Deprem Travma Psikolojisi

Parkinson Plus nasıl ortaya çıkar

Parkinson hastalığı nedeni ile ortaya çıkan sorunlara ek olarak başka hastalık sorunlarının da ortaya çıkması Parkinson Plus olarak tanımlanmaktadır.

Parkinson Plus nasıl ortaya çıkar

Parkinson Plus sendromunda görülebilen hastalıklar arasında; Parkinson Plus Sendromu Multisistem Atrofisi, Parkinson Plus Sendromu Progresif Supranükleer Felç, Parkinson Plus Sendromu Kortikobazal Dejenerasyon, Parkinson Plus Sendromu Lewy Cisimcikli Demans gibi hastalıkları sayabiliriz.

Parkinson hastalığı olan kişilerin yakınları için hastalık hakkında detaylı bilgiye sahip olmak oldukça önemlidir. Biliyoruz ki hareket kaybına neden olan bu hastalık zihinsel ve ruhsal süreçleri de birçok yönden olumsuz etkilemektedir. Yakınlarınız için hastalığın ek sorunlarını bilmeniz ve yardım almanıza destek olacak ayrıntıları öğrenmeniz önemlidir. Şimdi birlikte Parkinson Plus sendromunda ortaya çıkan hastalıkları tanıyalım.

PARKİNSON PLUS SENDROMU MULTİSİSTEM ATROFİSİ

Sinir sistemi ile ilgili yaşanan bozukluklardır. Bu durumda hastaların tedavi sürecini etkileyecek olumsuzluklar yaşanabilir. Tansiyon sorunları, idrar sorunları, başın öne eğilmesi gibi sorunlar bu kategoriye girer. Yürümede bozuklukların olması da bu duruma bağlı olarak gelişir. Göz hareketlerinde bozulmalar da bu durumun bir diğer olumsuz etkisi olarak ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar orta ve ileri yaşlarda görülen ve parkinson hastalığı ile birlikte ilerleyen hastalıklardır. Parkinson Plus sendromunda Multisistem Atrofisi olarak tanımlanan ek sorunlar sini sistemi bozukluklarından kaynaklanır.

PARKİNSON PLUS SENDROMU PROGRESİF SUPRANÜLER FELÇ

Çok nadir görülen bu hastalık türünde hastanın hareketlerinde aşırı dengesizlik, ani düşmeler, bellek zayıflığı, görme bozuklukları gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu hastalıktan erkeklerin etkilenme oranı çok daha yüksektir. Parkinson hastalığına ek olarak nadir de olsa ortaya çıkan bu hastalık tedavi sürecini de olumsuz etkiler. Bu nedenle bu belirtiler görüldüğünde ek tedaviler uygulanmalıdır.

PARKİNSON PLUS SENDROMU LEWY CİSİMCİKLİ DEMANS

Bellekte bozuklukların artması ve düşme durumlarının sık yaşanması bu hastalığın en önemli belirtileridir. Hastada ani uyuklamalar ve halüsinasyon görme durumları yaşanır. Parkinson hastalığına ek olarak ortaya çıkan bu hastalık Parkinson Plus hastalıkları arasında yer alır.

PARKİNSON PLUS SENDROMU KORTİKOBAZAL DEJENERASYON

Reflekslerde yaşanan sorunları kapsayan bu hastalık türünde vücudun herhangi bir bölümünün vücuda ait olmadığı hissi yaşanır. Bu durum da istemsiz hareketlerin oluşmasına yol açar.

Paylaş:Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
 • süleyman bozkurt yazdı:

  parkinson plus diye bir hastalık mevcut olup başak hanıma muayne oldum parkinson plus teşhisi koydu ve fizik tedavisi olmaya başladım kaslarımı güçlendirici hareketler yapmıya başladılar.


 • süleyman bozkurt yazdı:

  parkinson plus hastasıyım konuşmakta güçlük çekiyorum ve madopar kullanmakta yım125 mg .


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
 • Hareketlerde yavaşlama, titreme ve yürüyüşte aksama ve düşme gibi problemler ile karakterize ilerleyici bir hastalık olarak tanımlanan Parkinson hasta
 • Düzenli egzersiz yapan ve fiziksel olarak aktif yaşayan Parkinson hastalarının fonksiyonel durumlarının daha iyi seyrettiğini belirten uzmanlar, egzer
 • Parkinson görülme sıklığı artış gösteren hastalıklar arasında yer alır. Parkinson çoğunlukla ileri yaşlardaki bireylerde görülüyor. Parkinson'un ortay
 • Ebeveynlerdeki Parkinson, çocuğun psikolojisini nasıl etkiler? Yaşına uygun bilgi vermek, çocuğa güven veriyor...
 • Dikkat! Parkinson gençlerde de görülebiliyor. Mimiklerin azaldığı “Poker Yüz” Parkinson habercisi! Dopamin eksikliği Parkinson hastalığına yol açıyor
 • Yüz ifadesi azalması ve gevelemek Parkinson habercisi! Parkinson yüz ifadesini ve konuşmayı etkiliyor...
 • Randevu Al