Prof. Dr. Chittick Üsküdar Üniversitesi’ne geliyor

Prof. Dr. C. William Chittick, Üsküdar Üniversitesi’ne geliyor. Prof. Dr. C. William Chittick, 16-29 Temmuz 2018 tarihlerinde düzenlenecek Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Yaz Okulu’nda ders verecek.

Prof. Dr. Chittick Üsküdar Üniversitesi’ne geliyor

Tasavvuf ve İslam felsefesi alanında araştırmalar yapan, İslam düşünürü, mutasavvıf, yazar ve şair İbnü’l Arabi ve Sufi mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin eserlerini İngilizce’ye çeviren Amerikalı Prof. Dr. C. William Chittick, Üsküdar Üniversitesi’ne geliyor. Prof. Dr. C. William Chittick, 16-29 Temmuz 2018 tarihlerinde düzenlenecek Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Yaz Okulu’nda ders verecek.

Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü, Kerim Vakfı’nın destekleriyle tasavvuf çalışmaları konusunda yoğunlaştırılmış uluslararası bir yaz okulu açıyor. Alanında uzman birçok akademisyenin yer alacağı program, 16-29 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

Yaz okulunda ders verecek dünyaca ünlü akademisyenler arasında tasavvuf ve İslam felsefesi alanında araştırmalar yapan, İslam düşünürü, mutasavvıf, yazar ve şair İbnü’l Arabi ve Sufi mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin eserlerini İngilizce’ye çeviren Amerikalı Prof. Dr. C. William Chittick de bulunuyor.

MEVLANA’NIN ESERLERİNİ İNGİLİZCE’YE ÇEVİRDİ

2012’de Pekin Üniversitesi Ken’an Rifâî İslâm Araştırmaları Kürsüsü profesörü olarak bir sene görev yapan C. William Chittick, özellikle Muhyiddin İbnü’l Arabî ve Mevlânâ Celâleddin Rûmî gibi Sufî yazar ve şairlerinin eserlerini İngilizce’ye tercüme edip yorumladığı çalışmalarıyla tanınıyor.

DOKTORASINI FARS EDEBİYATI ÜZERİNE YAPTI

Lisansını Ohio Wooster Koleji’nde tarih alanında alan Prof. Dr. C. William Chittick,  doktorasını 1974’te Tahran Üniversitesi’nde Fars edebiyatı alanında tamamladı. Tahran’da Aryamehr Teknik Üniversitesi, Beşeri Bilimler Bölümü’nde Karşılaştırmalı Dinler alanında çalışan Prof. Dr. C. William Chittick, İran İslâm Devrimi’nden önce İran Kraliyet Felsefe Akademisi’nde öğretim üyeliği görevlerinde bulundu.

HALEN TASAVVUF VE İSLAM FELSEFESİ ÜZERİNE ÇALIŞIYOR

1979’da Amerika Birleşik Devletleri’ne dönerek dini araştırmalar alanında çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. C. William Chittick’in kitapları çok sayıda dile çevrildi. Prof. Dr. C. William Chittick’in 25 çeviri eseri ve İslâm düşüncesi, Tasavvuf, Şiîlik ve Fars Edebiyatı alanında çok sayıda makalesi bulunuyor. Prof. Dr. Chittick, halen tasavvuf ve İslâm felsefesi alanında çeşitli araştırma projelerinde çalışıyor; İslâm klasikleri, Hinduizm ve dini araştırmalar alanının diğer konularına dair dersler vermeye devam ediyor.

 Etiketler: Prof. Dr. C. William Chittick Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Yaz Okulu


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • B12 Vitamininin vücut için önemi nedir?
  17 Ocak 2019, 09:33
 • B12 Vitamini ne zaman ve nasıl kullanılmalı?
  17 Ocak 2019, 09:31
 • İnsanın suç geni var mı?
  16 Ocak 2019, 09:58
 • Yalan söyleyen birini nasıl anlarız?
  15 Ocak 2019, 11:59