Prof. Miriam Cooke Üsküdar Üniversitesi'ne geliyor

Duke Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Miriam Cooke, Üsküdar Üniversitesi'ne geliyor. Prof. Miriam Cooke, 3 Ekim-24 Ekim 2018 tarihleri arasında dersler ve konferanslar verecek.

Prof. Miriam Cooke Üsküdar Üniversitesi'ne geliyor

Duke Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. miriam cooke, Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsünde ders vermek üzere İstanbul’a geliyor. Prof. miriam cooke, 3 Ekim-24 Ekim 2018 tarihleri arasında dersler ve konferanslar verecek. Prof. cooke, “İslâm, Kültür ve Kadın Üzerine Yapılmakta Olan Bilimsel Çalışmalarda Yaklaşım Değişimleri”ni ele alacak.

Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü, Kerim Vakfının destekleriyle, 2018-2019 akademik yılı güz döneminde 4 hafta boyunca Duke Üniversitesinden Prof. miriam cooke’u misafir edecek.

Aynı zamanda Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsünün yarı zamanlı akademik kadrosunda bulunan Prof. miriam cooke, kaldığı süre içerisinde lisansüstü öğrencilere yönelik üç saatlik 5 dersten oluşan bir dizi ders ve halka açık iki konferans verecek.

Prof. cooke’un ders dizisinin ana başlığı, “İslâm, Kültür ve Kadın Üzerine Yapılmakta Olan Bilimsel Çalışmalarda Yaklaşım Değişimleri” olacak. Bu dersler öğrencilere batıda İslam araştırmaları alanında yapılan çalışmaları yakından izleme imkânı sunacak.

Prof. cooke’un İslam araştırmaları literatüründe yer alan “İslam ve kadın” konulu çalışmaların incelenmesine yönelik içeriğinin, Prof. miriam cooke’un 40 yılı aşkın akademik tecrübesinden süzülen kendine özgü üslubu, özenli dil kullanımı, romancı ve sanatçı yanıyla birleşerek öğrencilerin ve araştırmacıların çalışmalarına yöntem ve içerik açısından ilham kaynağı olması bekleniyor.

Öğrencilerin konulara farklı açılardan bakabilme, düşünme ve ele alma biçimlerini zenginleştirmeye yönelik bu ders dizileri, Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Yüksek Lisans Programları akademik çalışmalarını desteklemek amacıyla yapılandırılıyor.

Prof. miriam cooke, Üsküdar Üniversitesinde ders dizisinin yanı sıra 3 Ekim ve 21 Ekim 2018 tarihlerinde “Velayet Üzerine” ve “Kadınlar İslâm'a Sahip Çıkıyor” başlıklı halka açık konferanslar verecek. Konferanslar için simultane tercüme imkânı da sunulacak.

Arap Kültürleri Braxton Craven Profesörü, Duke Üniversitesi, ABD

Prof. miriam cooke, Duke Üniversitesinde Arap Kültürleri hakkında dersler veriyor. Eserlerinde özellikle modern Arap edebiyatında Arap kadın yazarların toplumsal cinsiyet ve savaş üzerine yazdıklarını çalışmış olan Prof. cooke, Müslüman feministlerin kendilerini ifade yöntemlerini araştırdı. Yakın zamanda Suriye’ye yoğunlaşan Prof. cook Arap kültürel çalışmaları üzerine araştırmalarını devam ettirmektedir. Dünyada Araplar ve Müslümanlar arasında mevcut iletişim ağları ve yöntemleri ile görünmeyen bağlantılar üzerine yaptığı ses getiren çalışmalarıyla tanınan Prof. miriam cooke’un eserleri arasında Mısırlı bir Entelektüelin Anatomisi Yahya Hakkı (1984); Savaşın Öteki Sesleri: Lübnan Sivil Savaşının Kadın Yazarları (1988); Kadınlar ve Savaş Hikâyeleri (1997); Kadınlar İslâma Sahip Çıkıyor: Edebiyat aracılığıyla İslâmî Feminizmi Oluşturmak (2001); Muhalif Suriye: Karşıt Sanatları Resmîleştirmek (2007) ve Nazar Zeyneddin: İslâmî Feminizmin Öncüsü (2010) ve daha birçok eser yer alıyor.

Körfez’deki Arap ülkelerinin kültürel üretimlerini incelediği Kabile Modernliği: Arap Körfezinde Yeni Milletleri Markalaştırmak Kaliforniya Üniversitesi Basımevi’nden 2014’te çıktı. En son Suriye’deki devrim hareketinin sanat aracılığıyla temsiline dair kitabı Şam’da Dans Etmek: Yaratıcılık, Mukavemet ve Suriye Devrimi (Routledge, 2016) adıyla yayınlandı.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye genelinde 7 bin 140 kişinin katıldığı çalışma ilginç sonuçlarıyla dikkat çekti. Araştırmaya göre gençler ve kadınlar daha yalnız.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Randevu Al