Parkinson’da Beslenme

Nörotoksinler ve beslenme durumu Parkinson hastalığına neden olan önemli etkenlerdir. Parkinson’da Beslenme tedavinin başarısı ve hastalığın semptomlarının ortadan kalkması için ayrı bir önem taşır.

Parkinson’da Beslenme

Parkinson hastalığında düzenli, yeterli ve dengeli beslenmeye çok dikkat edilmelidir.

Fiziksel aktivitelerin azalmasından kaynaklı hastalarda kilo kontrolü daha da önemli hale gelir. Sindirim sistemi hareketlerinin yavaşlaması söz konusu olduğundan su tüketimi ve posa alımı belli bir seviyede olmalıdır. Hastalığın tedavisinde Antioksidan tüketimi de etkilidir.

A, C ve E vitaminleri Parkinson hastalığında koruyucu etkiye sahip Antioksidan vitaminlerdir. Beyindeki bozulmaların en önemli nedenlerinden biri olan oksidatif stres aşırı kilo alımıyla artmaktadır. Bu nedenle Parkinson hastalarının vücut kitle endeksinin belli seviyede tutulması gerekir.

PARKİNSON’DA BESLENME İLE İLGİLİ YAŞANAN SORUNLAR

Çiğneme sorunları, konstipasyon, dehidratasyon, yutma güçlüğü gibi sorunlar Parkinson’da beslenme ile ilgili yaşanan sorunlardır. Koku duyusunun kaybından dolayı yeme alışkanlıklarının dengesi de bozulabilir. Ayrıca Parkinson hastalarında vücut protein biriktirir ve bu durum demansı tetikler.

Parkinson çok yönlü bir hastalık olduğundan Parkinson’da beslenme sorunları kişiden kişiye değişebilir. Hastanın laboratuvar bulgularına göre diyet uygulanmalıdır. Yeme sorunları yaşayan hastalara uygun gıdalar sunulmalıdır. Beslenme düzeninde öğün atlamamak da önemlidir.

Zihinsel sorunları tetikleyecek besin maddelerinden uzak durulması gerekir. İlaç tedavisinin beslenme planıyla uyumlu olması gerekir. Bazı ilaçlar aç karnına alınmadığında işe yaramaz ve tedaviyi olumsuz etkiler.

PARKİNSON TEDAVİSİNDE DİYET

Parkinson’da besin öğesi alımının risk faktörü oluşturma durumu vardır. Parkinson hastalığında özel tıbbi diyet uygulanması tedavinin başarısını etkiler. Parkinson yaşayan kişilerde albumin, E vitamini, A vitamini ve çinko plazma düzeyleri düşük olabilmektedir. Antioksidanlar serbest radikalleri nötralize ederek hastalığın ilerlemesini önlemektedir.

Parkinson tedavisinde uygulanacak diyette; diyet proteini, öğün düzeni ve şekli, sıvı tüketimi ve diyet posası, diyet enerjisi dikkat edilmesi gereken hususlardır. Parkinson’da beslenme özel diyet uygulanarak gerçekleşmelidir. Hastanın vücut ağırlığı ve beslenmesinin nasıl olduğu sürekli olarak takip edilmelidir.  Besinler kolay tüketilebilecek şekilde hazırlanmalıdır. Parkinson için uygulanacak diyette yer alan her öğünün protein içeriğine dikkat edilmelidir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Düzenli egzersiz yapan ve fiziksel olarak aktif yaşayan Parkinson hastalarının fonksiyonel durumlarının daha iyi seyrettiğini belirten uzmanlar, egzer
  • “Hareketlerde yavaşlama, titreme ve yürüyüşte aksama ve düşme gibi problemler ile karakterize ilerleyici bir hastalık” olarak tanımlanan Parkinson has
  • Parkinson görülme sıklığı artış gösteren hastalıklar arasında yer alır. Parkinson çoğunlukla ileri yaşlardaki bireylerde görülüyor. Parkinson'un ortay
  • Ebeveynlerdeki Parkinson, çocuğun psikolojisini nasıl etkiler? Yaşına uygun bilgi vermek, çocuğa güven veriyor...
  • Dikkat! Parkinson gençlerde de görülebiliyor. Mimiklerin azaldığı “Poker Yüz” Parkinson habercisi! Dopamin eksikliği Parkinson hastalığına yol açıyor
  • Yüz ifadesi azalması ve gevelemek Parkinson habercisi! Parkinson yüz ifadesini ve konuşmayı etkiliyor...
  • Randevu Al