Prof. Dr. Tarhan’dan şiddeti önleyecek 2 öneri

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan sağlıkta şiddeti önleyecek 2 öneri. ‘Bana Kötü davranacak’ önyargısı sağlıkta şiddeti tetikliyor!

Prof. Dr. Tarhan’dan şiddeti önleyecek 2 öneri

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan sağlıkta şiddeti önleyecek 2 öneri. Sağlıkta yardım için gelen kişilerin yaralı, bir o kadar da kırılgan kişiler olduğunu belirten Tarhan, sağlıkçıların yüz ifadesi, beden dili ve bu kişilere yaklaşımının çok önemli olduğunu söyledi. Son zamanlarda yardım almak isteyenlerin sağlıkçılara, hekimlere ‘bana kötü davranacak’ önyargısı ile gelme oranının arttığına dikkat çeken Tarhan, bu ön yargıdan uzaklaşılması gerektiğini kaydetti.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Selçuk Üniversitesi tarafından düzenlenen 4. Avıcenna Uluslararası Tıp Öğrenci Kongresine katıldı. Mevlana Kültür Merkezinde gerçekleştirilen kongrede Tarhan, ‘X, Y, Z kuşağı ve iletişimde zorluklar’ konusunda genç tıpçılara değerlendirmelerde bulundu.

Kongre için geldiği Konya’da Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 28 Nisan ‘Sağlıkçıya Şiddete Hayır’ günü münasebetiyle de önemli değerlendirmelerde bulundu.

Tarhan; hem sağlıkçılar açısından hem onlardan yardım almak isteyenler açısından sağlıkta şiddeti azaltacak 2 öneride bulundu. Tarhan şu değerlendirmelerde bulundu:

Yaralı ve kırılgan kişiler…

“Sağlıkçılar açısından ele aldığımız zaman onlardan yardım almaya gelen kişiler genellikle yaralı kişiler. Onlar genellikle hassas ve bir o kadar da kırılgan kişiler. Düşünün evde sizin sevdiğiniz bir canlı var, bu canlı yaralıyken onun yanına yaklaştığınız zaman size tepki gösterir. Bu nedenle onların ruh halini anlayarak, onlar yaralıyken dokunmamaya çalışılır. Şimdi bizden yardım almaya gelen kişiler de genellikle yaralı kişiler, kırılgan kişiler, hassas kişiler oluyor. Bu kişilere yaklaşırken yüz ifademiz, beden dilimiz, onlara karşı yaklaşım tarzımızın hepsi çok önem arz etmektedir. Sağlıkçının bu hassasiyetle davranması, bunu bilmesi gerekir.”

Yardım için gelenler içerisinde bazen tek bazen de birkaç kişinin olabileceğini belirten Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sağlıkçılara, hekimlere karşı önyargı ile gelme potansiyelinin son zamanlarda çok arttığını kaydetti. Ön yargılardan uzaklaşılması gerektiğinin altını çizen Tarhan hasta ve hasta yakınlarına şu hatırlatmalarda bulundu:

Kötü davranacak önyargısı şiddeti tetikliyor

“Sağlık hizmeti almaya gelen kişiler, sağlıkçıların kendilerine kötü davranacak gibi önyargı ile hareket ediyorlar. Hâlbuki Hipokrat yemini yapan, aldığı eğitim nedeni ile insanlara yardım etme mesleği olan, sağlık mesleği seçmiş kişinin gelen kişiye negatif muamelede bulunması söz konusu değildir. Aykırı davrananlar istisnai örneklerdir. Hastaların bu örnekleri genellememesi gerekir. Bu nedenle sağlıkta şiddete bu iki açıdan bakmak gerekiyor. Hem sağlıkçı hem de sağlık hizmeti almaya gelen kişi bu hassasiyetle davranırsa sağlıkta şiddeti önlemiş oluruz. Burada devletin de sağlıkta şiddet konusunda önem vereceği şey yasaları çok iyi işletmesidir.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Son günlerde birçok şehirden gelen çocuğa yönelik şiddet haberleri, kamuoyunda infiale yol açtı. Özellikle ebeveynleri tarafından şiddete uğrayan bebe
  • Kadına karşı uygulanan şiddet eski Roma döneminden bu yana en önemli sorunları arasında yer alıyor.
  • Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Çocuğa birinci dereceden akrabası da olsa, vücuduna dokunmak isteyen birine ‘Hayır’ demesi konusunda eğitim ver
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken T
  • Hayvana şiddet uygulayan bireylerin psikolojik durumunu sağlıklı olarak tanımlamak imkânsız. Uzmanlar söz konusu bu kişileri antisosyal olarak adlandı
  • Şiddet gören şiddet gösteriyor! Şiddet, öğrenilmiş bir davranış kalıbıdır. Kişilikleriyle ilgili sorunlar bulunabilir.
  • Randevu Al