Parkinson Belirtileri

Beyin hücrelerinde hareketi yöneten hücrelerin kaybı sonucu meydana gelen Parkinson bir beyin hastalığıdır. Akıcı ve uyumlu hareketler yapılmasını sağlayan depomin hücrelerinin kaybı hareketlerde bozukluklara neden olur.

Parkinson Belirtileri

Hareket bozuklukları motor belirtiler olarak adlandırılır. Parkinson belirtileri motor ve motor olmayan belirtiler olarak ikiye ayrılır. Motor olmayan belirtiler en erken ortaya çıkan belirtilerdir.

Her hastada farklı semptomlarla ortaya çıkan Parkinson hastalığı ortalama 60 yaşlarında görülmeye başlar. Bu hastalığa 30 yaş altı bireylerde çok az rastlanır. Hareketle ilgili olmayan Parkinson belirtilerinin çok erken yaşlarda meydana gelebileceği düşünülmektedir. Parkinson hastalığında tedavinin etkili olması için erken belirtilerde hastalığı fark etmek gerekir.

İLK PARKİNSON BELİRTİLERİ

Parkinson hastalığında ortaya çıkan ilk belirtilerden biri el hareketlerinde yavaşlamadır. Bununla birlikte hafif titremeler de olur. Ancak her hastada titreme olduğu söylenemez. Yürürken kolun savrulmasının azalması da ilk belirtiler arasında yer alır.

Dinlenme halindeyken ortaya çıkan titremeler hastalığın ilk belirtisidir. Ancak hastalığın ortaya çıkma şekli de ilerleme şekli de kişiden kişiye değişebilir. Enterik sinir sistemi, alt beyin sapı ve koku yollarında meydana gelen bozulmalar ilk belirtilerin oluşmasını sağlar.

Uyku bozuklukları, koku duyusunun azalması gibi motor olmayan belirtiler hareketlerde yavaşlama gibi motor belirtilerden çok önce ortaya çıkabilir. Parkinson belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak hastalıkla mücadele etmenin en önemli adımıdır.

PARKİNSON HASTALIĞININ TÜM BELİRTİLERİ

Parkinson hastalarında görülen belirtiler her hastada farklı olsa da genel olarak görülen belirtiler aynıdır. Parkinson hastalığında görülen motor belirtiler arasında; hareketin yavaşlaması, kaslarda kasılma, hareket edememe, kamburluk, tutarsız yürüyüş ve uzuvlarda kasılma olarak sıralanabilir.

Motor olmayan belirtiler arasında ise; koku duyusunun kaybı, uyku sorunları, depresyon, anksiyete, kabızlık, cinsel işlev bozuklukları sayılabilir. Parkinson hastalığının erken evrelerinde denge bozuklukları da önemli bir belirtidir.

Yüz ifadesinin değişmesi, vücut duruşunun bozulması, boyunda uyuşma, yürürken bir kolun savrulmaması, içten titreme hissi Parkinson belirtileri arasında yer alan diğer semptomlardır. Tedavi seçeneklerinin doğru değerlendirilebilmesi ve tedavinin başarılı olması için hastalığın semptomlarının erken keşfedilmesi önemlidir.

 

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • ALİ HAYDAR yazdı:

    eşimin parkinson hastası olması nedeniyle gelişmeleri takip etmek istedim


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Düzenli egzersiz yapan ve fiziksel olarak aktif yaşayan Parkinson hastalarının fonksiyonel durumlarının daha iyi seyrettiğini belirten uzmanlar, egzer
  • “Hareketlerde yavaşlama, titreme ve yürüyüşte aksama ve düşme gibi problemler ile karakterize ilerleyici bir hastalık” olarak tanımlanan Parkinson has
  • Parkinson görülme sıklığı artış gösteren hastalıklar arasında yer alır. Parkinson çoğunlukla ileri yaşlardaki bireylerde görülüyor. Parkinson'un ortay
  • Ebeveynlerdeki Parkinson, çocuğun psikolojisini nasıl etkiler? Yaşına uygun bilgi vermek, çocuğa güven veriyor...
  • Dikkat! Parkinson gençlerde de görülebiliyor. Mimiklerin azaldığı “Poker Yüz” Parkinson habercisi! Dopamin eksikliği Parkinson hastalığına yol açıyor
  • Yüz ifadesi azalması ve gevelemek Parkinson habercisi! Parkinson yüz ifadesini ve konuşmayı etkiliyor...
  • Randevu Al