Papatya Çayı, Papatya Bitkisi, Papatya Özü

Papatya Çayı, Papatya Bitkisi, Papatya Özü nasıl kullanılır? Papatya Çayı, Papatya Bitkisi, Papatya Özü hangi hastalıklarda kullanılır. Papatya Çayı, Papatya Bitkisi, Papatya Özü hakkında bilmek istedikleriniz...

Papatya Çayı, Papatya Bitkisi, Papatya Özü

Yabani papatya bir bitkidir. Yerin üstünde büyüyen parçalar tıbbi çay yapmak için kullanılır. İnsanlar öksürük, bronşit, karaciğer ve böbrek bozuklukları ve şişlik (iltihap) için yabani papatya çayı kullanırlar.

Yabani papatya bazen yaralar ve cilt hastalıkları için doğrudan cilde uygulanır. Yabani papatya saponinler adı verilen kimyasallar içerir. Bu kimyasallar cilt hücrelerinin daha fazla kolajen üretmesine yardımcı olabilir.

PAPATYA ÖZÜ, PAPATYA ÇAYI HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR?

- Öksürük.
- Bronşit.
- Karaciğer sorunları.
- Böbrek sorunları.
- Şişme (iltihap).
- Cilt yaraları
- Cilt hastalıkları

HAMİLELİKTE PAPATYA BİTKİSİ KULLANIMI

Hamilelik ve emzirme sırasında yabani papatya kullanımı hakkında yeterli bilgi yoktur. Uzmanınıza danışmadan kullanmayın.

Yabani papatya, Asteraceae / Compositae bitki ailesine duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu ailenin üyeleri arasında yakup otu, krizantem, kadife çiçeği, papatyalar ve diğerlerine alerjisi olan varsa dikkat. Alerjiniz varsa, yabani papatya almadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

Yabani papatyaların uygun dozu, kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer bazı durumlar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda yabani papatya için uygun doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünlerin her zaman güvenli olmayabileceğini ve dozajların önemli olabileceğini unutmayın. Kullanmadan önce ürün etiketlerindeki ilgili talimatları izlediğinizden ve eczacınıza, doktorunuza veya diğer sağlık uzmanınıza danışın.

PAPATYA ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Adet ağrılarını azaltır

Papatya çayının en bilindik faydalarından biri adet ağrılarını azaltmasıdır. Adet kramplarına iyi gelir, kişide oluşan ağrıyı hafifletir ve kişi bu şekilde rahatlamış olur.

Uyku düzensizliklerini giderir

Daha iyi uyumaya yardımcı olan papatya çayı, kişilerde oluşan uyku bozukluklarını engeller. Uykuya dalmakta zorluk çekenler için uykuyu tetikler ve kişilerin daha iyi uyumasına yardımcı olur.

Kemik erimesini yavaşlatabilir ya da önleyebilir

Osteoporoz yani kemik erimesini yavaşlatabilir. Kadınlarda menopoz sonrası dönemde daha sık görülen kemik erimesi; kemiklerde kırılma ve şekil bozukluğu riski yaratır. Papatya çayının faydalarından bir tanesi de bunu sağlamaktır.

Diyabeti önler

Şeker hastalığı olan kişiler için papatya çayı yardımcı bir bitkidir. Kan şekeri seviyesini düşürür ve kandaki insülin miktarını düzenler. Bu bakımdan diyabeti önleyici etkisi vardır.

Cilt sağlığı için birebir

Cilt sorunlarını tedavi etmek ya da önlemek için papatya çayı oldukça faydalıdır. Özellikle kaşıntılı ve döküntülü cilt hastalıklarını tedavi etmede yardımcıdır. Aynı zamanda egzama ve rosa gibi cilt tahrişlerini giderir ve antioksidan etkiye sahiptir. Cildin daha parlak görünmesini sağlar, kırışıklıkları en aza indirger.

Stresi azaltır

Papatya çayının bilinen en büyük faydalarından bir tanesi kişiyi stres ve kaygıdan kurtarır. Kişileri yatıştırır ve migren ağrılarına iyi gelir.

Saç bakımı ve ağız sağlığı için uygundur

Kafa derisindeki tahrişi hafifletmeye, saç tellerini güçlendirmeye birebirdir. Aynı zamanda kepeklenmeyi giderir ve genel olarak saça yumuşaklık verir. Papatya çayının diğer bir faydası da antiseptik özellik taşımasıdır. Ağız kokusunu engeller, diş çürümelerine engel olur. Diş ve diş etlerini korur. Diş ağrılarına da iyi gelebilir.

Kanseri önleyicidir

Yapılan araştırmalardan bir tanesinde bulunan antioksidan apigenin sayesinde, meme kanseri, sindirim sistemi, cilt ve prostat gibi çeşitli kanser risklerini ortadan kaldırır. Yapılan başka bir çalışmada da papatya çayı içmenin tiroid kanserini önlemeye yardımcı olduğu belirtilmiştir.

İltihabı azaltır

Enfeksiyon önleyici özelliği bulunduğundan iltihapları önleyici etkisi bulunur. Özellikle mide ve bağırsak kramplarının tedavisinde etkisi büyüktür. Papatya çayı düzenli olarak tüketilirse; bulantı, kas spazmları, mide rahatsızlıkları gibi sorunları azaltmaya yardımcı olur.

 

 

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Görünüşündeki gerçek veya hayali kusurlar kişide saplantı haline gelebiliyor. Ortaya çıkan bu beden algı bozukluğu ile kişi estetik cerrahinin yolunu
  • Göğüs Ağrısı Neden Olur; Göğüs Ağrısı ve bazen önemsenmeyen göğüs ağrısı, vücudumuzun alarm verme biçimlerinden biridir. Göğüs ağrısı; akciğer problem
  • Uzun süre bilgisayar karşısında oturmak ve sürekli cep telefonuna bakmak gibi bazı alışkanlıkların omurga sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu
  • Homeopati tamamlayıcı veya alternatif bir tıptır. Birçok homeopatik ilaç, orijinal maddeden hiç veya neredeyse hiç kalmayıncaya kadar birçok kez suda
  • Hamilelikte folik asit kullanımı bebek için hayati önemde…
  • Elmanın yararları; Elmaların, bağırsak sağlığının iyileştirilmesi ve felç, yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı, obezite ve bazı kanser risklerini
  • Randevu Al