Pozitif psikolojiyle yaşam kaliteni artır!

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Pozitif psikolojinin amacı hasta olanı düzeltmek değil, sağlıklı insanın yaşam kalitesini artırmaktır” dedi.

Pozitif psikolojiyle yaşam kaliteni artır!

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Maltepe İlçesinde görev yapan öğretmenlere mutluluk bilimi olarak da bilinen “Pozitif Psikoloji” konusunda eğitim verdi. Pozitif psikolojinin tanımı ve amacı ile ilgili bilgiler veren Tarhan, “Pozitif psikolojinin amacı hasta olanı düzeltmek değil, sağlıklı insanın yaşam kalitesini artırmaktır” dedi.

Vasfi Rıza Zobu İlköğretim okulunda düzenlenen eğitime öğretmenler yoğun ilgi gösterdi. Eğitimin açılış konuşmasını Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan yaptı.

 “Pozitif psikolojinin amacı hasta olanı düzeltmek değil”

Maltepe İlçesinde görev yapan eğitimcilerin katıldığı programda pozitif psikolojinin tarihsel gelişimi ile ilgili bilgi veren Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan klasik ve pozitif psikoloji arasındaki farka değindi. Klasik psikolojide eksiyi sıfıra getirmek, patolojiyi düzeltme amacı varken, pozitif psikolojide ise insanı sıfırın üzerine çıkarma amacı olduğunu belirten Tarhan, “Pozitif psikolojinin amacı hasta olanı düzeltmek değil, sağlıklı insanın yaşam kalitesini artırmaktır” şeklinde konuştu.

 “Çığır açan ders ilk Üsküdar Üniversitesinde verildi”

Pozitif Psikoloji dersinin 2015 yılında Harvard Üniversitesinde açıldığını ve Harvard tarihinde çığır açan ders olarak sunulduğunu söyleyen Tarhan, aynı dersin 2018 yılında Yale Üniversitesinde açıldığını ve üniversitenin en popüler dersi olduğunu belirtti. Pozitif psikoloji dersini Harvard ve Yale Üniversitelerinden önce 2013 yılında Üsküdar Üniversitesi müfredatına eklediklerini belirten Tarhan, bu konuda dünyaca öncü konumunda olduklarını vurguladı.

“Âşık olan kişi mutluluk hormonu salgılıyor”

Aşk esnasında beynin özel kimyasallar salgıladığını belirten Tarhan, âşık olan kişinin mutluluk hormonu salgıladığını ifade etti. Aşk kelimesinin sarmaşık kelimesinden geldiğini dile getiren Tarhan, bağlanmanın sevginin bir ayağı olduğunu, bu sevgiye bağlanmanın eşlik etmesiyle de aşka dönüştüğünü ifade etti.

Eğitimin sonunda Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a çiçek ve tablo hediye etti.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)Etiketler: Pozitif psikoloji prof. Dr. Nevzat tarhan


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Serebral Palsi belirtileri nelerdir?
  09 Nisan 2019, 09:41
 • Zenginlik soydan mı geliyor?
  04 Nisan 2019, 11:12
 • Beynimizin ne kadarını kullanıyoruz?
  04 Nisan 2019, 11:07
 • Gelecekte yaşam süreleri artacak mı?
  04 Nisan 2019, 09:25