Prof. Dr. Nazife Güngör'den önemli açıklamalar

Prof. Dr. Nazife Güngör “Yeni Medya Sosyolojisi Seminerleri” nde konuştu.

Prof. Dr. Nazife Güngör'den önemli açıklamalar

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazife Göngör, Prof. Dr. Filiz Aydoğan Boschele moderatörlüğünde “Yeni Medya Sosyolojisi Seminerleri’’  kapsamında “Yeni Medya ve İletişim Kuramları” üzerine söyleşi gerçekleştirdi.

Marmara Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği seminerde Prof. Dr. Nazife Güngör medyanın bir aracı olduğunun, medyaya kimlerin neden ihtiyaç duyduğunun medyanın kimler arasında aracı olduğunun bilinmesi gerektiğini belirterek sözlerine başladı.

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Nazife Güngör, “İnsan, düşünen ve bilmek isteyen bir varlıktır. Bu nedenle bu sistem içerisinde bilgi de kontrol altındadır. Bilgiyi sistem içinde kontrol edemezseniz kimin ne düşüneceğini, üreteceğini ve yayacağını bilemezsiniz. Medya da ilk zamanlardan bu yana bilginin her türlü aktarım alanıdır. Herkesin kendi yansımasını gördüğü ve yönetenler ile yönetilenler arasında bir aracıdır.’’ diyerek medyanın bilgi aktarımındaki önemine işaret etti.

Katılımcıların sorularıyla devam eden seminerde Dekan Güngör, kitle kültür ve popüler kültüre, pozitif bilimlerin önemine, sanayi-kentleşme-modernleşme kavramlarına değinirken “Kitle toplumu kuramına göre homojen toplum edilgen ve pasif bireylerden oluşur. Bu bütün atomik bireylerin oluşturduğu toplum sürü gibidir rahatlıkla biçimlendirilebilir.” şeklinde konuştu.

Geçmiş dönemdeki kahvehane ve birahane kültürünün iletişimde, bilgilenmede ve etkileşimde önemli bir yeri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Güngör, “Günümüzde de teknoloji ile beraber medya bilgi aktarımı konusunda önemli bir mecra ve bu mecrada bilinçli olmak gereklidir çünkü bir araç olan medyanın arkasında bir güç vardır. Ancak hatalarımızı, sevap ve günahlarımızı her şeyimizi yüklediğimiz yeni medya kavramını da kendimizin ürettiğini, biçimlendirip doldurduğumuzu unutmamalıyız.” sözleriyle medyayı kullanırken bilinçli olmanın önemini açıkladı.

Nazife Güngör, yeni medya kavramının etkileşimlerini anlatarak ve katılımcıların sorularını yanıtlayarak konuşmasını sonlandırdı. Yoğun bir ilgiyle karşılanan seminer, Prof. Dr. Filiz Aydoğan Boschele’ ın Güngör’e verdiği teşekkür çiçeğiyle sona erdi.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye genelinde 7 bin 140 kişinin katıldığı çalışma ilginç sonuçlarıyla dikkat çekti. Araştırmaya göre gençler ve kadınlar daha yalnız.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Randevu Al