Polen alerjisi olanlar için 7 uyarı

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr. Süreyya Şeneldir, bahar aylarında sık görülen saman nezlesi (alerjik rinit) hastalığının birçok kişinin yaşam kalitesini bozduğuna dikkat çekiyor.

Polen alerjisi olanlar için 7 uyarı
Paylaş:

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr. Süreyya Şeneldir, bahar aylarında sık görülen saman nezlesi (alerjik rinit) hastalığının birçok kişinin yaşam kalitesini bozduğuna dikkat çekiyor.

" GÜNLÜK KIYAFETLERİNİZİ YATAK ODASINDA ÇIKARTMAYIN"

polenalejisiBaharın gelmesi birçoğumuz için enerji ve güneş anlamı taşıyor. Kışın yorgunluğundan arınıp güneşli günlere merhaba demek aynı zamanda da. Ancak alerjisi olanlar için bahar ayları kabusa dönüşebiliyor. Burun akıntısı, gözlerde kızarma ve yanma derken alerjisi olanlar için süreç oldukça sıkıntılı geçebiliyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr. Süreyya Şeneldir, bahar aylarında sık görülen saman nezlesi (alerjik rinit) hastalığının birçok kişinin yaşam kalitesini bozduğuna dikkat çekiyor.

SAMAN NEZLESİ (ALERJİK RİNİT) NEDİR

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr Süreyya Şeneldir rinitin, burun iç kısmını döşeyen ve mukoza adı verilen dokunun iltihabi reaksiyonu olduğunu belirtiyor."Rinitlerin yaklaşık yarısının alerjiye bağlıdır. Alerjik rinit, ortamda bulunan bir alerjenin, nefes alma sırasında burna alınıp, burnun iç yüzeyine yapışması ile bu alerjene karşı hassasiyeti olan kişilerin burnunda mikrobik olmayan bir iltihap sonucu ortaya çıkan şikayetler ve bulgulardır."

ALERJİK RİNİT’İN GÖRÜLME SIKLIĞI NEDİR?

Op.Dr. Süreyya Şeneldir, alerjik rinitin en sık görülen alerjik hastalık olduğunun altını çiziyor.Toplumun yaklaşık %20 sini etkileyen hastalığı bazı kişilerin hafif atlattığını belirten Op. Dr. Şeneldir, bazı kişilerin hastalığı çok ağır atlattıını vurguluyor."Bazı kişiler için hastalık çok ağır geçmekte, işlerini engelleyerek yaşam kalitesini bozmaktadır. Hastalık her yaşta ortaya çıkabilir ancak genelde 1-20 yaş arası başlar.Çoğunlukla ailede aynı ya da benzeri hastalıklar mevcuttur."

Alerjik rinitin belirtileri nelerdir?

-Burunda kaşıntı, -Sulanma (şeffaf), -Hapşırma, aksırma nöbetleri, -Damakta kaşınma, -Öksürük ve boğaz ağrısı, -Boğazı temizleme isteği, -Gözlerde sulanma ve kaşıntı.

POLEN ALERJİSİNE 7 ÖNLEM

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Süreyya Şeneldir, alerjik rinit tedavisinde temel yöntemin tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi alerjenden korunmak olduğunun altını çiziyor. Op.Dr. Şeneldir polen alerjsi için 7 maddeye dikkat çekiyor; -Polen zamanı açık havada spor yapmayın, -Dışarıda gözlük veya şapka kullanın, -Her akşam duş alın, -Günlük kıyafetlerinizi yatak odasında çıkartmayın, -Polen zamanı evinizin ve arabanızın camlarını kapalı tutun, -Polen filtreli klimalar kullanın, -Çocuklar okuldan eve gelince hemen üstlerini değiştirin. MİLLİYET