Parkinson Dopamin

Hareket bozukluklarına yol açan parkinson, sinir sistemi hastalıkları arasında yer alıyor. Vücuttaki hareketlerin kontrolünde ciddi bir rolü olan maddenin adın dopamindir.

Parkinson Dopamin

Parkinson dopamin hücrelerinin üretimi ile yakından ilişkilidir. Dopaminin üretim yeri olan substaniya nigra bölgesinde, dopamin üreten hücrelerde hasarların yaşanmasıyla ortaya çıkar.

Parkinson, sinir hücre harabiyeti sonucunda gelişen hastalıklar arasında alzheimerdan sonra en sık görülenidir. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu hastalığın oluşumuna bazı risk faktörleri etken olabiliyor. Aile faktörü ve çevresel koşullar parkinsonu tetikleyebiliyor. Çoğunlukla 50'li yaşlardan itibaren görülen parkinson, erken yaşlarda aile geçmişinin etkisiyle oluşabiliyor.

Parkinson Belirtileri

Parkinson yavaş yavaş ve hissettirmeden ortaya çıkar. Parkinson dopamin hücrelerinin kaybıyla ortaya çıktığı için hareket bozukluklarına yol açıyor. Bu da hastalığın belirtilerinin vücut hareketleri üzerinden görülebilmesine yol açıyor.

Hareketin yavaşlaması, yüz ifadesinin değişmesi (sabit bakma, göz kırpmama gibi), yürürken bir kolun savrulmaması, titreme, kaslarda kasılma, bir bacağın aksaması veya sürüklenmesi, tutarsız yürüyüş ve kamburluk gibi belirtiler görülür.

Diğer yandan hastalığın belirtileri sadece motor semptomlar olarak ortaya çıkmaz. Harekete bağlı olmayan belirtiler arasında uyku bozuklukları, depresyon, kabızlık, koku duyusu kaybı, ciltte aşırı yağlanma, cinsel işlev bozukluğu ve anksiyete yer alıyor.

Hastalığın belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği için semptomların ilerleyişi de farklılık gösterir. Bazı hastalarda bulgular hafif şekilde başlayıp yavaş ilerleme gösterirken, bazılarında ilerleme şiddetli bir şekilde olabilir.

Parkinson Tedavi Yöntemleri

Parkinson belirtileri yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebiliyor. Parkinson dopamin maddesine bağlı olarak vücut hareketlerini etkilediği için, kişinin günlük hayatını devam ettirebilmesini riskli hale getiriyor.

Hastalık sürekli ilerleme gösterdiğinden kontrol altına alınması gerekiyor. Doğru tedavi ve takip ile hastanın hayatını normal ve uzun yıllar sürdürmesi kolaylaşıyor. Özellikle belirtilerin dikkate alınarak erken teşhisle ilk evrelerde tedaviye başlamanın sonuçları daha etkili oluyor.

Parkinson tedavi yöntemleri arasında ilaç ve destek terapileri, fizik tedavi ve cerrahi bulunuyor. Cerrahi tedavi yöntemin ilk tercih edilen olmuyor. Bunun yerine ilaçlar ve fizik tedavi ile hastalığın kontrolü sağlanıyor. Her hastaya uygulanan tedavi aynı olmuyor. Tedavi yöntemi hastanın yaşına, hastalığın evresine ve belirtilerine göre değişiyor.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Parkinson görülme sıklığı artış gösteren hastalıklar arasında yer alır. Parkinson çoğunlukla ileri yaşlardaki bireylerde görülüyor. Parkinson'un ortay
  • Ebeveynlerdeki Parkinson, çocuğun psikolojisini nasıl etkiler? Yaşına uygun bilgi vermek, çocuğa güven veriyor...
  • Dikkat! Parkinson gençlerde de görülebiliyor. Mimiklerin azaldığı “Poker Yüz” Parkinson habercisi! Dopamin eksikliği Parkinson hastalığına yol açıyor
  • Yüz ifadesi azalması ve gevelemek Parkinson habercisi! Parkinson yüz ifadesini ve konuşmayı etkiliyor...
  • Kötü uyku Parkinson’da şikâyetleri artırıyor. Kuyu suyu kullanımı ve tarım ilacı Parkinson’da risk faktörü.
  • Bedensel hastalıkların belirtileri insan gözüyle kolaylıkla ayırt edilirken çoğunlukla ruhsal rahatsızlıklar gözlemlenemez.
  • Randevu Al