Panik 'atak'ta

Panik 'atak'ta

Sıcakların bastırmasından mıdır, ekonomik krizin etkisinden midir, tam bilinmiyor ama bilinen bir şey var ki, o da son günlerde panik atak vakalarının artışı. Özellikle de başka hastalıklarla karıştırılan panik atakla ilgili psikiyatristler doğru teşhisin önemini vurguluyor. Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile panik atağın artış nedenlerini konuştuk

● Son günlerde panik ataklar arttığı söyleniyor. Gerçekten hastalık mı arttı, başka nedenler mi var?

Öncelikle panik bozukluk nedir onu bilmek gerekir. Panik bozukluk 10-15 yıldır tanımlanmış bir hastalıktır. Beyin fizyolojisi anlaşıldıkça hastalık daha da aydınlandı. Panik hastası 'Kalp krizinden ölecekmişim gibi hissettim, ambulans görsem panik yaşıyorum, doktorlar ölmüyorsun panik nöbeti geçiriyorsun diyorlar, iğne yapıp gönderiyorlar' diye olayı tanımlar.

Panik atak belirtileri nelerdir?

 Nefes daralması, boğulma hissi, tıkanma hissi, göz kararması, baş dönmesi, sendeleme, fenalaşma, titreme ve sarsılma, çarpıntı, göğüs ağrısı, göğüste fenalık hissi, kimliğini kaybediyor hissi, terleme, bulantı, karında bir rahatsızlık hissetme, vücutta uyuşma, karıncalanma, sıcak basması, ürpermeler, irkilmeler, ölüm korkusu, aklını kaybetme duygusu gibi belirtilerdir. Yoğun endişe, korku, dehşet yaşama, krizler aniden ve beklenmedik bir şekilde oluşur. Psikiyatriste başvurmadan önce 100 hastadan 70'i en az 10 defa iç hastalıkları uzmanına gidiyor. Hatta 'Benim hastalığımın tıpta çaresi yok, doktorlar anlayamadı' diyerek telaşa kapılıyorlar.

Bu hastalığın sebebi nedir?

 Panik atak, tifo gibi, sarılık gibi bir hastalıktır. Beynin ' Locus Ceruleus' diye bir bölgesi var o bölge fazla noradrenalin salgılıyor. O bölgenin salgısını düzelten ilaçlarla tedavi sağlanabiliyor. Genellikle atağı başlatan bir stres oluyor.

 Erkek ve kadında farklılık oluyor mu?

 Evet, panik atağa kadınlarda erkeklere göre iki-üç misli daha fazla rastlanır.

 Evden çıkamama dışında ne gibi bu hastalar ne tür belirti gösteriyor?

 Evde yalnız kalamama, dışarıya yalnız çıkamama, banyonun tuvaletin kapısını açık bırakma, evden uzağa gidememe, köprüden, tünelden geçememe, hastaneye yakın bulunma, ölüm haberlerinden kaçınma sık rastlanan belirtilerdir. Kocası işe gittiği zaman o da annesinin evine gidip eşi geldiğinde eve gelen panik hastaları vardır. Hatta evini hastanenin yanına taşıyanlar var. Bu tabloya göre acil servislere çok panik vakası geliyordur...

 Tabii, hatta yapılan bir araştırmada kalp koroner anjiografisi yapılıp normal çıkan hastaların yüzde 57'sinin panik nöbet geçirdiği görülmüştür.

 Panik hastalarının iş hayatları da aksıyor mu?

 Panik bozukluğu vakalarının yüzde 83'ünün iş verimi düşüyor. Yüzde 67'si işini kaybediyor. Yüzde 50'si evinden üç kilometre uzağa gidemez hale geliyor. Alkol tüketimi çok artıyor.

Panik hastalığının tedavisi var mıdır?

Tedavisi vardır ve çok kolaydır. Ancak hem biyolojik , hem psikolojik , hem de sosyal yönden kişinin durumu analiz edilmelidir. Panik bozukluk bir beyin hastalığıdır. Beynin kimyasal dengesi bozulmuştur. Bunu düzelten ilaçlara ihtiyaç vardır. Uyuşturucu olmayan, bağımlılık yapmayan farmakolojik iyileşme yapan ilaçlarla tedavi mümkündür. Tedavi yalnız ilaçtan ibaret değildir. O kişinin kişilik analizi yapılıp hastalığın psikolojik kökeni araştırılır. Psikolojik savunmalar güçlendirilir.

 Yeni tedavi yöntemleri var mı?

 Kişinin kendi stresini yönetmesini öğreten 'Neuro-biofeedback' yöntemi önemli katkılar sağlıyor. Panik hastasının beyin haritasını alıyoruz. Beynin düzensiz çalışan alanlarını belirliyoruz. Bu bölgeye elektrot bağlıyoruz. Kişinin beyninde az üretilen alfa dalgasını çok üretmeyi ona öğretiyoruz. Kişinin düşünce gücü ile, beyin gücü ile alfa dalgalarını yükseltmeyi başarıyor. Bu sonucu bilgisayar ekranında görüyor. Olumlu pekiştirme şeklinde geri bildirim olarak zihinsel şartlanma oluşuyor. Stresini iyi yöneten kişi kolay kolay panik atak geçirmiyor. En azından tekrar panik atak geçirme korkusunu yenebiliyor.

 

KAYNAK

AKSAM ONLINE - İnci - Panik 'atak'ta

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Uzman klinik psikologu Yıldız Burkovik, panikatak rahatsızlığını anlattı ve belirtilerini sıraladı. Burkovik, bu rahatsızlığın en çok aldatan erkekler
  • Pandeminin üzerinden geçen bir yılda beyin sağlığının önemli derecede etkilendiğine dikkat çeken uzmanlar, pandemide en sık panik ve kaygı bozukluklar
  • Toplumun en önemli sorunlarından bir olan panik ataklık birçok kişide boy gösteriyor. Peki, panik atak nasıl tedavi edilir?
  • Panik atak nedir, panik atağın belirtileri nelerdir, panik atak yaşayanlar neler hisseder?
  • Panik atak, kalp çarpıntıları, daralmalar, göğüste sıkışma, boğuluyormuş hissine girme gibi ani fiziksel semptomlarla ortaya çıkan korku nöbetleridir.
  • Panik atak ve panik bozukluktan söz ederken; öncelikle ikisinin de psikiyatride ayrı ayrı tanımları olduğunu belirtmek gerekiyor. Panik atak ve panik
  • Randevu Al