Deprem Travma Psikolojisi

Pozitif psikoloji çocuğun olumlu yönlerini destekliyor...

Mutlu, özgüveni yüksek, empati sahibi ve duygusal zekası gelişmiş çocuklar yetiştirmede pozitif psikoloji önemli.

Pozitif psikoloji çocuğun olumlu yönlerini destekliyor...

Çocuğun gelişiminde olumlu yönlerin güçlendirilmesi gerekli. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL HastPozitif psikoloji çocuğun olumlu yönlerini destekliyor...anesi uzmanları, çocuk yetiştirmede yol gösterecek önemli tavsiyelerde bulunuyor: “Mutlu olmayı öğretin, psikolojik sağlamlığını geliştirin, cezadan çok ödül ve kural koyun”

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi uzmanları duygusal zekâyı, farkındalığı ve sorumluluk duygusunu geliştiren, kendi potansiyelinin farkında, yaşam doyumu yüksek bir nesil yetiştirmek için başvurulan “pozitif ebeveynlik” kavramının önemine dikkat çekti.

Çocuk ve ergen psikolojisi alanında çalışmalar yapan psikiyatri uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nüket İşitPozitif psikoloji çocuğun olumlu yönlerini destekliyor... 2en, uzman psikolog Hande Sinirlioğlu Ertaş, uzman klinik psikolog Nazende Ceren Öksüz’ün ve katılımı ile düzenlenen yuvarlak masa sohbetinde uzmanlarımız; “Pozitif psikoloji uygulamaları ve pozitif ebeveynlik”, “Pozitif disiplin” ve “Doğru iletişim” konularında bilgiler sunarken, merak edilen tüm soruları da yanıtladı.

Kişinin daha mutlu ve verimli olmasını hedefleyen pozitif psikoloji, mutlu, özgüveni yüksek, empati yapabilen çocukların gelişimi içinde de büyük önem kazanıyor. Anne ve çocuk ilişkilerinin çok farklı açılardan ele alındığı günümüzde, “pozitif annelik, babalık” kavramı öne çıkıyor.

Pozitif psikoloji çocuğun olumlu yönlerini destekliyor... 3Araştırmalar; “pozitif psikoloji uygulamaları ve pozitif ebeveynlik” yöntemi ile büyütülen çocukların; iletişim, uyum, duygusal ifade yönlerinin daha güçlü,  eğitim hayatında da daha başarılı olduğunu gösteriyor… Pozitif psikoloji, kişinin güçlü yönlerini daha fazla öne çıkmasını hedefliyor.

Pozitif psikolojiye göre günümüz dünyasının en çok ihtiyaç duyduğu şey, pozitif yönlerini yapıcı yönPozitif psikoloji çocuğun olumlu yönlerini destekliyor... 4de geliştirmiş, empati becerisine sahip, strese dayanıklı ve çok yönlü yetişkinlerdir. Bu bağlamda psikolojik sağlamlılık, otantik mutluluk, öz disiplin ve duygusal zekâ kavramlarının üzerinde durmak gerekir.

Çocuğun psikolojik sağlamlılığının gelişmesi, stresli durumlara karşı direnci arttırmak, özgüveni güçlendirmek, olası psikolojik sorunların önlemini almak ve hayattaki değişikliklere uyum gösterecek psikolojik esnekliği kazandırmak anlamına gelir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • 16 yaşında, lise 2. sınıfta okuyan kız kardeşim her ergen gibi fazlasıyla problemli. Okulda uyumsuz ve derslerinde çok fazla başarılı değil. Ama bir ş
  • Çocuk psikiyatrisinde karşı gelme hastalığı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan çocukların karşı gelmelerinin ciddi bir durum olduğunun altı
  • Ergenliğe girmiş çocuğa söylenmeyecek 4 şeyi sorduk.
  • Bilgisayarda oyunu yasaklamak aksine öfkeyi artırıyor!
  • İntihar oyunu olarak adlandırılan Mavi Balina 50 aşamadan oluşuyor. İntihar oyunu Mavi Balina için çocuklara öneriler…
  • UNICEF anne babalara tavsiyelerde bulunduç Çocuklarınızı intihar oyunu Mavi Balina'dan nasıl korursunuz?
  • Randevu Al