolları arar, ilaçlı tedavide bulunur.

PSİKİYATRİ DOKTORU VE UZMANLAŞTIĞI ALANLAR

Psikiyatri doktorları, genel yetişkin, çocuk ve ergen ile yaşlı hastalar üzerinde çalışmalarda bulunur. Psikiyatri doktoru ayrıca öğrenme güçlüğü çeken zihinsel hastalara da gerekli tedaviyi sağlar. Doğrudan zihinsel sorunu bulunan kişiler ile çalışarak onlara gerekli bakım standardı sağlar.

Zihinsel sağlıklarının yanı sıra mevcut sosyal durumlarını ve düşüncelerini de değerlendirir. Hastalar üzerinde çalışmalar yaparken gerekli etkileşim için düzenli olarak not tutar. Hastanın tedavisini düzenli olarak izleyerek gözden geçirir.

PSİKİYATRİ DOKTORUNA NE ZAMAN BAŞVURULMALI

Psikiyatri doktoruna başvurmadan önce hastalığın çok iyi şekilde irdelenmesi ve psikolojik sorunların bulunması gerekir. Psikiyatriste özellikle madde bağımlılığında başvurulur. Ergenliği henüz tamamlamamış kişilerin farklı sorunları olacağı için psikiyatriste gitmeleri önerilir. Çocuk gelişim döneminde de çok çeşitli kişisel sorunlar çıkabilir. Bu gibi durumlarda psikiyatrist desteği şarttır.

Psikiyatristler ayrıca kişilik bozuklukları ile ilgilenir. Kişilik bozukluğunun temelinde yaşam deneyimleri ve genetik sorunlar yatar. Kişilik bozukluğu küçük yaşlarda başlar ve yaşam boyu çok az değişerek devam eder. Yaygındır ve kronik bir bozukluktur. Bu tarz rahatsızlığı bulunan kişilerde özellikle diğer ruhsal bozukluklara da rastlanır.

İntihar girişimi, madde bağımlılığı, kıskançlık krizleri, evlilik sorunları gibi nedenler kişilik bozukluğunda sık görülür. Bu tarz hastaların özellikle psikiyatri doktoru ile görüşmeleri gerekir. Paranoya, şizofreni, antisosyal ya da histeri nöbetleri şeklinde farklı kişilik bozukluklarına rastlanır.

Psikiyatri doktoru ilk olarak kişinin geçmişini araştırır ve gerekli tedavi yolunu hastaya uygular. Düzenli olarak hastayı inceler ve hasta hakkında rapor tutar.Etiketler: Psikoloji psikiyatri doktoru


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Madde bağımlılığının diğerlerinden farkı nedir?
  19 Mart 2019, 11:30
 • Jackson efsanesinin sonu mu?
  18 Mart 2019, 09:17
 • Sporda doğru bilinen yanlışlar!
  18 Mart 2019, 09:07
 • Parkinson yaşlılık hastalığı değil!
  15 Mart 2019, 09:06