Pasif Dinleme Aktiviteleri ve Türk Müziği

Türk Müziği ve Müzikterapi

Klasik Türk musikisi ve pentatonik Orta Asya müziğimiz dünyada birçok ülkede kullanılmaktadır. Bu merkezlerden biri de Viyana’dadır. Etnomed Müzikterapi Enstitüsünde fiziksel sorunu olan hastaların terapisinde Türk müziği ve Türk sazları kullanılmaktadır.

Asya kökenli Pentatonik müziğin, kendine güven ve kararlılık duygusu oluşturduğu, beyinde alfa ve teta frekanslarını artırdığı ve kişilik gelişimine katkı sağladığı birçok araştırmayla ortaya konmuştur.

Londra Nordoff –Robbins Müzikterapi Enstitüsünün araştırmalarına göre otistik ve spastik çocukların tedavisinde pentatonik müzik çok etkili olmaktadır. Bu enstitüde otistik çocukların müzikle tedavi seanslarında piyano ve ritim sazlar eşliğinde pentatonik melodiler kullanılmaktadır. Pentatonik müziğin bu çocuklarda kendine güven ve kararlılık duygusu oluşturduğu ve otizmin iyileşmesine katkıda bulunduğu tespit edilmiştir. Araştırmacılar çocuklara, 9-10 yaşına kadar pentatonik müzik dinletilmesi özellikle tavsiye etmektedirler. Londra Kraliyet Müzikle Tedavi Okulu’nda, otistik çocukların adaptasyonunda tedavi edici; Macaristan’da ise, çocuk eğitiminde önemli bir unsur niteliğindedir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ruh ve sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılan musıkînin, bedensel hastalıklara da iyi geldiği savunuluyor. Musıkî ile tedavide, Rast makamının k
  • Randevu Al