Prematüre bebeği olanlar üzülmeyin!

Prematüre bebeği olanlar üzülmeyin! İyi takip edilen prematüre bebek, yaşıtlarını yakalayabilir.

Prematüre bebeği olanlar üzülmeyin!

ÇOCUK Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Ceran Çağrıl, 40 hafta olarak kabul edilen gebelik sürecinin 37 haftadan önce sonuçlanmasının, Prematüre olarak tanımlandığını, bebeğin 37 haftadan önce ne kadar erken doğarsa, sağlık sorunlarının da o kadar arttığını belirterek, "İyi takip edilen prematüre bebekler, fiziksel ve zihinsel olarak yaşıtlarını yakalayabilir” dedi. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Ceran Çağrıl, "Normal gebeliğin süresi ortalama 40 haftadır. Eğer bebek 37 haftadan daha önce doğarsa prematüre bebek olarak kabul edilir. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte 24 haftalıktan itibaren bebekleri artık yaşatabiliyoruz.

Ancak bu bebekler zamanında doğan bebeklere göre daha hassas ve daha sık sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalıyorlar. Prematüre bebeğin karşılaşacağı ilk sıkıntı akciğer olgunlaşmasını tamamlamadan doğduğu için yoğun bakımda yatış gerekliliğidir. Bunun sonucunda küvoz ve oksjien desteği ihtiyacının olmasıdır. Bu tedaviler hayat kurtarıcı olmakla birlikte beraberinde birtakım riskleri getirmektedir” dedi.

Prematüre bebeklerin, genellikle erken doğumun etkisiyle göz damarları olgunlaşmadan doğdukları için, bu arada oksijen tedavisi de aldığından bu bebeklerin yüzde 15’inin ROP dediğimiz prematürenin retinopatisi ile karşı karşıya kalabildiğini belirten Dr. Çağrıl, şunları kaydetti: "ROP gözlerde görme kusurundan görme kaybına kadar varan bir yelpazede soruna yol açabiliyor. Bu durumu erken yakalamak adına belli riskleri barındıran ya da 1500 gramın altında doğan bebeklere doğumdan 4 hafta sonra göz muayenesi yaptırmak gerekir. Prematüre bebekler sadece gözleri açısından değil, diğer tüm sistemleri açısından hassas bebeklerdir. Özellikle yoğun bakım yatışlarında bir aydan uzun süre oksijen alırlarsa kronik akciğer hastalığı olasılığı çok artmaktadır. Bu bebekler evde oksijen tedavisine ek olarak enfeksiyon koruması için taburcu olduktan sonra özel aşılara ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda kalple ilgili sorun yaşama ihtimalleri zamanında doğan bebeklerden fazladır. Yine erken doğuma bağlı olarak bu bebekler beyin kanaması riskini daha çok taşırlar. Ailelerin hekimleri ile yakın iletişimde olarak taburcu olduktan sonra yaşadıkları problemlere göre bebekler çocuk nörolojisi, çocuk kardiyolojisi, göz hastalıkları ve yenidoğan uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından takip edilmelidir.”

PREMATÜRE BEBEK İÇİN EN UYGUN BESİN ANNE SÜTÜ

Dr. Serap Ceran Çağrıl, prematüre bebek için en uygun besinin anne sütü olduğunu da belirterek, "Anne sütü yetmediği zamanlar özel mamalarla ya da anne sütünün kalorisini artıran mamalarla destek olmak gerekir. Ayrıca bu bebeklerin vitamin mineral desteğine daha fazla ihtiyaçları olduğu için D vitamini, demir, kalsiyum ve diğer mineral desteğine zamanında doğan bebeklere göre erken başlanır. Ek gıdalara geçerken de düzeltilmiş yaşına göre 6 ayı hesaplayarak geçiş yapılır” diye konuştu. Kronik akciğer hastalığı, beyin kanaması ve kalp hastalıkları yaşayan bebeklerin ileri yaşlarda spastisite, sosyal motor becerilerinin yaşıtlarını geç yakalaması, görme problemleri, astım, sık hastalanma, okul başarısında düşüklük gibi uzun yıllara yayılan sıkıntılar yaşayabileceklerini vurgulayan Dr. Çağrıl, "Ancak ailelere şunu vurgulamak gerekir ki, tablo bu kadar karamsar değil, aksine iyi takip edilen birçok prematüre bebeğin yaşıtlarını hem fiziksel hem de zihinsel beceri olarak yakaladıklarını; akciğer, göz, kalp ve sinir sistemi açısından sorunsuz bir yaşam sürme ihtimallerinin de yüzde 50’den fazla olduğunu görüyoruz” dedi.

DHA

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İnsanların şiddet karşısındaki davranışları sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor.
  • Tatil dönüşlerinde yaşanan sorunların başında konsantrasyonu sağlayamama, isteksizlik, rutine dönüşte zorlanma, mutsuzluk ve umutsuzluk geliyor.
  • Öfke anında akıl devreden çıkar. Düşünen beyin yerine hisseden beyin aktif olur. Bu durumda beyin düşünmez, savaşmaya başlar. Buna karşı yapılması ger
  • Getireceği sorumlulukları tahmin etmeden bir evlat sahibi olmak, ebeveynlerin süreci yürütememesine yol açabiliyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Vesveseler için evin kapısına gelen davetsiz misafirler diyoruz.” dedi.
  • Gülmenin ve kahkaha atmanın, yüksek miktarda endorfin salgılanmasını beraberinde getirdiğini ifade eden Psikiyatrist Prof. Dr. Gökben Hızlı Sayar, gül
  • Randevu Al