Parkinson Hastalığı Tedavisi

Beyinde depomin eksikliğinin yarattığı hareket kaybı olarak tanımlanabilecek Parkinson hastalığında klinik bulgular vücudun bir tarafında başlayarak tüm vücuda yayılıyor.

Parkinson Hastalığı Tedavisi

Hareketlerin güçleşmesi, yavaşlaması, kas sertliğinin artması gibi klinik bulgular hastalığın titreme ile birlikte en çok görülen belirtileri arasında yer alıyor. Parkinson hastalığı tedavisi için ilk denenecek yöntem ilaç tedavisidir.

İlaç tedavisine yanıt alınamayan durumlarda cerrahi tedavi seçenekleri değerlendirilebilir. Parkinson hastalığının tedavisini hareket bozuklukları alanında uzmanlaşmış Nöroloji doktorları yürütmelidir. Kronik ve sürekli ilerleme gösteren bir hastalık olan Parkinson hastalığının erken teşhis edilmesi tedaviye yanıt almak açısından oldukça önemlidir.

Erken teşhis için belirtiler konusunda bilgili olmak gerekir. Özellikle elde tekrar eden ritmik titremeye dikkat etmek de fayda var. Dinlenme halinde başparmak ve işaret parmağının birbirine sürtmesiyle oluşan titreme Parkinson belirtisi olabilir. El yazısının değişmesi de parkinsona işaret eden en önemli belirtiler arasındadır.

PARKİNSON İLAÇ TEDAVİSİ NASILDIR

Parkinson hastalığında eksik olan depominin yerine konması için ilaç tedavisi uygulanır.  İlaç tedavisi depomin maddesinin yıkımının önlenmesi ve bu maddenin eksikliğinin giderilmesini amaçlar. Uygun ilaçların belirlenmesi alanında uzman olan doktor denetiminde yapılır. Parkinson hastalığı tedavisi hastalığın evresine ve hastanın durumuna göre değişebilir.

Parkinson tedavisinde hasta yakınlarına büyük iş düşer. Parkinson Hastalığı Derneğinin Parkinson hastası ve yakınları için hazırladığı bir el kitabı vardır. Parkinson hastalığı titrek felç olarak da tanımlanmaktadır. Beyindeki depomin eksikliğinin ilaçlarla giderilmesi hastalığın erken dönemlerinde hareket bozukluklarını ortadan kaldırabilmektedir.

İlaç tedavisinde depominin beyne ulaşmasına yardımcı olacak ilaçlar kullanılır. İlaç tedavisinde ilacın nasıl kullanıldığı büyük önem taşır. Bazı ilaçlar mutlaka aç karnına ve uygun dozda alınmalıdır. İlaç tedavisinden fayda görülmesi için uzman doktorun denetiminde ilaç kullanım planına harfiyen uymak gerekir.

PARKİNSON HASTALIĞI CERRAHİ TEDAVİ

Parkinson hastalığında cerrahi tedavi kararı almak önemli bir iştir. Beyin cerrahı, nörolog, psikiyatrist ve psikologdan oluşan bir doktor ekibinin cerrahi tedaviye karar vermesi gerekir. Parkinson hastalığı tedavisi için cerrahi operasyon gerekiyorsa mutlaka bu operasyona uygun, donanımlı bir merkez tercih edilmelidir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Parkinson görülme sıklığı artış gösteren hastalıklar arasında yer alır. Parkinson çoğunlukla ileri yaşlardaki bireylerde görülüyor. Parkinson'un ortay
  • Ebeveynlerdeki Parkinson, çocuğun psikolojisini nasıl etkiler? Yaşına uygun bilgi vermek, çocuğa güven veriyor...
  • Dikkat! Parkinson gençlerde de görülebiliyor. Mimiklerin azaldığı “Poker Yüz” Parkinson habercisi! Dopamin eksikliği Parkinson hastalığına yol açıyor
  • Yüz ifadesi azalması ve gevelemek Parkinson habercisi! Parkinson yüz ifadesini ve konuşmayı etkiliyor...
  • Kötü uyku Parkinson’da şikâyetleri artırıyor. Kuyu suyu kullanımı ve tarım ilacı Parkinson’da risk faktörü.
  • Bedensel hastalıkların belirtileri insan gözüyle kolaylıkla ayırt edilirken çoğunlukla ruhsal rahatsızlıklar gözlemlenemez.
  • Randevu Al