Parkinson Hastalığı Nedir?

Parkinson hastalığı nedir? Parkinson, dopamin -vucüt hareketlerimizden sorumlu olan ve beyindeki nöronlar arasında iletişimi sağlayan oldukça önemli bir madde- üreten beyin hücrelerinin azalması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır.

Parkinson Hastalığı Nedir?

Parkinson Hastalığı Belirtileri

Kronik ve zamanla ilerleyici bir hastalık olan parkinsonda hastalarda görülen belirtiler kişiden kişiye değişse de genel olarak şöyledir;

Titreme durumu ki bu durum parkinson hastalarının çoğunluğunda görülmektedir. Eller, kollar, bacaklar ve çenede istemsizce titremeler görülebilir. Bununla beraber baş parmakların kontrolsüz hareketi de en çok rastlanan belirtilerden biridir. Ancak tabi ki her el titremesi parkinson hastalığına işaret değildir. Bu tanının konulabilmesi için doktorlar tarafından genel bir kontrol yapılması gerekmektedir.

İkinci ve yine oldukça sık görülen bir başka belirti de hareketlerde oluşan yavaşlamadır. Zamanla hareket etmekte zorlanan hastalar normalde basit gelebilecek fiziksel aktiviteleri yapamamaya başlayacaklardır. Yürürken adımlarında küçülmeler görülecek ve öne doğru eğilerek yürümeye başlayacaklardır.

En sık görülen bu belirtiler dışında konuşma değişimleri yaşanmakta, el yazılarında küçülme ve bozulmalar görülmekte, duruşlarında bozulmalar yaşanmakta, uyku halindeyken ani hareketlerde bulunma ve bağırsakta görülen rahatsızlıklarda parkinson hastalığının belirtileri arasındadır.

Parkinson Hastalığı Tedavisi

Parkinson hastalığının günümüzde net bir tedavisi bulunmamaktadır. Uygulanan ilaç tedavileri ile belirtiler azaltılmaya çalışılmaktadır. Tedavi sürecindeki asıl amaç hastanın aktif ve bağımsız bir şekilde yaşamını sürdürebilmesini sağlamaktır. İlaç tedavisi dışında denge egzersizleri, dil terapileri gibi uygulamalarla da yine belirtiler azaltılmaya çalışılmaktadır.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Parkinson görülme sıklığı artış gösteren hastalıklar arasında yer alır. Parkinson çoğunlukla ileri yaşlardaki bireylerde görülüyor. Parkinson'un ortay
  • Ebeveynlerdeki Parkinson, çocuğun psikolojisini nasıl etkiler? Yaşına uygun bilgi vermek, çocuğa güven veriyor...
  • Dikkat! Parkinson gençlerde de görülebiliyor. Mimiklerin azaldığı “Poker Yüz” Parkinson habercisi! Dopamin eksikliği Parkinson hastalığına yol açıyor
  • Yüz ifadesi azalması ve gevelemek Parkinson habercisi! Parkinson yüz ifadesini ve konuşmayı etkiliyor...
  • Kötü uyku Parkinson’da şikâyetleri artırıyor. Kuyu suyu kullanımı ve tarım ilacı Parkinson’da risk faktörü.
  • Bedensel hastalıkların belirtileri insan gözüyle kolaylıkla ayırt edilirken çoğunlukla ruhsal rahatsızlıklar gözlemlenemez.
  • Randevu Al